Rusko včera zaútočilo na nášho východného suseda. V súvislosti s vojnou na Ukrajine, ústavní činitelia, štátne inštitúcie aj muži zákona upozorňuje ľudí, aby si dávali pozor na dezinformácie a lživú propagandu.

„Budú klamať znovu“

„Klamali nám pred pár dňami a budú nám klamať znovu,“ upozornil podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka na svojom Facebooku videom, v ktorom zostrihal predchádzajúce tvrdenia lídra Smeru Roberta Fica a jeho poslanca Ľuboša Blahu, ktorý ešte pre mesiacom so zaťatou päsťou kričal na protivládnom proteste a hovoril o podpise obrannej zmluvy Slovenska s USA ako o vlastizrade.

Keď sa 16. februára na znak solidarity s našim východným susedom vysvietil Prezidentský palác do ukrajinských farieb, Blaha na svoj Facebook napísal, že „vojna na Ukrajine je jeden gigantický hoax, ktorý si vymysleli Američania, aby rozoštvávali a strašili Európu“ a ďalej mienil, že žiadne ruské vojská na Ukrajinu neprídu. Že nikto niekoho nejde napadnúť hlásal aj Fico. Po včerajšej invázii Smer agresiu Ruska síce odsúdil a prihlásil sa k členstvu v EÚ a NATO s dodatkom, že vraj ide o „americko-ruskú záležitosť“. Blaha v aktuálnom statuse hovorí, že Ukrajinci sú „obeťou veľmocenského zápasu medzi Západom a Ruskom“. „Vraj treba poznať vývoj Ruska, snažiť sa pochopiť záujmy všetkých zúčastnených, hľadať pravdu. Rusko po stáročia ohrozoval Západ.“ Podľa neho tí, čo sedia vo vláde nás čochvíľa  „vypnú a budeme mrznúť na znak solidarity s Ukrajinou. Zakážu nám Dostojevského, aj ruskú zmrzlinu. A božechráň, aby si si dal boršč! Toto chceme?“ 

„Najprv tvrdili, že Rusko chce mier, a žiaden útok na Ukrajinu nebude. Teraz hovoria, že to je vlastne vojna USA, a že Slovenska sa to nijak netýka. A čoskoro začnú kričať, že to vlastne prezidentka Čaputová ohrozuje naše záujmy. Nenechajme sa oklamať. Ruskou propagandou, ani u nás doma predstaviteľmi Smeru, Hlasu či fašistov. Putinov režim rozpútal vojnu, a tá sa týka bytostne aj Slovenska. Na Ukrajine sa dnes bojuje aj o budúcnosť nás a našich detí,“ vraví europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska.

Za ráznejšiu odpoveď Putinovi

Šimečka kritizuje doterajšie sankcie EÚ voči Rusku. „Je dobré, že Európska únia zaujala jednotný postoj a podporuje Ukrajinu, no doterajšie sankcie nestačia.“

„Musíme vyslať jasný signál, že takúto brutálnu agresiu na hraniciach EÚ tolerovať nebudeme, a Vladimir Putin musí pochopiť, že pokračovanie vo vojne bude mať pre neho osobne a pre ruskú ekonomiku dramatické následky, uviedol Šimečka.

Na mimoriadnej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu bude Šimečka preto presadzovať dôraznejšie sankcie. „Nemá zmysel čakať. Keď zomrú tisíce nevinných ľudí v uliciach ukrajinských miest, už bude neskoro, aj na opatrenia ako odstrihnutie Ruska od globálneho platobného systému SWIFT.“

FOTO ruskej invázie na Ukrajine v GALÉRII, nevhodné pre deti a slabšie povahy

„Ak dovolíme, aby Rusko ponížilo a zlikvidovalo Ukrajincov a Ukrajinky len preto, že chceli slobodne rozhodovať o svojom osude, ani my sa už nikdy nebudeme môcť cítiť v bezpečí.“ Podpredseda EP preto vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby sa v rámci Európskej rady zasadil o čo najprísnejšie sankcie.