Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok rozhodol v prospech slovenského expolicajta Zoltána Vargu, ktorý žaloval štát ohľadne odpočúvania Slovenskou informačnou službou (SIS) v jeho bratislavskom byte v rámci operácie Gorila.

Žalobcovi ESĽP prisúdil odškodné vo výške 9750 eur a súdne trovy vo výške 5561,75 eur.

Súd v Štrasburgu u Vargu skonštatoval porušenie práva na súkromie zo strany štátu v súvislosti odpočúvaním, ktoré pre SIS odobril krajský súd v Bratislave. Toto rozhodnutie však neskôr zrušil Ústavný súd ako nezákonné a protiústavné. Ako pripomína ESĽP, časť obsahu získaného z odpočúvania v rokoch 2005 - 2006 sa neskôr objavila anonymne na internete. Okrem toho je podľa súdu možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nie je možné vzhľadom na povahu týchto tajných informácií zistiť.

"Žalobca podnikol viaceré kroky na domácej úrovni vrátane preverovania skutočností a získavania ďalších informácií, podania sťažnosti proti vykonávaniu súdnych príkazov (na odpočúvanie) a žiadosti o zničenie materiálov z operácie, avšak iba s čiastočným úspechom," uviedol ESĽP.

Navyše podľa ESĽP krajskí sudcovia, ktorí príkazy na odpočúvanie vydali, nevykonávali nad jeho priebehom dohľad. SIS nepredložila súdu výstupy z vykonávania príkazov alebo záznamy o zničení nahrávok, skonštatoval ESĽP. Prístup krajského súdu označil za "pasívny".

Krajský súd napokon uznal, že príkazy na odpočúvanie, ktoré v tejto súvislosti vydal, porušili práva sťažovateľa. Toto rozhodnutie však prišlo iba na základe toho, že Ústavný súd príkazy zrušil - a nie na základe dôkladného preskúmania konania SIS, píše sa v rozsudku ESĽP. Navyše rozhodnutie krajského súdu prišlo až po takmer desaťročí aktívnych krokov zo strany sťažovateľa.

FOTO z protestov, ktoré vyvolala kauza Gorila v GALÉRII

"SIS mala prakticky neobmedzené možnosti vo výkone moci bez opatrení, ktoré by (sťažovateľa) chránili voči arbitrárnym zásahom tak, ako to vyžadujú princípy právneho štátu," píše sa v rozsudku ESĽP.