Zobral mi mobil, vypol svetlo a tam sa to začalo. Ako to, že taká mladá nemá priateľa, pýtal sa dookola. Lichotil mi. Cítila som, ako sa ku mne približuje. Začal ma obchytkávať... Hanbila som sa, bola som ticho. Išiel mi rukami pod veci. Cítila som jeho... - mladá žena hľadala čo najnevinnejšie slovo pre pohlavný orgán a pri spomienkach na tieto chvíle s poslancom Národnej rady SR Jánom Herákom sa rozplakala.

Prípad z Jelenca

Poslanec Herák je obvinený zo závažného trestného činu zneužitia maloletej a z prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže, čo nám potvrdila aj Krajská prokuratúra v Nitre. Od roku 2018 do roku 2020 sa kontaktoval s maloletým dievčaťom z detského domova v okrese Trenčín. Dával mu rôzne darčeky, napríklad iPhone, ktorý pravidelne dobíjal, náušnice aj peniaze. Podľa našich informácií maloletej platil pobyty v tábore, ktoré organizovalo jeho občianske združenie. Stretával sa s ňou osobne pod rôznymi zámienkami a v roku 2020 si ju vyžiadal na výpomoc do letného tábora v Jelenci. Podľa obvinenia ju sexuálne zneužil vo svojej izbe. Dievča v tom čase nemalo pätnásť rokov.

Prípad vyšetruje Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre. Udalosť oznámila na polícii osobne riaditeľka domova, v ktorom je dievča umiestnené. Herák obvinenie odmieta. Podľa neho je to „blud“.

Oprášený spis

Správanie poslanca Heráka k dievčatkám polícia riešila už v minulosti. Vyšetrovateľ v Nových Zámkoch sa zaoberal podozrením zo znásilnenia, ktoré prekvalifikoval na trestný čin zneužitia zverenej osoby. Stíhanie bolo zastavené, ale vo svetle nového, podobného prípadu prokuratúra starý spis oprašuje.

Podarilo sa nám stretnúť s údajnou obeťou, ktorá vyrastala v detskom domove v Nitre. Dnes už mladá žena (jej meno sme sa rozhodli nezverejniť) nám povedala, že na Heráka má smutné spomienky. Vnímala ho ako svetáckeho animátora, ktorý mal populárne známosti. Veď v jeho táboroch sa objavovala moderátorka Adela Vinczeová či speváci Igor Kmeťo a Dominika Mirgová. V čase, keď sa incident údajne udial, nenašla podporu zo strany vedenia detského domova a dnes, keď je Herák v pozícii poslanca národnej rady, pociťuje pred ním ešte väčší rešpekt. „Mám obavy, že sa mi môže niečo stať, pretože on už zisťuje, kde bývam a čo je so mnou.“

V tábore v Radave

Bol koniec roka 2018 a v Radave sa konal vianočný tábor pre deti z detských domovov.

„Keď som sa dostala do tábora v Radave, mala som šestnásť rokov. Moji súrodenci tam už boli, tábor vychvaľovali. Mňa sa tam Herák vypytoval samé čudné, osobné veci. Či mám priateľa, či som už mala pohlavný styk. Neskôr tvrdil, že som mu hovorila, aký je pekný a že ma priťahuje. Hrozné!“ odmlčí sa a po chvíli pokračuje spomienkami na inkriminovaný deň. „Minuli sa nám papiere na vianočné vločky, ktoré sme vyrábali. Animátor ma po ne poslal k Herákovi do jeho izby. Herák šiel najskôr na záchod. Čakala som ho v tej miestnosti. Mal tam gitaru, ktorej som sa dotkla, a keď to videl, zahriakol ma. Potom vypol svetlo a tam sa to začalo. Ako to, že taká mladá nemá priateľa, pýtal sa dookola a začal sa ma dotýkať... Potom som už len cítila na košeli niečo teplé. Zapol svetlo, že to nemám nikomu hovoriť, lebo že by sme mali zle, ja aj on. Že keď to nepoviem, dá mi tablet a takéto veci. Ja som však nič nechcela.

Zvyšok tábora som vždy bola s niekým, len aby som s ním nezostala sama. Chodil však za mnou do izby, akože pozrieť. So všetkým som sa vtedy zdôverila kamarátke a sestre. Tie to dali na políciu. Vlastne sa to tak prezradilo. Mala som ísť teda ku gynekológovi a on, že pôjde so mnou. V aute mi hovoril, že o tom nesmiem nikomu povedať, lebo bude malér. Tej lekárke som povedala pravdu, čo sa stalo. Potom prišli policajti,“ spomína. „Všetko sa dialo počas toho zimného tábora. Tam prišiel za mnou aj môj biologický otec, že čo sa stalo, ale po rozhovore s Herákom mi iba vynadal, že si nemám vymýšľať. Neverila mi ani riaditeľka domova, iba teta Andrejka,“ sťažuje sa a dodá, že v detských domovoch je to jednoducho tak: „Kto by uveril decku?“

Anonym

Jána Heráka si možno niekto pamätá ako mladý spevácky talent z detského domova v Žitavciach, ktorý neskôr úspešne vyštudoval Vysokú školu svätej Alžbety a angažoval sa v prospech detí. Na stránke občianskeho združenia Fantázia detí sa prezentuje ako Enrique pôvodom z Madagaskaru.

Neskôr vstúpil do politiky a stal sa poslancom národnej rady za Matovičovo OĽaNO.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí dostalo otvorený, nepodpísaný list, v ktorom odosielateľ upozornil na rigoróznu prácu Heráka. Vraj ju nerobil sám. Ministerstvo nám existenciu listu potvrdilo.

„Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch je samostatnou organizačnou zložkou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a súčasne gestorom Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím. Preto vo veci konalo a postúpilo podanie na generálnu prokuratúru, čo je štandardný postup v podobných prípadoch,“ uviedla hovorkyňa.

„O tomto liste vôbec neviem. Rigoróznu prácu som napísal a obhájil v roku 2014. Prešla všetkými procesmi vrátane kontroly originality. Pre každého, kto by si ju osobne chcel skontrolovať, je moja práca k dispozícii v knižnici,“ reagoval na našu otázku Ján Herák.

Nič také sa nestalo. Zau jímalo nás aj to, čím si Herák vysvetľuje, že by si 16-ročné dievča vymyslelo znásilnenie.

„V tábore bolo niekoľko desiatok detí a ja som so všetkými vychádzal štandardne, normálne. Biologický otec dievčiny prišiel bez ohlásenia, zrejme na jej podnet. Vysvetlil som mu, že k ničomu nedošlo. Keď som sa dozvedel, že o mne tvrdí, že som ju znásilnil, inicioval som vyšetrenie u gynekológa aj na polícii. Domnievam sa, že polícia vyšetrovanie zastavila, pretože bolo zrejmé, že sa nič z toho, čo sa tvrdilo, nepreukázalo. Celý môj profesionálny život som sa snažil pomáhať deťom, ktoré mali ťažký osud. Ťažko povedať, aký môže mať niekto motív vymýšľať si.“

Poslancom ostal, tábory organizuje

Po medializovaní informácie o obvinení zo zneužívania maloletej osoby Herák vystúpil z poslaneckého klubu strany OĽaNO. Pozície poslanca Národnej rady SR sa však vzdať nemieni a občianske združenie Fantázia detí, ktorého je štatutárom, prevádzkuje detský tábor aj v týchto dňoch.

„Pána Heráka poznám osobne. Už tri roky spolu v Jelenci organizujeme detské tábory pre deti z detských domovov. Obvinenie, že pán Herák zneužil deti, je podľa mňa absurdné. Neverím, že by ublížil dieťaťu. Deti ho milujú, má v sebe charizmu. Dokáže s deťmi šalieť aj v pene alebo blate. Veľa ľudí by sa od neho mohlo učiť, ako sa hrať s deťmi a venovať sa im,“ hovorí Anežka Križková, ktorá Herákovi poskytuje priestor na tábor v Jelenci.

Viac FOTO poslanca Heráka v GALÉRII >>

Nitrianska polícia medzitým na Facebooku upozorňuje, že preveruje podozrenie zo sexuálneho zneužívania detí v táboroch v Nitrianskom kraji a vyzýva všetkých, ktorí sa stali obeťami takéhoto konania, aby sa prihlásili na emailovej adrese [email protected]