Tip na článok
Ján Filipča: Inžinier z bankobystrického kraja ľutuje premárnený život, chce teraz pomáhať iným rozoznať manipulatívne kulty.

EXKLUZÍVNE: Bývalý člen sekty pre PLUS 7 DNÍ prehovoril o praktikách sporného spoločenstva

Tvrdí, že sa mu snažili nalinajkovať celý život a platil za bizarné sektárske úkony.

"Takejto skupine stačia štyri dni, aby svojimi osvedčenými metódami takmer z kohokoľvek urobila zombíka, čo isté veci nevidí a nepočuje a za inými ide ako somárik, čo má pred nosom zavesenú mrkvu," popisuje sektársku manipuláciu moonistov (na Slovensku sa zaužíval výraz munista) bývalý člen Ján Filipča. Premárnený život - tak sa pozerá na dvadsať rokov strávených v kontroverznej cirkvi s bizarnými prikázaniami jej vodcu.

"Vstávali sme ráno o piatej, so zalepenými očami sa postavili pred fotku pravých rodičov Muna s jeho poslednou ženou, potichu si zaspievali svätú pieseň, zarecitovali Sľub, pomodlili sa v mene ,Pravých rodičov', prečítali si dvadsaťstranový prejav a mohli sme si nachystať skromné raňajky," popisuje denný režim členov kontroverznej Cirkvi zjednotenia, známej aj pod názvom munisti.

Munistická "biblia": Členovia Cirkvi zjednotenia by z nej mali pravidelne čítať, niektorí sa učia aj kórejsky. Foto: Emil Vaško

Zarábali pre vodcu?

To však zďaleka nie je všetko! Do bizarnej cirkvi vložil tisíce eur. Založil ju v roku 1954 Kórejčan Son Mjong Mun, anglicky Sun Myung Moon. Vyhlasoval sa za Mesiáša i druhý príchod Krista. Ukrižovaný Ježiš podľa jeho učenia vykúpil svet duchovne, ale nie fyzicky. To bola úloha Son Mjong Muna, ako Pravého Otca a jeho druhej manželky Hak Ča Han, Pravej Matky. Títo "Praví rodičia" spájali manželské páry - Munovu cirkev "preslávili" najmä hromadné sobáše párov.

Praví rodičia: Reverend Mun s manželkou. Foto: Archív J.F.

"Pozývali sme ľudí na prednášky do študijného centra, alebo sme šli robiť fundraising, - predávať po bytoch a po firmách šmejďácke blýskavé obrázky za nehorázne ceny," hovorí Ján Filipča. Denne predal obrázky za tisíce slovenských korún, neskôr to bolo aj za pätnásťtisíc. "Sekta zameraná na peniaze, človeka naučí ako ich zarobiť. Najskôr si však zabezpečí, aby ho ani nenapadlo použiť túto schopnosť pre seba. Smie sa to robiť jedine pre vyšší účel. Napríklad na ďalší tryskáč, Rols-Royce, palác pre zakladateľa, na hudobné štúdio pre jeho syna, na ktoré mu otec dal hotovosť v niekoľkých igelitkách, ale aj na konferenciu v najdrahších hoteloch pre bývalých prezidentov krajín - zo Slovenska sa ich rád zúčastňoval Michal Kováč ," dodáva.

Viac si o náboženskom spoločenstve so sektárskymi praktikami prečítate v budúcom čísle PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní