Tip na článok
Ján Valko: Pred šéfovaním SIS pôsobil ako generálny riaditeľ štátneho strategického podniku Jadrová a vyraďovacia spoločnosť.

EXKLUZÍVNE Bývalý šéf SIS zúri!: Otvorene o svojom prekvapivom novom poste

Všetko je, zdá sa, úplne inak. Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ján Valko popiera medializované informácie, podľa ktorých by mal byť horúcim kandidátom vládnej koalície na post šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a nahradiť Jozefa Holjenčíka.

Galéria k článku (9 fotografií )
Bývalý šéf tajnej služby, Ján Valko.
Bývalý šéf SIS Ján Valko. Tajnej službe šéfoval od mája 2012 do júla 2016.
Na snímke vpravo nový riaditeľ SIS Ján Valko podpisuje menovací dekrét riaditeľa SIS.

Úplný nezmysel

„O uvedený post som sa nikdy neuchádzal, ani sa neuchádzam a uchádzať sa ani nemienim. Nie je pravda všetko, čo sa píše v novinách a hovorí v televízii. Nepovažujem za múdre veriť všetkému, čo sa do médií dostane na základe neoverených informačných zdrojov,“ povedal Ján Valko pre PLUS 7 DNÍ.

Zdôraznil, že v súvislosti s pozíciou riaditeľa regulačného úradu nedostal žiadnu oficiálnu ponuku, na žiadnu preto nemohol ani reagovať. „Preto pokladám za úplný nezmysel informáciu, že by koalícia kvôli mne musela meniť akékoľvek zákony,” konštatoval. Osobne vraj ale verí, že tento post sa podarí obsadiť vhodným kandidátom, ktorý bude úrad viesť zodpovedne.

Nespĺňa zákon

Informáciu o tom, že lukratívne miesto po Jozefovi Holjenčíkovi, by mohol obsadiť práve bývalý šéf SIS priniesol portál vEnergetike.sk. V tejto súvislosti tiež uviedol, že ak by sa tak stalo, museli by sa kvôli Valkovi meniť zákony. Kritériá na predsedu regulačného úradu sú totiž prísne a kandidát je zo zákona povinný ich splniť.

Okrem iného by mal mať za sebou desať rokov praxe v regulačnom odvetví. Predtým, ako bol Valko v roku 2012 menovaný za šéfa tajných síce pôsobil vo vedení Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, bol tam členom predstavenstva a vrchným riaditeľom pre ekonomiku a obchod, nuž a v októbri 2007 sa stal dokonca generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva podniku, tieto funkcie však nevykonával potrebné obdobie. Zákon však vyžaduje minimálne desaťročnú prax v sieťových odvetviach alebo v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii.

Po vyjadreniach Ján Valka je ale zrejmé, že kvôli nemu naši zákonodarci žiadne právne normy nebudú musieť meniť. Aspoň nateraz určite.

VIDEO Plus 7 Dní