O rozsahu majetku ministra vnútra Roberta Kaliňáka začína mať verejnosť posledné týždne asi len približnú predstavu. Jeho prepojenie na podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov, je alarmujúce.

Bašternák však nie je jediný s familiárnou smeráckou visačkou „Náš človek“. Kaliňákovým človekom je rozhodne aj právnik Marek Turčan.

Bol si Marek Turčan prezrieť novú Kaliňákovu vilu? Foto: Emil Vaško

„Celá štvrť vie, že to stavia Kaliňák, len nikto na to nemá dôkazy. Od začiatku majú pri stavaní také vymoženosti, že to musí byť on. My sme kedysi mohli zastavať tridsať percent plochy pozemku, a keď sa pozriete tam, uvidíte, že má zastavaných asi osemdesiat percent,“ rozhorčene poukazuje jedna zo susediek. Na stavebnú aroganciu a hluchonemý prístup kompetentných úradov poukazuje aj ďalší obyvateľ.

Luxusná mramorová vila, ktorú údajne stavajú pre Kaliňáka. Foto: Emil Vaško

„Tá stavba aj s pozemkom je uskočená do ulice o meter. Ukrojili z cesty. Písali sme sťažnosť na mestskú časť, na magistrát, všade - a žiadna odpoveď. Keby to developoval ktokoľvek iný, minimálne nejaká odpoveď alebo konanie by išlo,“ čuduje sa. V rozhorčení pokračuje ďalší domáci z hornej časti ulice. „Tá vila je postavená v rozpore s predpismi. Môžete mať zastavaných tridsať percent plochy, tak sa tam choďte pozrieť, vidíte to na prvý pohľad, nemusíte ani nič merať. Štyridsať rokov sme mali pekný výhľad na mesto a už nemáme. Keby stavali podľa regúl, tak by sme ho stále mali. Od začiatku sa šušká, že to je Kaliňákovo.“

Náš fotograf odfotil muža, o ktorom Igor Matovič vyhlásil, že je bielym koňom Smeru. Je náhoda, že to bolo pred novou vilou, ktorú podľa susedov stavajú Robertovi Kaliňákovi? Foto: Emil Vaško

Oficiálnym vlastníkom pozoruhodnej nehnuteľnosti je akciovka A-T Development, ktorej štatutárom je práve Marek Turčan. Podľa posledného záznamu v zbierke listín z Valného zhromaždenia spoločnosti v roku 2012 patrí deväťdesiatdeväť percent akcií českej akciovke Avvenire CZ. U našich západných susedov sa však vlastnícka niť, ktorá má pravdepodobne zabezpečiť anonymitu a dôkladnú nevypátrateľnosť skutočného majiteľa, nekončí. Pokračuje do európskeho daňového raja - Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Viac exkluzívnych informácií sa dočítate v najnovšom vydaní Týždenníka Plus 7 dní!