Svätý Otec František prišiel posledný deň jeho apoštolskej cesty na Slovensku do Šaštína. Pred svätou omšou, na ktorej odznie homília od hlavy katolíckej cirkvi, sa stretol so slovenskými biskupmi. No emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka priviezol sám.

V jednej kolóne

Róbert Bezák svoju účasť v Šaštíne avizoval vopred, stalo sa tak po osobnej audiencii u pápeža Františka, ktorý ho aj s príbuznými prijal ešte v pondelok v Bratislave. Predchádzal tomu drobný incident, keď sa nedostal do Dómu svätého Martina, plného slovenských biskupov. Do Šaštína však neprišiel odvolaný trnavský arcibiskup ako civilný pútnik, pred tamojšou bazilikou sa objavil spolu s pápežskou kolónou. "Ide o veľkú vec," tvrdia znalci cirkevného prostredia. 

Pápežovi Františkovi  robil v aute, ktorým dorazil, spoločnosť bratislavský arcibiskup a predseda Konferencia biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.  Neskôr Róbert Bezák koncelebroval Svätú omšu a sedel na čestnej mieste po boku pápeža spolu s ďalšími našimi biskupmi.

FOTO Róberta Bezáka, ako prichádza v pápažskej kolóne do Šaštína, v GALÉRII >>>

Pútnici aj z iných krajín

Svätý Otec sa medzi pútnikmi presunul v papamobile po celom priestranstve. Prítomných pozdravil a požehnal. V areáli ho vítali ľudia potleskom a mávaním najmä vatikánskych či slovenských vlajok. V Šaštíne vidieť aj ľudí z iných krajín, napríklad zo susednej Českej republiky. Sektory pre ľudí sa začali otvárať v utorok  po 22.00 h, aktuálne sú tam  desaťtisíce pútnikov.

Pozrite sa na prezidentku Zuzanu Čaputovú a ďalších politikov na svätej omše v Šaštíne v GALÉRII >>>

Slávnosť sa koná v latinskom jazyku. Jednotlivé čítania a čítanie z Evanjelia podľa Lukáša je prednášané po slovensky. Modlitba veriacich bude po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky a rómsky, nasledovať bude požehnanie rodín. Na záver svätej omše pozdraví pápeža bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a ľud pozdraví aj Svätý Otec.

Omša v Šaštíne sa koná na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska. Zároveň je streda posledným dňom apoštolskej cesty hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku. Od nedele 12. septembra absolvoval bohatý program. Súčasťou bolo ekumenické stretnutie, súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej, privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci, kde sa následne stretol aj s hlavou SR Zuzanou Čaputovou. V Prezidentskej záhrade zas absolvoval stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomacie, v Katedrále sv. Martina v Bratislave išlo zas o schôdzku s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, katechétmi či seminaristami. V pondelok (13. 9.) navštívil centrum Betlehem, stretol sa židovskou komunitou. Utorok absolvovala hlava katolíckej cirkvi program na východe Slovenska. Po svätej liturgii, ktorú odslúžil v Prešove, zavítal na košické sídlisko Luník IX, kde pozdravil marginalizované komunity. Následne sa stretol s mladými na štadióne Lokomotívy v Košiciach.

Po omši sa pápež František presunie zo Šaštína na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, kde sa uskutoční rozlúčkový ceremoniál. Následne odletí do Ríma.

FOTO Róberta Bezáka, ako prichádza v pápažskej kolóne do Šaštína, v GALÉRII >>>