Jeden z najbohatších Slovákov a muž s veľkým vplyvom vo vládnom Smere Jozef Brhel už pekných pár rokov vlastní vilu na ostrove Krk. Toto miesto si nevybral náhodou. Priamo pred Brhelovým letným sídlom stojí hotel Dražica, ktorého majiteľom je ďalší majetný Slovák - Pavol Miškov, člen neslávne známeho kindermanažmentu Východoslovenských železiarní. Jednu ulicu nad Brhelom si Miškov vybudoval čarovné rodinné sídlo.

Bývalý poslanec Národnej rady SR, Mečiarov advokát Miroslav Abelovský si užíva morský vzduch v rodinnom apartmáne krížom cez ulicu od Brhela. Trochu od ruky, ale predsa len v dosahu pár kilometrov, obýva prímorskú pevnosť Ivan Kiňo, niekdajší šéf Slovenskej sporiteľne a Brhelov parťák pri konštituovaní Smeru. Niekdajší Mečiarovi muži stále držia spolu.

S nálepkou babráka

Na Krk, jeden z najväčších chorvátskych ostrovov, sme sa poľahky dostali autom, s pevninou je spojený mostom. Smerovali sme do rovnomenného mesta, kde domácich Chorvátov vytlačil z biznisu s turistami Košičan Pavol Miškov. V meste Krk mu patria štyri hotely! Miškovovou pýchou je luxusná štvorhviezdičková Marina. Stojí na najlukratívnejšom mieste v centre mesta a zároveň rovno pri móle, takže bohatí hostia kotvia svoje jachty priamo pred hotelovou reštauráciou. Práve v čase nášho príchodu sa zrejme nikto majetný na ostrove nezdržoval, pretože kým susedné podniky mali relatívne plno, do Mariny nezablúdila ani noha.

FOTO Brhelovej vily v GALÉRII

Druhý Miškovov hotel s názvom Dražica sme nemuseli dlho hľadať. Výšková budova vyčnieva z borovicového lesíka nad pobrežím, vďaka čomu hotel vidieť z rôznych častí mesta. Dražica nie je taká prepychová ako Marina, orientuje sa skôr na dovolenkujúce rodiny. Ponúka prístup ku kamenistej pláži a patria k nej aj dva bazény s toboganom. Na veľkej hotelovej terase sme v predsezóne našli posedávať hlavne dôchodcov hovoriacich po nemecky, ale to už našu pozornosť zaujal tmavý Jaguar s košickou značkou pred vstupom na recepciu. Tri sedmičky v ečevéčku dávali tušiť, že majiteľom auta bude ktosi s veľkým vplyvom na Slovensku.

U Miškova v centre Krku: Hovorí sa, že v hoteli Marina sa rekreoval expredseda parlamentu Pavol Paška, bývalý košický župan Zdenko Trebuľa i funkcionári z ministerstva vnútra.
Zdroj: NORBERT GROSZ

Po zaklopaní na dvere kancelárie sa ukázalo, že Jaguarom sa do hotela doviezol Pavol Miškov. „Nie, nie. Práve odchádzam a o publicitu vo vašom týždenníku nemám záujem,“ slušne odmietol našu žiadosť o rozhovor a zároveň poslal šoféra, aby auto spred hotela preparkoval tak, aby sme ho pri nastupovaní do Jaguara nemohli odfotiť. Zrejme sa ešte hnevá za článok z roku 2013, v ktorom sme písali o tom, že na Tenerife ho zadržala španielska polícia. Pozitívnych správ o Miškovovi veľa nevyšlo.

Niekdajší člen kindermanažmentu VSŽ: Z Pavla Miškova sa stal chorvátsky hotelier.
Zdroj: NORBERT GROSZ

Imidž sľubného podnikateľa v cestovnom ruchu, ktorému sa venuje už od roku 1993, si pokazil ako člen babráckeho kindermanažmentu Východoslovenských železiarní. Tie počas privatizácie ovládol klan Alexandra Rezeša, neskôr Mečiarovho ministra pre dopravu. Rezešov syn Július spolu s partiou neskúsených mladých mužov obsadili najdôležitejšie pozície oceliarní, Pavol Miškov dostal stoličku viceprezidenta pre financovanie. Kindermanažment priviedol fabriku až tesne ku krachu, tisíckam zamestnancov hrozila strata pracovného miesta. Na naliehavé odporúčanie veriteľských bánk vtedy museli povolať finančného mága Gabriela Eichlera, aby prišiel oceliarne zachrániť.

Nevie plávať

Zbabraná povesť nie je pre každého prekážkou, Miškov sa z mečiarovskej éry krásne odpichol. Nahonobené peniaze investoval v Chorvátsku a kúsok od hotela Dražica si zaobstaral veľmi vkusnú súkromnú vilu.

„Veľa o Miškovovi nevieme, on sa s nami do reči nepúšťa. Pozdraví sa a to je tak všetko,“ opatrne začala Miškovova suseda. Nenápadne sa poobzerala, či ju pri debate s novinármi nikto nevidí, a keďže ani jej muž ešte stále nevyšiel z domu von, pustila si jazyk na špacírku.

Hotel Dražica: Okrem svojej bežnej činnosti zabezpečuje servis pre okolité letné domácnosti bývalých mečiarovcov. Hneď vedľa je Abelovského apartmán.
Zdroj: NORBERT GROSZ

„Len si to predstavte - more máme pod nosom, ale Miškov si dal v dome vybudovať bazén! Viete prečo? On nevie plávať,“ šuškala a oči sa jej smiali, kým nás viedla do kúta záhrady, odkiaľ len tak-tak vidno okienko nad Miškovovým bazénom umiestneným na prízemí vily. „Takto sa tam rozvalí,“ názorne rozpažila stará pani ruky, hlavu zaklonila dozadu, aby bola ukážka dokonalá, a potuteľne pokračovala: „Celý čas sa drží za okraj bazéna a nohami si kopká. Jajaj, načo len sú takýmto ľuďom jachty?!“ Miškovovi chorvátski susedia bohatého hoteliera privandrovalca v láske veľmi nemajú, ale to ho trápiť nemusí. Aj v Chorvátsku je obklopený silnou komunitou Slovákov.

Miškovova vila s vnútorným bazénom: Susedia so smiechom sledujú, ako sa Miškov drží jeho okrajov, lebo nevie plávať.
Zdroj: NORBERT GROSZ

Ako boháč lacno kúpil

„Pánovi Brhelovi dohodil vilu hotelier Miškov. Aspoň tak to vravel môj právnik,“ rozprávala nám pani Haraminová z domu susediaceho s Brhelovcami. „Vraj predchádzajúci majiteľ vily bol Miškovovi dlžný a svoj dlh vyrovnal práve predajom nehnuteľnosti. Porovnateľné dvojposchodové vily sa v tejto časti Krku pohybujú v cene okolo deväťstotisíc eur, ale pán Brhel prišiel práve vďaka Miškovovi k domu asi oveľa lacnejšie.“ Brhelova vila má obytnú plochu sedemsto štvorcových metrov a zvonku pripomína skôr väčší penzión ako rodinné letovisko. Reči o výhodnej cene nijako nenarúšajú dojem pani Haraminovej, že Brhelovci žijú na veľmi vysokej nohe. Usudzuje to podľa áut, ktorými prichádzajú, i z toho, že si dovolia zaplatiť firmu na udržiavanie zelene v záhrade vily. Ale že zo svojej terasy bežne vidí v plavkách muža ovplyvňujúceho dianie celého Slovenska, to veru netuší.

Jozef Brhel naštartoval svoju kariéru tiež ešte za Mečiara, ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva. V roku 1998 sa stal poslancom parlamentu za HZDS a v roku 2003, keď už Mečiar mlel z posledného, opustil najprv stranu a zakrátko sa vzdal aj poslaneckého mandátu. Od týchto čias sa striktne drží v úzadí politického i spoločenského diania. Verejnosť sa o jeho živote dozvedá len útržkovite, napríklad počas svadby jeho syna s dcérou ďalšieho vplyvného muža Juraja Širokého.

Dnes je Brhel obvinený z machinácii pri verejnom obstarávaní. Polícii sa ho nepodarilo zadržať, pretože dovolenkuje v zahhraničí.

Jeden z najbohatších Slovákov: Majetok Jozefa Brhela sa odhaduje na tristopäťdesiat miliónov eur.
Zdroj: TASR

Ide o muža s odhadovaným majetkom tristopäťdesiat miliónov eur, jedného z údajných zakladateľov či „akcionárov“ Smeru a jej aktívneho sponzora, sivú eminenciu slovenskej energetiky s obrovským objemom štátnych zákaziek.

Z pestovanej tajuplnosti nechcel zľaviť ani teraz, keď sme sa ho pýtali na jeho letné sídlo v Chorvátsku. „Ďakujeme za vaše otázky, ale Jozef Brhel sa vyjadruje len k aktivitám svojej podnikateľskej skupiny,“ napísal nám Brhelov hovorca Juraj Puchý.

„Podľa mňa sú Brhelovci slušní, tichí ľudia,“ tvrdí susedka. „Nemôžem na nich povedať jedno krivé slovo. Na Krk chodievajú tak na desať dní viackrát za leto a vidím, že žijú ako spokojná rodinka. Posedia sispolu, večerajú v záhrade. Obzvlášť mám rada pani Brhelovú, je to milá, zhovorčivá pani.“

Suseda: S pani Brhelovou sa vraj rada rozpráva.
Zdroj: NORBERT GROSZ

Za štvormetrovým múrom

Ďalší akcionár Smeru s vlastnou vilou na Krku, Mečiarov bankár Ivan Kiňo, má politickú kariéru takmer totožnú s Brhelovou. Aj on bol poslancom za HZDS, aj on dal v roku 2003 Mečiarovi zbohom a tiež politiku oficiálne opustil iba preto, aby ju mohol ovplyvňovať efektívnejšie. Z úzadia. Ibaže Brhel odôvodňoval zloženie mandátu rodinnými dôvodmi a Kiňo zdravotnými. Fakt je, že pre problémy so srdcom absolvoval dve vážne operácie a teraz s obľubou hovorí, že už je len dôchodca, ktorý sa teší z vnúčat. V skutočnosti rozšíril svoj biznis zameraný na účtovnícke služby a audit o aktivity v zdravotníctve. Jeho ostrovní susedia sú presvedčení, že podniká aj v hotelierstve.

„Do svojej velikánskej vily chodia Kiňovci iba spávať. Hneď ráno sadnú do auta a vracajú sa až večer. Všimli ste si komín na vile? Patrí k vonkajšiemu kozubu, ale nepamätám si, že by v ňom niekedy rozložili oheň. Kdeže! Oni nezvyknú spolu grilovať, debatovať v záhrade. Predpokladáme, že vôbec v dome nevaria. Celé dni trávia v hoteli Dražica a tam sa aj stravujú. Hotel zrejme patrí Kiňovi. Veď sem chodievajú aj hotelové autá. Vždy dovezú personál, ktorý vilu vygruntuje aj opraví, čo treba,“ rozhovorili sa starší manželia, ktorí dovidia do Kiňovej vily z vrchného poschodia svojho domu.

Inak okoloidúci nemajú šancu zazrieť, ako si slovenský podnikateľ nažíva. Jeho súkromie chráni miestami až štvormetrový betónový múr a vysoké stromy s hustými korunami. Vila pôvodne patrila istému mäsiarovi. Mal v nej zriadených viacero apartmánov, ktoré prenajímal, a za súčasnými Kiňovými garážami stála kedysi sušiareň na mäso. V rozľahlej záhrade je studňa hlboká trinásť metrov, takže starosti s vodou domáci nikdy nemali.

Štvormetrový múr: Súkromie nadovšetko
Zdroj: NORBERT GROSZ

„Mäsiar mal ťažkú autonehodu a jeho žena finančne nezvládala starostlivosť o takú veľkú nehnuteľnosť. Asi pred desiatimi rokmi bola nútená predať ju. Nádejala sa, že dostane milión mariek, napokon to bolo menej,“ zasvätene informovali manželia a nad Kiňom iba s úžasom zalamovali rukami: „Niekedy tak rozmýšľame, koľko peňazí musí mať človek, ktorý si dovolí kúpiť takúto obrovskú vilu s vedomím, že ju bude využívať iba pol druha mesiaca v roku a na zvyšný čas ju zamkne. Aj tých pár týždňov v nej iba spáva.“

Firemný apartmán

Popri vilách kamarátov pôsobí Miroslav Abelovský so svojím apartmánom v nudnej, nelákavej budove ako chudobný príbuzný. Ale zrejme aj on väčšinu času trávi v hoteli Dražica, do ktorého sa zo svojho bytíka dostane bez toho, aby musel prejsť cez ulicu. Zamestnanci hotela ho dobre poznajú, aj keď jeho menovku na zvončeku domu nenájdete. Apartmán oficiálne patrí zvolenskej firme Pyramída a tú zase vlastnia Abelovského dospelé deti.

Pôvodne mali firmu s rovnakým názvom aj v Chorvátsku, ale z Obchodného registra ju vymazali pre trikrát neodovzdanú účtovnú uzávierku. Pre Abelovského ako advokáta to nie je najlepšia vizitka. A to bol kedysi považovaný za veľmi úspešného právnika. Vo viacerých sporoch zastupoval Vladimíra Mečiara, ale napríklad aj nespokojných vlastníkov pôdy pod KIA. Veľký Mufty ho tiež zlákal do politiky. Abelovský rovnako ako Kiňo a Brhel poslancoval za HZDS a Mečiara v roku 2003 opustil tiež. Neskôr sa kamarátil s ďalším predsedom vlády - s Mikulášom Dzurindom -, spolu sa chystali na maratónske preteky.

Nielen Mečiarov advokát: Miroslav Abelovský sa neskôr kamarátil aj s Mikulášom Dzurindom.
Zdroj: Archívne foto PLUS 7 DNÍ

Držia prst na tepe času

Brhel, Miškov, Kiňo a Abelovský netrávia čas na chorvátskom ostrove Krk iba spomínaním na staré časy.

FOTO Brhelovej vily v GALÉRII

Podľa viacerých dobre informovaných zdrojov v lete vždy na pár dní cestujú zo Slovenska za nimi mnohí aktívni politici, či už nenápadne po jednom, akože na výlet s rodinou, alebo v skupinkách, a vraj sa tu rekreovali aj celé partie funkcionárov z ministerstva vnútra.

Prečítajte si tiež: