Presne o jedenástej sa v celom Bavorsku rozozvučali kostolné zvony na počesť emeritného pápeža Benedikta XVI. Jeho telo práve ukladali vo Vatikáne do krypty. Narodil sa ako Jozef Ratzinger v roku 1927 v mestečku Marktl am Inn v hornom Bavorsku a bol prvým pápežom pôvodom z Nemecka po vyše päťsto rokoch. Jeho pontifikát však trval kratšie než obdobie jeho pápežského „dôchodku“ po rezignácii pred deviatimi rokmi zo zdravotných dôvodov. Navyše bol vždy skôr akademikom než mužom, ktorý by dokázal strhnúť davy.

Kontroverzie aj žaloba na Benedikta

Cirkev v Nemecku prežíva ťažké časy. Veľké, honosné kostoly zívajú prázdnotou. Bavorské farnosti sa vehementne bránia zatváraniu kostolov, ale už dochádza aj k tomu. Veriacich je jednoducho málo. Katolícka cirkev si uvedomuje výzvy dneška. Vie, že ak sa chce priblížiť k ľuďom, musí v otvorenej nemeckej spoločnosti diskutovať aj o témach ako je postoj k LGBTI+ veriacim, svätení žien či celibáte. A o prípadoch sexuálneho zneužívania v cirkvi. Vlani podal žalobu 38-ročný muž z Bavorska dokonca na samotného Benedikta. Tvrdí v nej, že ho ako dieťa opakovane zneužil kňaz a Jozef Ratzinger, vtedy vo funkcii mníchovského arcibiskupa, o tom vedel, no dopustil, aby kňaz svoje činy opakoval. Hoci vlani Benedikt XVI. vyjadril ľútosť nad prípadmi sexuálneho zneužívania kňazmi, podľa verejnosti je to málo – pretože škandály s neprístojným konaním členov cirkvi a jeho ututlávaním autoritami sú príliš veľké a boľavé. Benediktovi XVI. to dali pri informovaní o jeho úmrtí pocítiť aj médiá.

Možno preto nemeckí veriaci tak veľmi neprežívajú úmrtie emeritného pápeža.

K soche čiernej Madony chodil ako dieťa

Do Altöttingu prúdia veriaci za sochou čiernej Madony s dieťaťom. Modlitba k nej vraj dokáže uzdraviť chorých a pomôcť v ťažkých situáciách. Dokazujú to aj obrázky, ktoré pútnici pripevňujú na múr kaplnky už viac ako dvesto rokov: vlastnoručne namaľované situácie, v ktorých Panna Mária pomohla.

Ako dieťa sem s rodičmi a súrodencami často chodieval aj Jozef Ratzinger. „Mal som šťastie, že som sa narodil blízko Altöttingu,“ napísal raz ešte ako kardinál. „Púte, ktoré sme tam podnikali, patria k mojim najkrajším spomienkam.“ V malej kaplnke s čiernymi stenami sa zopár veriacich zišlo na omšu aj dnes ráno. Veľký kostol svätého Filipa a Jakuba oproti práve upratujú – Nemci si na poriadku a čistote dávajú veľmi záležať; nezáleží na tom, že pohrebné obrady za emeritného pápeža Benedikta XVI. v Ríme pred pár minútami začali. Akurát jedna staršia žena píše svoju kondolenciu do knihy, vystavenej pred oltárom.

Portréty zosnulého Benedikta XVI. sú s úctou vystavené pred oltármi v chrámoch naprieč Bavorskom spolu s kondolenčnými knihami. Ľudia sa s pápežom zo svojho kraja dnes lúčia potichu, odkazom v knihe a súkromnou modlitbou.