Organizovaný zločin nebol ešte nikdy tak intímne prisatý na najvyšších vládnych predstaviteľoch ako za éry Mariana Kočnera a jeho pomocníkov. Kočner svoje konexie, kšefty a krytie razantne rozvíjal cez oligarchu Smeru Norberta Bödöra. Ten mal obrovský vplyv na políciu. Jemu blízke firmy získavajú štátne zákazky za desiatky miliónov eur aj naďalej.

 

Komunikácia Bödöra s Kočnerom cez aplikáciu Threema odhaľuje úzke spojenie s expremiérom a predsedom Smeru Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Kočner bol detailne informovaný o prebiehajúcom vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Za jej objednávku dnes stojí pred súdom. Ficovi a Kaliňákovi nechával cez Bödöra odkazy.

Nech to Kali odklepne

Kočner chcel prenajať svoje priestory v podivným spôsobom nadobudnutej bytovke v bratislavskom Starom Meste Nemocnici Sv. Michala. Tá spadá pod Ministerstvo vnútra. „Pripomínam sa (Kalimu) s tými priestormi na Cintorínskej pre Nemocnicu Sv. Michala, že ho prosím, keby to mohol odklepnúť,“ písal v polovici decembra 2017 Bödörovi. „Jasne, poviem mu,“ prisľúbil padre, ako ho Kočner volal. O tri dni Bödör doplnil: „S Kalim budem najneskôr v utorok a LB (Ladislav Bašternák, pozn.red.) sa rieši a dúfam, že bude ok.“

Kočner často vyzvedal, ako sa Fico, ktorého volali šéf, má. A snažil sa votrieť do priazne najvyššieho vedenia strany. „Šéf sa už pozbieral?“ pýtal sa mesiac pred Kuciakovou vraždou. Bödör odvetil, že mu akurát volal, má chytené priedušky, je úplne triezvy a zajtra k nemu ide. „Pozdrav ho. Povedz mu, že aj keď na mňa je*ali a nikdy mi nič nedali, ba dokonca mi zobrali (súdny spor Port Service a iné…) tak ja jemu vždy pomôžem. Ale iba jemu. A trošku Kalimu,“ odkazoval Kočner Ficovi. „Odovzdám,“ dodal Bödör.

Dva týždne po vražde, kedy sa už Ficovi rúcala vláda, bol Norbert Bödör s premiérom v intenzívnom kontakte. Kočner pohotovo vyjadroval podporu: „A nalej mu silu. Aj odo mňa. Možno mu zostaneme len Kali a my.“

Nebyť Kaliho, sme fpi*i

Smerom ku Kaliňákovi sa Kočner obracal aj kvôli registrácií jeho politickej strany Cieľ. Keď s Alenou Zsuzsovou, tiež obžalovanou z vraždy, zistili, že mnohé z podpisov na hárkoch sú falošné, Kočner aj tu žiadal pomoc od ministra vnútra. „Oki. Odovzdám,“ prisľúbil Bödör. „Nebyť Kaliho, tak nám to zamietnu a sme fpi*i,“ písal Zsuzsovej.

Bödör už vtedy naháňal Kaliňáka ostošesť. „Sedím u neho v čakárni. Na ráno si zavolal ľudí, že čo Cieľ. Teraz som mu volal. Už ma zje*al. Ale pohoda,“ informoval, na čo Kočner napísal: „Ok. Ja budem na ráno pripravený stiahnuť, čo sme podali a podať nanovo "žiadosť na registráciu CIEĽ" iným prípravným výborom tak, aby sme zabezpečili na ďalších 6 mesiacov názov. Daj mu to vedieť, prosím.“

Kočner mal záujem aj na odstavení vyšetrovateľa Lukáša Kyselicu z vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila. „Jak tak pozerám kauzu šéfa inšpekcie, tak je vhodná doba, aby s ním Kali pohovoril o tom Ruskovom TO. Čím skôr ho Rusko podá, tým lepšie, lebo ak ho podá pred "znovuzatvorením”, tak to bude vyzerať ako POMSTA policajtov. To by pomohlo k odpáleniu Kyselicu,“ navrhoval Kočner.

Smerácky arcivojvoda Bödör mal prístup k mnohým policajným funkcionárom a okamžite sa chytil. „Ja budem s Kalim až v piatok, lebo zajtra večer ide na východ a vráti sa v piatok. Aj s kamošom. Ale kamošovi poviem, nech to s ním osobne preberie,“ tvrdil Bödör, ktorý označením kamoš nazýval policajného prezidenta Tibora Gašpara, svojho rodinného príbuzného.

Úrad pre opičku

Z ďalšej komunikácie vyplýva, že Kaliňákova náklonnosť bola pre antisemitu Kočnera mimoriadne dôležitá. Vo vzťahu k lobistickým šarvátkam vnútri Smeru. No najmä vo vzťahu k jeho beztrestnosti. „Toho smrada židovského drží Kali a Mirík (Výboh, pozn.red.). Zaujímalo by ma, či si Kali myslí, že mu je súkmeňovec Kán (ktorý ho kedykoľvek opľuje) viac osožný ako gój Kochner (ktorý, akokoľvek opľutý, drží lajnu a slovo). Opýtaj sa na to Kaliho. A pokojne ma cituj,“ rozhorčoval sa, na čo mu Bödör ozrejmil situáciu. „Kalimu som to včera povedal. To je pravda, že ho poslal, keď na neho tlačil, že ťa majú zavrieť. A snažil sa aj teraz vraj. Vlada poslal Robo dopi*e. Aspoň mi to včera povedal, keď sme boli sami.“

Marian Kočner mal okolo prsta obmotanú štátnu tajomníčku Ministerstva vnútra Moniku Jankovskú. Pred Alenou Zsuzsovou ju nazval svojou “opičkou”. Jankovská podľa Threemy pre neho vybavovala súdne rozhodnutia a túžila po veľkých peniazoch. No v prvom rade do špiku kosti nenávidela svoju nadriadenú, ministerku Luciu Žitňanskú a jej pravú ruku Máriu Kolíkovú.

Keď Jankovská neprešla za členku Súdnej rady, zrútil sa jej svet. Svetlo sveta teda uzrel plán na zriadenie akéhosi Úradu zastupovania štátu v súdnych sporoch. A Jankovská mala byť jeho šéfkou. Pretlačiť to mal Fico a pripomínať mu to nemal nik iný ako Bödör. „Dobré ráno. Nezabudni šéfovi pripomenúť Moniku,“ opakovane ho žiadal Kočner v deň, kedy zavraždili Jána Kuciaka.

Chcel vytiahnuť Soroša

Keď sa začínal konár pod Ficovou premiérskou stoličkou v dôsledku Kuciakovej vraždy lámať, už vtedy z dvoch daňových deliktov obvinený Kočner urgoval vytiahnuť konšpiračnú protižidovskú kartu. „A povedz Kalimu, že som to osobne s Bélom rozoberal, a že to je JEDINÉ, čo nevie svojim ko*otom vysvetliť. Tak nech s tým šéf na chvíľu prestane. Nikde nie je napísané, že sa k Sorošovi o 2 týždne nenájdu nejaké dôkazy…,“ strojil plán v čase, keď na Maledivách stretol Bélu Bugára. „Nech do Bélovho návratu vypustí Soroša,“ prízvukoval.

FOTO Norberta Bödöra z MMA zápasov a nehnuteľností rodiny v GALÉRII