Tip na článok
Medzinárodne hľadaný vrah si pokojne žije s rodinou v prízemnom dome v dedine pri Topoľčanoch.

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca!

Na Andreja Mazáňa je už desať rokov vydaný medzinárodný zatykač pre vraždy. Týždenník PLUS 7 DNÍ ho objavil v dedine pri Topoľčanoch.

Galéria k článku (10 fotografií )
Pokojný život: Medzinárodne hľadaný vrah si pokojne žije s rodinou v prízemnom dome v dedine pri Topoľčanoch.
Pokojný život: Medzinárodne hľadaný vrah si pokojne žije s rodinou v prízemnom dome v dedine pri Topoľčanoch.
Pokojný život: Medzinárodne hľadaný vrah si pokojne žije s rodinou v prízemnom dome v dedine pri Topoľčanoch.

V malej dedine neďaleko Topoľčian žije na pohľad obyčajný muž. Nie je príliš vysoký, na hlave sa mu začína tvoriť plešina. Spolu s manželkou a so synom prežívajú bežné radosti i starosti života. Ráno nasadne do auta stojaceho pred jednopodlažnou novostavbou a odchádza do zamestnania so sídlom v Topoľčanoch.

Okolo štvrtej popoludní sa vracia späť domov v spoločnosti syna a s nákupom z potravín. A tak plynie deň za dňom... Všetko by bolo v poriadku, keby fotografia a meno tohto nenápadného chlapíka nefigurovali medzi najnebezpečnejšími zločincami na svete.

Škandalózne odhalenie

Andreja Mazáňa, ako znie meno muža žijúceho v dedine pri Topoľčanoch, našiel týždenník PLUS 7 DNÍ na stránke najhľadanejších zločincov planéty. Pod červeným logom Interpolu sa vynímala čiernobiela, asi pätnásť rokov stará fotografia s opisom, ktorý nenechá nikoho ľahostajným. Medzinárodný zatykač na Andreja Mazáňa vydala Srbská republika, ktorá ho posiela za mreže.

Dôvod? Závažné prípady lúpeží a krádeží s použitím násilia, vraždy! Muž právoplatne odsúdený srbskými súdmi na pätnásť rokov väzenia za účasť na dvojnásobnej vražde si pokojne žije na Slovensku ako slobodný človek. Po vypátraní a nafotení nebezpečného zločinca Andreja Mazáňa sme okamžite informovali políciu. Z pochopiteľných dôvodov sme ho neoslovili.

Kto je to?

Meno Andrej Mazáň nám spočiatku nič nehovorilo. Po dlhšom hľadaní sme naň narazili na srbských stránkach. Články, v ktorých sa dovtedy neznáme meno spomínalo, boli staré viac ako desať rokov. To, čo sme sa v nich dočítali, by otriaslo aj najsilnejšími náturami. Texty srbských novinárov nás totiž priviedli k jednému z najbrutálnejších prípadov v novodobej histórii Európy.

Meno Andrej Mazáň figurovalo medzi mužmi patriacimi do jedného z najnebezpečnejších gangov, ktorý mal na svedomí desať vrážd kamionistov. Medzi popravenými bolo osem Slovákov a dvaja Kosovčania. Postupom času sa nám podarilo skontaktovať s mužom, ktorý na prípade vrážd slovenských kamionistov a dvoch autobusárov pracoval. Ivan Sliepka bol v čase vyčíňania gangu zamestnancom Úradu boja proti organizovanej kriminalite.

„Nikdy na tú kauzu nezabudnem. Na vyšetrovaní spolupracovalo až deväť krajín Európy. Gang bol totiž zložený z Čechov, zo Slovákov, z Poľky a zo Srbov. Vraždy, ku ktorým sa po zadržaní priznali, sa odohrali v Rakúsku, Taliansku, Chorvátsku a Srbsku.

Bola to jedna z najrozsiahlejších spoluprác, ak nie vôbec najrozsiahlejšia, na akých sa slovenská polícia doteraz zúčastnila,“ prezradil Ivan Sliepka, dlhoročný policajný pridelenec v Rusku. Prípad považuje za jeden z najbrutálnejších v povojnovej histórii Európy.

Strely do chrbta

Medzinárodná zločinecká skupina odštartovala svoje besnenie v roku 1998. Jej šéfom bol Vlastimil Nekl, ktorý si za vraždy odpykáva výnimočný trest v Česku. Zrejme len v chorej hlave sa mohol zrodiť nápad, na základe ktorého si táto skupina začala zarábať peniaze. Išlo o predaj kamiónov.

Nebol to však bežný obchod s autami. Spôsob, ako sa k nákladiakom rozhodli dostať, vyrážal dych. Na začiatku bola lúpež, pri ktorej prepadli dvoch vodičov kamióna z Nového Mesta nad Váhom. Prepad sa odohral za hranicami Slovenska. Mužov vytiahli z nákladiaka, priviazali o strom a kamión predali.

Ďalšie prepady už zločinci vymysleli tak, aby za sebou nenechávali žiadne stopy. Vodičov kamiónov chladnokrvne zavraždili a zakopali vedľa cesty. Počet zmiznutých kamiónov a nezvestných ľudí narastal.

„Všetky prípady sa stali v zahraničí a my sme vtedy netušili, čo sa deje. Vtom som si spomenul na šoférov kamióna z Nového Mesta nad Váhom, tí jediní prežili. Začal som na prípade pracovať z vlastnej iniciatívy. Zistil som, že postup bol vždy rovnaký."

"Niekto zavolal do slovenskej firmy, ktorá sa venovala kamiónovej preprave. Pod zámienkou, že v zahraničí sa im pokazilo auto alebo ho majú preťažené, si objednal zánovný nákladiak. Potom akoby sa po ňom zľahla zem,“ spomína na vyšetrovanie Ivan Sliepka.

Postupne sa do prípadu zapojili aj ďalšie krajiny Európy. Vyčíňanie gangu trvalo dva roky. V roku 1999 zadržali viacerých členov zločineckej skupiny v Srbsku, mnohí sa ku skutkom priznali. Vo svojich výpovediach opísali likvidáciu nevinných vodičov. Členmi gangu boli aj štyria Slováci vrátane Andreja Mazáňa a jeho kamaráta Daniela Medeka.

„S Medekom som po zadržaní hovoril osobne. Ku všetkému sa priznal, potom sa obesil. Aj na základe jeho výpovede začala skupina policajtov z viacerých krajín hľadať zavraždených vodičov. Siedmich z desiatich sme našli, traja sú stále nezvestní. Podarilo sa nám tiež vypátrať dvanásť zo štrnástich ulúpených kamiónov,“ hovorí Ivan Sliepka.

Poprava autobusárov

Andrej Mazáň, na ktorého je od roku 2004 vydaný medzinárodný zatykač, dostal pätnásť rokov za účasť na dvojnásobnej vražde. Obeťami sú dvaja kosovskí vodiči pracujúci v cestovnej agentúre so sídlom v Česku. Dva dni pred koncom roka 1998 dostali telefonát, že v Srbsku sa pokazil autobus s vyše polstovkou turistov idúcich z Grécka do Česka.

Volajúci žiadali autobus značky Mercedes.

Cestovná agentúra vypravila na dohodnuté miesto požadované vozidlo aj s dvoma vodičmi. So šoférmi ešte niekoľkokrát komunikovala, no deň pred Silvestrom sa po nich i po autobuse zľahla zem. Dvojicu kosovských vodičov našli na základe výpovede Daniela Medeka. Ten sa priznal, že spolu s Čechom Vlastimilom Neklom a s Andrejom Mazáňom sa zúčastnil na vražde oboch mužov.

„Bol som pri nájdení tiel. Boli zabalené vo vreciach, pohodené vedľa cesty. Obaja vodiči boli zastrelení zozadu do chrbta viacerými ranami. Pracovala tak celá skupina. Vždy, keď nasadli do auta alebo autobusu k vodičom, aby im ukázali miesto, kde majú ísť, tak ich odzadu popravili,“ približuje Ivan Sliepka.

Na slobode

Keď sme o pobyte Andreja Mazáňa informovali políciu, začala okamžite konať. Podľa niektorých zdrojov už bola na spadnutie aj akcia na zadržanie tohto nebezpečného zločinca.

Potom však prišiel šok - muža odsúdeného za účasť na vraždách vraj zadržať nesmú. Stopku dala nitrianska prokuratúra. Podľa nej nie je možné vydať slovenského občana do krajiny, s ktorou nemáme zmluvu o vydávaní zločincov.

„Tu by sa žiadala iniciatíva zo strany štátu pôvodu rozsudku (Srbska), teda podľa uvedenej zmluvy by Ministerstvo spravodlivosti Srbskej republiky malo požiadať slovenské ministerstvo spravodlivosti o zabezpečenie uznania a výkonu právoplatného rozsudku,“ informoval nás námestník krajského prokurátora v Nitre Ivan Mandalov.

Slovenská polícia následne informovala prostredníctvom Interpolu srbskú stranu o pohybe hľadanej osoby a požiadala o zaslanie spisového materiálu na Slovensko na ďalšie úkony.

Zaujímavé je, že ak by Andrej Mazáň prekročil ktorúkoľvek slovenskú hranicu, skončil by za mrežami, tak ako všetci členovia vražedného gangu. Len na Slovensku je z medzinárodného zločinca „vďaka“ našim skvelým zákonom „chránená zver“. A z toho už môže prísť nevoľno aj ľuďom s poriadne silným žalúdkom.

Zavraždení vodiči

Taliansko: Jaroslav Uličný zo Spišskej Novej Vsi; Jozef Nagy z Nových Zámkov

Chorvátsko: Emil Chlivenyi z Bánoviec nad Bebravou je stále nezvestný; Jozef Mistrík z Martina je stále nezvestný

Srbsko: Jaroslav Švacho z Chocholnej -Velčíc je stále nezvestný; dvaja vodiči spoločnosti AUTOIMPEX v Bratislave Redžaj Valjdet z Peče; Ademaj Azem z Prištiny

Rakúsko: Miroslav Urbanec z Bratislavy

Viac nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní