Je neskoré sobotné odpoludnie. V parku pod stromami posedáva niekoľko skupiniek olaských Rómov. Popíjajú, debatujú medzi sebou a nebránia sa ani našej spoločnosti. Tvrdia, že liečiteľ je späť a opäť pomáha ľuďom. "Nie! Nielen Rómom, všetkým! Ale musia veriť," odmietajú medializované informácie. "Na vlastné oči som videl ako vyliečil najmenej dvadsať ľudí," hovorí jeden z nich.

Ak sa video nespustí, môžete si ho pozrieť TU

Mená neprezradia, fotografovať nedovolia, ale hovoria bez zábran. Podľa nich sa Píša zjavil dnes ráno a zase sa stratil. "Má prísť, ale nevieme kedy. Ale my sem chodíme aj keď on nepríde. Cítime sa tu dobre, aj keď tu býval židovský cintorín. Pre nás je to už dnes posvätné miesto. Prichádzame sa sem modliť. Veď sme všetci hlboko veriaci."

Našu debatu preruší hlasná vrava z druhej strany parku. Všetci sa presúvajú k cestičke, ktorou sa pomaly blíži niekoľko ľudí. Medzi nimi Píša podopiera postaršiu Rómku. Tá pomaly, ťažko kráča smerom k nám. Skupinka okolo nás netají nadšenie. Medzi rómštinou zaznievajú slová: "Halelujá! Devlar. Amen!"

Ďalší muž v stredných rokoch nám vysvetľuje situáciu: "Táto pani sem priletela pred dvoma dňami z Kanady. Po porážke sedem rokov nechodila." Ukáže na vzdialené miesto, kde v kruhu postáva početná skupina. "Pozrite tam má vozík, na ktorom ju priviezli."

Keď sa k nim priblížime a namierime kameru na invalidný vozík, neodpustia si: "Toto ukážte Botošovi!" Reagujú tak na spochybňovanie liečiteľových zázračných schopností rómskym kráľom Róbertom Botošom. Na jeho adresu zaznie viacero štipľavých, nepublikovateľných poznámok. "On nikdy nebol našim kráľom!" zhodnú sa.

Viac informácií prinesieme v najbližšom vydaní PLUS 7 DNÍ.