Pokojný deň v sedemtisícovom meste Vrútky narušil besniaci Ivan Č., ktorý vbehol do miestnej spojenej školy. Zástupcu riaditeľky Jaroslava Búdzu, ktorý sa snažil chrániť deti, bez ľútosti zabil.  Vnikol do štvrtáckej triedy, kde nožom bodal malých školákov aj ich učiteľku. Poranil školníka a vybehol na ulicu.  Na úteku ho zastavili až dvaja policajti.

Strach na ulici

Po tragédií sa medzi verejnosťou rozvinula diskusia, či strážcovia zákonamuseli páchateľa zabiť, či nestačilo dvadsaťdvaročného muža iba zneškodniť.

Z videa zo zásahu je však vidieť, že Ivan Č.  sa nechcel vzdať, na mladých policajtov útočil. 

Zmätok na ulici pri fitness centre zbadali aj  ženy s malými deťmi, ktoré tadiaľ náhodou prechádzali.  V strachu brali deti na ruky a rýchlo utekali preč.

Následne sa v zábere objaví muž a dvaja policajti. Policajti na muža mieria pištoľami, ale jemu je to jedno. S nožom v ruke ohrozuje najprv jedného, potom druhého. Ten cúva, potkne sa a klesá k zemi.  Útočník je mu už na dosah.   Kolega neváha, padnú výstrely... 

Najprv strieľali na nohy

Podľa bývalého policajta Rudolfa Cádru, ktorý pracoval ako zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite, sa zásah policajtov javí ako primeraný a oprávnený. 

"Z predloženého kamerového záznamu nie je zrejmé, čo sa dialo pred tým, ako účastníci incidentu boli zachytení kamerovým záznamom. Ak by sme však vychádzali výlučne z obsahu kamerového záznamu, potom je zrejmé, že útok na policajta v reflexnej veste a následne aj na policajta v čiernom oblečení  bol vedený s nožom v ruke. Pokiaľ mali príslušníci Policajného zboru navyše vedomosť o tom, že útočník už nôž pri predchádzajúcom útoku v škole použil, potom bolo možné považovať túto osobu za nebezpečného páchateľa. A  voči takému je možné použiť strelnú zbraň práve v takýchto situáciách."

Cádra si tiež na zázname všimol,  že výstrely policajtov boli vedené spočiatku len na nohy páchateľa. Až potom, ako páchateľ začal padať na policajta v čiernom oblečení, policajt v zelenej veste strieľal do páchateľovej hrude. 

"V tej chvíli musel konať  okamžite,  nemal čas  zamýšľať sa nad nejakou možnosťou odrážania guliek," odkazuje Cádra posmievačom, ktorí sa pozastavovali nad strelnými ranami u oboch zasahujúcich policajtov. Ľahko sa totiž mudruje a kritizuje  kdesi doma, v bezpečí. Stáť  zoči voči páchateľovi po jeho krvavých útokoch na piatich (!) ľudí, je niečo úplne iné.  

 Video nie je vhodné pre maloletých a citlivejších divákov.