Keď policajti zasahovali v budove Digital Parku v bratislavskej Petržalke, šokovali aj veľa zamestnancov. Asi 50 po zuby ozbrojených mužov zákona totiž nechalo stáť radových pracovníkov Penty s rukami hore čelom k stene asi hodinu. Až kým nedoviedli šéfa spoločnosti Jaroslava Haščáka. „Potom zamestnancom povedali, že si môžu vziať len osobné veci a majú odísť preč,“ vraví hovorca Penty Martin Danko. Ako dodáva, pre pracovníkov to bolo nepríjemné. „Boli znepokojení, pretože netušili, čo sa deje. Komunikácia zo strany príslušných policajtov bola nulová,“ opisuje situáciu.

Bezpečnostná prehliadka

Kukláči vyzbrojení samopalmi vykonali na dvoch z troch poschodí, v ktorých sídli Penta takzvanú bezpečnostnú prehliadku. Na šieste a siedme poschodie sa vyviezli výťahmi. Na recepcii samotnej firmy potom donútili strážnika, aby si ľahol na zem. Do kancelárii vstupovali opatrne, akoby od administratívnych pracovníkov očakávali ostrú paľbu. Ako nám potvrdil Danko, muži zákona úplne vynechali piate poschodie, kde sú tiež kancelárie Penty. V tých sú radoví zamestnanci, advokáti, ale aj sklady s dokumentami.

Vzali mu fotky

Policajti nezaistili v priestoroch žiadne dokumenty, materiáli ani prístroje. Vzali vraj len veci z kancelárie Jaroslava Haščáka. Jeho advokáti niektoré z nich okamžite namietali, keďže sa podľa Danka medzi nimi nachádzala napríklad Haščákova zdravotná dokumentácia či USB kľúč s rodinnými fotkami. Advokáti Penty aj spoločnosť pokladajú zásah za neprimeraný.

Poslali ho do väzby

Polícia potom Haščáka zadržala. V piatok od rána rozhodoval vo veci jeho väzby Špecializovaný trestný súd. Prokurátor chcel, aby išiel do najťažšej, kolúznej väzby. Rozhodovalo sa aj o väzbe pre Danu Arpášovú, manželku bývalého pracovníka SIS. Podľa polície mali manželia predať nahrávku Gorily Haščákovi a zakryť to poskytovaním poradenstva. Arpáš je už vo väzbe, polícia ho zadržala pár dní pred Haščákom. Zaujímavá je v tejto súvislosti informácia z rozhovoru šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre aktuality.sk. „Čo sa týka predaja tej nahrávky – podľa toho, ako som oboznámený s prebiehajúcimi procesmi pri odpočúvaní – tak si vôbec nie som istý, že Arpáš mal prístup k zvukovému záznamu Gorila,“ hovorí Pčolinský.  

Jaroslava Haščáka súd poslal do väzby. Jeho advokáti voči tomu podali sťažnosť, vo veci tak bude rozhodovať Najvyšší súd.