Každý s vínečkom, s rúškom a v dobrej nálade. Asi tak by sa dala opísať atmosféra, v ktorej ukončili svoj snem Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a ich hostia. Od popolu­dnia sa v Deň boja za slobodu 17. novembra veselili v hoteli Bôrik, postavenom za komunistov. Čo stojí za zapamätanie z ich slávnostnej noci? Vybrali sme 7 top momentov.

Prvýkrát za desaťročie

Pre politikov sviatok ako piatok, bol to dlhý deň. Kým smeráci najskôr snemovali v zimnej jazdiarni Bratislavského hradu a neskôr sa presunuli búriť sa na ulice, „obyčajní“ z vlády sa začali okolo obeda schádzať vo vládnom hoteli povyše Hradu. Prví dorazili ministri, okolo tretej poobede dav. OĽaNo má zrejme konečne s kým snemovať, keďže za hnutie sedí v parlamente 53 ľudí. Dvaja už síce odpadli, Martin Čepček a Ján Krošlák, ale spolu s politikmi z regiónov, poradcami, mančaftom strany a niektorými hosťami spomedzi koaličných partnerov sálu naplnili. Novinári boli na snem prizvaní hádam prvýkrát za desať rokov, odkedy Igor Matovič, Martin Fecko, Erika Jurinová a Jozef Viskupič hnutie založili.

Heger dlhšie ako Matovič

Hnutie malo dlho len týchto štyroch členov, otvárať sa začalo viac až vtedy, keď ich prinútil zákon minulej vlády.

Osadenstvo sa po hlavnom programe snemu začalo rozpúšťať, ale veľmi pomaly. Náš fotograf potiahol s nimi nočnú do jednej a zreferoval, že „hlavná várka“ odišla okolo pol jednej. Posledný odchádzal premiér Eduard Heger a exminister pôdohospodárstva, poslanec Ján Mičovský.

Víno ako výslužka

Poslanci, poradcovia, členovia a priaznivci OĽaNO neodchádzali zo snemu bez výslužky. Po dobrej večeri a bufete si z oslavy 17. novembra a úspechov strany odniesli víno. Biele polosuché, ročník 2020, zabalené v kartóne si odnášali domov poslanci aj ministri. Mali na ňom pripojený odkaz: „Ďakujeme za 10 neobyčajných rokov.“

Naďova hovorkyňa s ružou

Minister obrany Jaroslav Naď dorazil aj odišiel so sprievodom. Pred ním šliapal z Bôrika ochrankár a po ľavici hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková. Jej šaty boli príjemným farebným osviežením medzi čiernou a sivou na oblekoch a kostýmoch. Boľavú ruku mladej Prešovčanky istila gáza prehodená cez plece, v zdravej ruke držala červenú ružu.

Družné debatky

Ako každý snem, aj tento sa odohrával sčasti na pódiu a sčasti v zákulisí. Pri družných debatách fotograf PLUS 7 DNÍ zachytil zdanlivo nekonzistentné dvojice. Poslancov Petra Pčolinského (Sme rodina) a veľmi promaďarského Györgya Gyimesiho. Pravdepodobne o reforme lesov viedli diskusie minister životného prostredia Ján Budaj a exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Na prechod národných parkov pod envirorezort mali odlišné názory a ktovie, ako sa ich postoje utriasli s plynutím času a s priblížením termínu, v ktorom sa bude o novele hlasovať.

Remišová žiarila šťastím

Do hotela Bôrik zavítali aj koaliční partneri. SaS reprezentovala šéfka poslaneckého klubu liberálov Anna Zemanová a veru okrem nej veľa tvárí od Sulíka nebolo v sále ani na chodbách vidieť. Zato oveľa širšie zastúpenie mala strana Za ľudí. V príhovore šťastím rozžiarená Veronika Remišová gratulovala srdečne OĽaNO, že tak dlho žijú. Akoby nie. Jej strana na takú životnosť nábeh nemá a navyše OĽaNO je zoskupenie, ktoré ju ešte ako blogerku a mestskú bratislavskú poslankyňu vytiahlo do parlamentu.

FOTO V GALÉRII

Zamilované páriky

Držali sa za ručičky a nevedeli od seba odtrhnúť zrak. Reč nie je o Meghan a Harrym, ale o dvoch párikoch, ktoré spestrili „obyčajný“ snem. Bývalá hovorkyňa agrorezortu Anežka Šrojta Hrdá prišla so svojím manželom Vladislavom Šrojtom. Ona je známa vyhadzovom pre alkohol a nečakaným návratom do komunikačného tímu. V máji preč, v júli späť. Jej muž, vzdelaním právnik, zas zaujal úspechom vo výberovom konaní na šéfa Trnavskej fakultnej nemocnice, keď­že s manažmentom v tomto odbore nemal predtým žiadne skúsenosti. Ďalším zaľúbeným párom na sneme bol Hrdej minister Samuel Vlčan s partnerkou. Jej tvár však zostala skrytá pod rúškom.

Mohlo by vás zaujímať: