Smer s ľudskou tvárou?
Kariérny diplomat s viac ako slušným zárobkom. Čo ďalšie ešte vedia Slováci o prezidentskom kandidátovi Šefčovičovi? Hnedovlasého politika s poriadne širokým bielym úsmevom sme videli na bilbordoch sociálnych demokratov v ostatných eurovoľbách. Písal sa rok 2014. Vlani sa kúpal v Dunaji s Robertom Ficom, ktorý ich spoločné šantenie zverejnil na svojom Facebooku. A prvý víkend po oficiálnom ohlásení záujmu o úrad prezidenta strávil Šefčovič po boku premiéra Petra Pellegriniho v zimnej bunde v zasneženom kraji na „pochode vďaky SNP v obci Cigeľ“.
Na kampaň prijme okolo 100-tisíc eur od strany Smer, ale súčasne zdôraznil, že „nie je členom Smeru“. Blízkosť k sociálnym demokratom je prvé pole, kde sa musí ostrieľaný diplomat pripraviť na útoky. „Prezidentské voľby budú aj o tom, či po všetkých škandáloch a prehrách dokáže Smer získať v prezidentských voľbách väčšinu. Urobím všetko pre to, aby nezískal,“ povedal doterajší favorit prieskumov Robert Mistrík.
Ponúka svoj životný príbeh
Maroš Šefčovič zvolil pre svoju kampaň logo, kde je z písmena M jeho krstného mena vytvorené trojpohorie zo slovenského znaku. Sprevádza ho heslo Vždy pre Slovensko. Zrejme tým chce povedať, že hoci celú kariéru pracoval viac inde ako u nás, bolo to v službách rodnej krajiny. „Vždy to bolo preto, lebo som chcel, aby Slovensko bolo úspešné, rešpektované a so sebavedomým hlasom,“ povedal. Inšpiráciou mu vraj je Štefánik. „Dlho pôsobil v zahraničí, ale nikdy nezabudol, kde sú jeho korene, a všetko, čo robil, robil pre svoju krajinu,“ ozrejmil. Šefčovič vraví, že Slovákom ponúka „svoju osobnú históriu, všetky svoje skúsenosti“. Aký je teda životný príbeh Maroša Šefčoviča? Ak by bolo treba odpovedať jedným slovom, asi by sa ponúkalo - úspešný.
Niektorí kritici Smeru, napríklad europoslanec a exminister zahraničia za Stranu demokratickej a kresťanskej únie Eduard Kukan či bývalý veľvyslanec v Maďarsku Rastislav Káčer, vravia, že Šefčovič je dobrá voľba. „Áno, budem ho voliť, lebo by bol dobrým prezidentom. Má osobnostné predpoklady, aby zmiernil hlboko rozdelenú slovenskú spoločnosť. Rozhodujúce pre úspech jeho kampane bude to, či dokáže presvedčiť, že to chce dokázať a že by vedel byť prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky bez ohľadu na to, ako sa dostal k nominácii,“ reagoval na otázku PLUS 7 DNÍ Eduard Kukan.
S manželkou po boku
Šefčovičov životný príbeh, to je aj jeho manželka a rodina. Sympatická blondína, s ktorou sa diplomat stretol v Moskve, sa volá Helena. Svoju kariéru prispôsobila tej jeho. Helena Šefčovičová vyštudovala za učiteľku, ale častejšie ako za katedrou pracovala na konzulátoch, kde vyslali jej muža. Spolu žijú tridsať rokov a vychovali tri deti. „Sme silný tím už od študentských čias,“ povedal o manželke kandidát. „Helena je pripravená plnohodnotne a so všetkou zodpovednosťou prevziať úlohy prvej dámy. Viem, že by bola skvelou prvou dámou,“ dodal na tlačovej konferencii predtým, ako jej dal kyticu a bozk.
Podobne ako Jarmila Lajčáková, aj Helena Šefčovičová má za sebou množstvo reprezentačných podujatí, kde muža sprevádzala. Šefčovičovci sa svetla kamier a bleskov fotoaparátov neboja. Rodina sa neskrýva, na sociálnych sieťach rada ukáže, ako fandí lyžiarkam, či romantickú večeru.
Previerky a majetok
Nové meno boja o Prezidentský palác vraví, že nemá čo skrývať. „Každý člen Európskej komisie (EK) musí prejsť dôslednou kontrolou, ktorá sa odrazí v jeho finančnej deklarácii. Keďže som v minulom volebnom období zodpovedal aj za vnútornú bezpečnosť, musel som disponovať najvyššou európskou a NATO bezpečnostnou previerkou. To znamená otvoriť všetky vaše účty, nielen vy, vaši rodičia, švagrovci, svokrovci, deti,“ povedal.
Ako žije? Veľký dom v Senci, na ktorom sú umiestnené solárne panely, je napísaný na manželku. Vysoký múr chráni terasu, záhradu, záhradný domček a bazén. Šefčovič pripomína, že dom je zaťažený hypotékou. Pár ráta medzi svoje nehnuteľnosti dva panelákové byty v bratislavskej Karlovej Vsi a k nim jednu garáž.
V zahraničí podľa hovorkyne do bývania neinvestovali. Zo súčasnej práce v EK bude Šefčovič uvoľnený. Od 1. februára si berie neplatené voľno. Spomenul tiež, že nie je prvý eurokomisár, ktorý sa počas výkonu funkcie vydal do prezidentského boja. Kolegyňa z Litvy Dalia Grybauskaitėová to tiež skúsila. Úspešne. Na prezidentskom poste to ťahá už druhé volebné obdobie.
Maroš Šefčovič po ohlásení kandidatúry vystrelil medzi favoritov volieb, ktorých prvé kolo padne na 16. marca. Jeho príbeh, vystupovanie, skúsenosti a celoeurópska obľúbenosť aj medzi kolegami z iných frakcií urobili dojem i na nevoličov Smeru.
Kopance od opozície
Že by bol Šefčovič je Smerom s ľudskou tvárou? Súperi neveria. SaS nazvala Šefčoviča „kandidátom oligarchov a mafie“. Zuzana Čaputová zas reagovala, že „chce byť alternatívou pre kandidáta strany, ktorá odovzdala krajinu do rúk Kočnera, Bašternáka, Kmotríka a Bödöra.“
Maroš Šefčovič po ohlásení kandidatúry vystrelil medzi favoritov volieb, ktorých prvé kolo padne na 16. marca. Hoci jeho príbeh, vystupovanie, skúsenosti a celoeurópska obľúbenosť aj medzi kolegami z iných frakcií, urobili dojem aj na nevoličov Smeru, jedna podobnosť s Robertom Ficom udrela do očí. Po prvej tlačovej konferencii ako prezidentského kandidáta, dovolil jeho mediálny tím len pár vopred dohodnutých otázok. Po nich kandidát zo scény rýchlo odišiel. Vraj bude priestor rozobrať všeličo počas jednotlivých rozhovorov.
Kto je Maroš Šefčovič
- Rodený Bratislavčan, ktorý žije od roku 2004 v Bruseli.
- Vyštudoval prestížnu moskovskú školu MGIMO, ael v oficiálom životopise si uvádza len uznaný diplom na Univerzite Komenského. Bol tiež členom komunistickej strany, ale legitimácia mu vraj kvôli príchodu novembra 1989 doručená nebola.
- Je kariérnym diplomatom. Pôsobil v Zimbabwe, v Kanade a v Izraeli.
- Poznáme ho ako komisára Európskej komisie od roku 2009. Najskôr pre kultúru, mládež a vzdelávanie, potom v rokoch 2010-2014 ako podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu a aktuálne pre energentickú úniu. Jeho hrubý mesačný plat je okolo 25-tisíc eur.
Mohlo by vás zaujímať: