Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (predtým OĽaNO, dnes mimoparlamentná strana Demokrati) na sociálnej sieti zverejnil „podklad, ktorý bol vypracovaný odborníkmi rezortu obrany a mal slúžiť ako jedno zo stanovísk na jeho informované rozhodnutie“.
Posmešne dáva slová právna analýza do úvodzoviek, vo vyjadrení, že zverejňuje to, čo média nazývajú „právnou analýzou“ k darovaniu migov. Stanovisko nechal anonymizované, nezverejnil teda, kto ho vlastne vypracoval. To Naď zdôvodňuje obavou, že by „politici mohli zneužívať mená slušných ľudí a odborníkov na svoj politický boj“.
Naďov dokument hovorí, že „Dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o darovaní vojenského materiálu bolo potrebné charakterizovať ako medzinárodnú zmluvu vládnej povahy… uzatvorenie dohody spadá do pôsobnosti vlády“. Inými slovami, o darovaní stíhačiek podľa tohto dokumentu mala vláda kompetenciu rozhodnúť o migoch a darovať ich na Ukrajinu.
Kde však zostala sľubovaná analýza? Naozaj si novinári vymysleli, že sú vôbec potrebné názory právnikov na tento problém?
Exminister otáča
Poďme však poporiadku. Už poverený premiér Heger (predtým OĽaNO, dnes mimoparlamentná strana Demokrati) 9. februára povedal, že Ukrajina požiadala Slovensko o ruské migy. Tie boli už mesiace uzemnené a ako sa neskôr vyjadril aj Naď, hnili v hangároch. O dva dni neskôr v Sobotných dialógoch, teda v štátnej RTVS, Heger popísal, že vláda si vyžiada stanoviská „jednotlivých ústavných právnikov a podľa nich bude postupovať“.
Naď v oficiálnom videu ministerstva obrany išiel ešte ďalej. „Akékoľvek rozhodnutie darovania… nebude urobené bez toho, aby o tom rokovala Národná rada Slovenskej republiky. To je môj verejný prísľub,“ vyhlásil. Nestalo sa. Ak by naozaj platili závery z dokumentu, ktorý zverejnil Naď, tak poverený kabinet ani nemusel parlament žiadať o súhlas s darovaním.
Prvé migy odleteli 23. marca. Vo vzduchu však zostala visieť otázka, kde je tá právna analýza, ktorú ako prví začali spomínať poverený premiér Heger a potom aj poverený minister Naď. Ten si dnes uťahuje z médií tváriac sa, že si potrebu nejakej analýzy jednoducho vymysleli.
Analýza nie je
To už dnes vieme. Ale pred mesiacom Naď ešte hovoril o tom, že právnu analýzu má v rukách. Na Úrade vlády SR 17. marca povedal: „Právna analýza bola spracovaná pre mňa ako pre ministra obrany. Viacerí z vás ste videli, že ju fyzicky mám, že neklamem.“
Tu je dokument, ktorý zverejnil Jaroslav Naď.Ale dokument, ktorý má týždenník PLUS 7 DNÍ k dispozícii, dokazuje, že už 7. marca rezort obrany zamietol žiadosť o jej zverejnenie, pričom tvrdil, že má len „vyhľadané, vyňaté a zhromaždené informácie vo forme právneho poradenstva“.
Po Naďových slovách o tom, že má analýzu v rukách, sa žiadateľ odvolal. Rezort opäť posudzoval žiadosť o poskytnutie analýzy a v zamietnutí, ktoré podpísal priamo minister, sa konštatuje: „Ministerstvo obrany Slovenskej republiky … informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby ´neleží´a povinná osoba s takouto informáciou nepracuje.“
Aby to bolo ešte jednoznačnejšie, dokument uvádza: „Požadovaná informácia sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo v elektronickej evidencii, resp. v registratúre povinnej osoby a teda sa nnachádza v jej dispozičnej sfére.“
Ak by teda mala byť analýza zverejnená, ministerstvo by ju muselo najskôr „spracovať a vytvoriť“. Dnes sa už poslanec Naď tvári, že si potrebu analýzy vymysleli novinári. Tvrdí, že to, čo zverejnil, je podklad a jedno zo stanovísk, ktoré potreboval na informované rozhodovanie.
Ruské stíhačky sú už na Ukrajine, len jeden MiG-29 zostal, pôjde do múzea. Otázka, či vláda konala v súlade s Ústavou SR a najmä, či mala po vyslovení nedôvery vôbec právo o stíhačkách rozhodovať, zostala. Navyše, keď tak minister ako aj premiér nedodržali svoje slovo a vinu sa snažia hodiť na niekoho iného.
Opozičná strana Hlas verejne vyzvala novú vládu Ľudovíta Ódora, aby požiadala Ústavný súd SR o výklad kompetencií v súvislosti s darovaním migom. Generálna prokuratúra potvrdila, že dostala množstvo trestných oznámení, ktoré sa týkajú práve darovania stíhačiek. Ako spresnila hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová, celý spis bol postúpený Úradu špecializovanej prokuratúry. To potvrdil aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. „Vec bola pridelená dozorovému prokurátorovi odboru ekonomickej kriminality a ten vo veci koná,“ dodal.