Tip na článok

Exminister Malatinský žije ako pán! Lukratívny flek a okázalý majetok

Exminister Malatinský dostal lukratívny džob v štátnej firme a postavil si vilu neďaleko Slavína. Ďalšie nehnuteľnosti získal v Modre.

Galéria k článku (6 fotografií )

Okolo exministra hospodárstva Tomáša Malatinského sa točia milióny. Z druhej Ficovej vlády odišiel v júli 2014 a odvtedy sa vezie na poriadnej vlne.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že si to z ministerstva namieril do jedného z najväčších štátnych podnikov, do Slovenského plynárenského podniku (SPP). A to na post poradcu predstavenstva.

Kto ho do tejto funkcie navrhol, prezradiť nechce. „Vzišlo to z dohody medzi predstavenstvom a mnou,“ povedal nám. Nechce prezradiť ani sumu, ktorú za to dostáva.

„Už nie som verejný činiteľ a platy sú dôverná informácia. Mám primeranú platovú odmenu ako zamestnanec SPP,“ hovorí Malatinský, ktorý je zároveň prezidentom Slovenského naftového a plynárenského zväzu aj Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska.

Čítajte viac:

Čo je on horší ako Fico? Pellegrini býva v hniezdočku pod Slavínom

Odkryl majetky

Vášnivému jachtárovi sa však darí rozvíjať svoje aktivity na viacerých frontoch. Priamo pri bratislavskom Horskom parku, pár desiatok metrov od Slavína, si postavil modernú vilu.

Malatinského sme pred ňou zastihli pred niekoľkými týždňami. Svoje nové terénne Audi Q7 v hodnote minimálne šesťdesiattisíc eur zaparkoval v garáži. Vonku ho už čakala čierna limuzína so šoférom.

„Čiastočne tu niekedy prebývam a niektoré priestory sú prenajaté,“ povedal nám o svojom novom dome bývalý minister. Vila s rozlohou dvestosedemdesiat štvorcových metrov stojí na vyše osemárovom pozemku. Podľa katastra nehnuteľností je písaná na akciovku EX Projekt.

Na jej čele stál Tomáš Malatinský do apríla 2012, keď zasadol do ministerského kresla. Oficiálne je jej jediným akcionárom košický právnik Roman Gorej, ktorý sa podľa medializovaných informácií za vlády Smeru a Richarda Rašiho dostal k zaujímavým zákazkám na košickej radnici a zasadol do niekoľkých orgánov štátnych firiem.

Podľa registra záložných práv sa Malatinský ako záložca vlani zaručil za EX Projekt najskôr na sumu jeden milión a 38-tisíc eur a o mesiac na ďalšie dva milióny eur. A koľko Malatinský investoval do stavby vily? „Je to moja privátna vec a nie sú to informácie, ktoré by som chcel publikovať,“ podotkol.

Čítajte viac:

Malatinský sa po Chorvátsku vyváža s ochrankou: Kto ho ohrozuje?

Výhodná výmena

Verejnosť doteraz netušila ani o inej podnikateľskej aktivite Tomáša Malatinského. Hotelierstve. Bývalý politik vlastní vo vyhľadávanej lokalite Modry, v Harmónii, rekreačný areál s penziónom, ôsmimi chatami, bazénom, tenisovým a petangovým ihriskom.

V týchto dňoch k nemu pribúda štvorhviezdičkový hotel. „Chceme to zrekonštruovať, lebo bez investovania sa dá ťažko niečo efektívne dosiahnuť. Harmónia by si zaslúžila nejaké rušnejšie rekreačné zariadenie,“ vysvetľuje.

Svoje plány chce naplniť do bodky, a tak začiatkom októbra minulého roka urobil v Harmónii ešte jeden obchod. A to so štátom. Išlo o pozemky s rozlohou vyše šesťtisíc štvorcových metrov a dve historické budovy, ktoré vlastnila Slovenská republika a využíval ich Detský domov Harmónia.

Malatinský ich získal zámennou zmluvou. Detskému domovu dal na revanš dva rodinné domy - v Pezinku a v Modre. „Keby sa nám to podarilo spojiť a dali by sme dokopy financie, tak by to bolo veľmi užitočné. Sú tam rozpadnuté časti pamiatok, ktoré by v Harmónii nemali byť v ruinách, ale slúžiť verejnosti.

Samotný zámenný obchod predstavoval niečo vyše pol milióna eur. Ale povedal by som, že to už bolo nad plány našich možností a celú akciu sme poňali skôr ako charitu. Deti tam žili v otrasných podmienkach a samotné ministerstvo na opravu nemalo veľa zdrojov. Táto zámena znamenala veľký prospech najmä pre deti,“ myslí si Malatinský, no na druhej strane priznáva, že z toho bude profitovať aj on.

„Viete, keď chcete dvihnúť úroveň ubytovania svojej časti, tak je ťažké tam bývať, keď vedľa vidíte deti, ktoré bývajú v rozpadajúcom sa objekte.“

VIDEO Plus 7 Dní