Tip na článok
Pavol Rusko: Takto sedel vedľa svojho advokáta na Najvyššom súde Slovenskej republiky, kde začalo pojednávanie v kauze zmeniek TV Markíza. Obvinenený je aj v prípade údajného objednania vraždy a teraz aj subvenčného podvodu.

Exminister Rusko: Ďalšie obvinenie. Tentokrát za subvenčný podvod

Na bývalého šéfa televízie Markíza a ministra hospodárstva Pavla Ruska sa valí kauza za kauzou. Okrem obvinení z údajného objednania vraždy či sfalšovania zmeniek, čelí aj obvineniu zo subvenčného podvodu.

Obvinil ho vyšetrovateľ z bratislavského prvého okresu. Malo by ísť o kauzu Maják Nádeje, kde mal Rusko ako štatutár previesť prostriedky krízového centra firme Maggie na lístky na muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval. Už v minulosti to podľa aktuality.sk nepopieral, naopak tvrdil, že lístky predali za vyššie ceny a tak pre centrum získali financie naviac. Maják bol pritom financovaný z dotácií od samosprávy aj štátu.

Pavol Rusko: Na banskobystrický súd ho priviezli v putách. Vo väzbe nakoniec neostal.
Pavol Rusko: Na banskobystrický súd ho priviezli v putách. Vo väzbe nakoniec neostal.
Matej Jankovič

Nezmyselné?

Sám Rusko sa nechce k ďalšiemu obvineniu vyjadrovať. „Na pojednávaní, teraz vám môžem povedať len to, že je to nezmyselné,“ reagoval, keď sme sa ho pýtali, čo si o tom myslí. Viac informácií k obvineniu neprezradila ani polícia. „Vzhľadom na v súčasnej dobe prebiehajúce vyšetrovanie bližšie informácie k Vami uvedenému prípadu nie je možné poskytnúť,“ vraví hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff.

Idylka s ružami

Kauza krízového centra pre týrané ženy a opustené deti vypukla po tom, čo sa jeho vedenia ujal Pavol Rusko. Pred niekoľkými rokmi ho totiž založila jeho Nadácia Markíza a mestská časť Staré mesto. Vedenie aj poslanci Starého mesta upozorňovali na nejasnosti a najmä na Ruskove plány centrum presťahovať. Obávali sa vtedy o budovu na Karpatskej ulici, ktorú do Majáku Nádeje vložilo Staré mesto. Rusko totiž prišiel so smelými plánmi. Pre ženy chcel postaviť dom s veľkou záhradou mimo centra.

Krízové centrum:Budovu Majáku Nádeje chcel Pavol Rusko vymeniť za rodinný dom.
Krízové centrum:Budovu Majáku Nádeje chcel Pavol Rusko vymeniť za rodinný dom.
Martin Domok

Za peniaze z predaja budovy Majáku na Karpatskej ulici. „Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta: Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľoval vtedy Rusko. Časom sa však plány zmenili. V decembri 2015 uzavrel Maják zmluvu so spoločnosťou Inkasný servis, kde figuroval Marián Kočner. Dohodli sa na zámene budovy na Karpatskej ulici s priestormi v luxusnej bytovke Five star Residence.

Porušili zmluvu, budova išla do dražby

Tá je mimochodom priamo v centre Bratislavy a obrovskú záhradu tam nenájdete. „Bolo to asi 750 metrov štvorcových, myslím že 7 bytov, ktoré boli spojené do jedného priestoru,“ vysvetľoval nám neskôr Marián Kočner.

Five Star Residence: Sem sa mal sťahovať Maják Nádeje.
Five Star Residence: Sem sa mal sťahovať Maják Nádeje.
archív

Výmena sa však neuskutočnila. Vraj kvôli predbežnému opatreniu, ktorým súd na žiadosť mestskej časti zakázal Majáku nakladať s budovou. Mesiac po vydaní predbežného opatrenia uzavrel Maják a Inkasný servis dohodu o novácii záväzku. Za neuskutočnenie zámeny mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Kočnerovi sa to nezdalo prehnané. „Mali sme podpísanú zmluvu o zámene a na základe tej som investoval nielen finančné prostriedky, ale aj čas do toho, aby tá budova, ktorú sme mali zameniť za tie byty, mohla slúžiť v budúcnosti nejakému účelu. A tým, že sa to nezamenilo, nevyšiel podnikateľský zámer a ja som prišiel o peniaze, ktoré som zaplatil architektom, projektantom, prišiel som o jedného partnera, ktorý mal so mnou do toho ísť. Zmluvná pokuta je úplne normálna,“ argumentoval Kočner. Keďže sa k tomuto dlhu naviazali ešte ďalšie, budova krízového centra sa dostala do dražby.

VIDEO Plus 7 Dní