László Sólymos z vládnej politiky odišiel ešte pred tým, ako koalícia Smer-SNS-Most skončila. Zaplietol sa totiž do bitky v bratislavskej reštaurácii a smutný pre svoje výtržníctvo odstúpil. Odvtedy sa postavil na nohy. „Na oddych po odchode z vládnej politiky som veľa času nemal. Dva mesiace po parlamentných voľbách ma zvolili za predsedu strany Most-Híd. Dostal som mandát na zjednotenie maďarských strán a to je časovo náročná záležitosť. Máme za sebou množstvo rokovaní, ktoré boli sťažené pandemickými opatreniami,“ porozprával.

Okrem práce na tom, aby sa maďarské strany zas dostali do parlamentu a menšinu v ňom nezastupoval len výstredný obyčajný človek György Gyimesi, si Sólymos musel nájsť čas na výpoveď na polícii ohľadom obvinenia svojho predchodcu v envirorezorte Petra Žigu. A, ako inak, stihol aj poriadne vyvetrať vo vlastnom apartmáne pri Jadrane. „Keď sa opatrenia uvoľnili, dopriali sme si dovolenku. Ako každé leto, aj vlani sme navštívili slovenské more, boli sme v Chorvátsku,“ prezradil.

Rodinné radosti

„Politike venujem čoraz viac času. Už pracujeme na stanovách a programe Aliancie. Chceme vytvoriť stranu, ktorá svojím programom dokáže osloviť čo najviac voličov: Maďarov aj príslušníkov ostat ných národnostných menšín, aj väčšinového národa. Aliancia chce reprezentovať južné a východné regióny a hájiť záujmy všetkých ľudí, ktorí tam žijú,“ hovorí odhodlane po tom, ako neslávne skončili vlani vo voľbách roztrúsené maďarské zoskupenia. Keďže líder Most-Híd má veľké ambície, zaobstaral si nedávno psa. Bez domáceho miláčika totiž riadny politik nemá šancu. Veď aj Zuzana Čaputová si vlani kúpila labradora a Igor Matovič zas pred mesiacom podľahol sivej mačke.

„Ak nám pandémia priniesla niečo pozitívne, tak to je práve čas, ktorý rodiny mohli stráviť spolu. Ja rád varím, rád sa venujem záhrade a mám aj šikovného pomocníka, svojho syna. Občas sa nám pletie popod nohy náš nový miláčik Aziz. Je to ešte šteňa, veľmi hravé, treba sa mu venovať,“ vraví hrdo. No a pyšný je i na svoje dcéry, ktoré chráni pred médiami ako oko v hlave. „Naša staršia dcéra študuje v zahraničí, s ňou sme sa nemohli stretávať v poslednom roku tak často, ako sme si to pôvodne naplánovali. Škola sa jej páči, dosahuje dobré výsledky, zdá sa, že sa v novom prostredí uchytila.“

Viac FOTO Sólymosa v GALÉRII >>

Obavy z Gyimesiho a Matoviča

Doma všetko klape, biznis sa podaril a vytvorenie Aliancie je na dobrej ceste, ale jedna vec Lászlóa Sólymosa znepokojuje. Napätie, ktoré nová vláda vytvára medzi menšinami. „Rozporuplné aktivity pána Gyimesiho sledujem s veľkými obavami. Som v politike dosť dlho na to, aby som mohol zodpovedne vyhlásiť, že spôsob, ktorý si pán Gyimesi zvolil, neprináša výsledky. Nemá ich ani on. Čo mu nemožno odoprieť, je, že je najlepším učňom svojho straníckeho šéfa,“ kopol si exminister do Igora Matoviča. On vraj chce stranu spolupráce a nielen „žvásty“ pred kamerami. Nuž, keby to tak fungovalo na voličov!