Minister financií Igor Matovič je vytešený, na vláde mu prešiel sociálny balík ktorým chce natlačiť do rodinnej politiky vyše miliardy eur. Zvýšia sa ním rodinné prídavky, daňový bonus a pribudne príspevok na voľnočasové aktivity detí. SaS neuspela so svojou kritikou že sa nepodporujú chudobní, ani so svojím Dáždnikom pomoci, ktorý vytvorili ako alternatívu pomoci.  Z vášho pohľadu o čo tu ide? Prejde Matovičov návrh aj v parlamente?
Argument SAS je v tomto prípade pravdivý. No nemyslím, že liberálom ide v prvom rade o daňovú spravodlivosť. Ich ikona – rovná daň v porovnaní s progresívnou daňou– je tým výhodnejšia, čím má niekto vyšší príjem. Je to v príkrom protiklade s princípom tzv. vertikálnej daňovej spravodlivosti. Hlavný argument R. Sulíka je jeho druhá modla: daňová brzda. Matovičov balík v hodnote 1,3 miliardy eur by si vyžiadal zvýšenie daní a s tým on nemôže v žiadnom prípade súhlasiť.

Ako vnímate doslova handrkovanie členov vlády pred verejnosťou pri takej závažnej veci ako sú financie pre rodiny s deťmi, najmä v čase obrovskej inflácie, keď ľudia očakávajú od štátu pomoc a nie chaos?
Protiinflačná pomoc mešká už takmer pol roka. Dosiaľ z predpokladanej pomoci na tento rok vláda schválila sotva desatinu a ani tá ešte nedorazila k svojmu adresátovi. Boli sme svedkami, ako táto vláda katastrofálne manažovala pandémiu a sme svedkami jej neschopnosti manažovať spoločnosť, ktorá čelí historicky takmer najvyššej inflácii, vyššia bola iba v prvých tzv. transformačných rokoch, pokračuje.

Otázka je kde chce Igor Matovič peniaze zobrať? Kritici mu vyčítajú, že ruinuje štát, ak chce vziať peniaze napríklad aj na úkor samospráv. Čo si o tom myslíte?
Zvýšenie výdavkov chce Igor Matovič financovať podľa zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach novelizovaného v roku 2016. Podľa zákona subjektu, ktorým je regulovaná osoba, vzniká povinnosť platiť odvod vtedy, ak jeho výsledok hospodárenia za účtovné obdobie dosiahne aspoň sumu 3 milióny eur. Je to zákon z dielne SMER-SD.

Existuje ale štandardnejšie riešenie na dočasné zdanenie mimoriadneho zisku ako tzv. Kažimírova daň. Je ňou – tzv. windfall tax. Táto daň je jednorazová, napríklad v Španielsku sa daň aktuálne zaviedla na dobu 6 mesiacov na energetické firmy. Treba sa ale pozrieť i na mimoriadne zisky z pandémie – u nás napr. súkromných laboratórií, distribútorov testov a pod. Už v roku 2020 respektíve 2021 bolo potrebné zaviesť tzv. pandemickú daň.

Boli sme svedkami, ako táto vláda katastrofálne manažovala pandémiu a sme svedkami jej neschopnosti manažovať spoločnosť, ktorá čelí historicky takmer najvyššej inflácii.
Brigita Schmögnerová