Smer sa o svojich vie postarať. Ani exministerka práce Viera Tomanová (69) nezostala na ocot. V januári minulého roka obsadila kreslo ombudsmanky pre deti. Napriek kritike zo strany opozície, mimovládok, ale aj Organizácie Spojených národov (OSN) už rok velí úradu. A ako sa jej darí? Viera Tomanová predložila 110-stranovú správu o ročnom pôsobení jej úradu.

Exministerka Tomanová je rok detskou ombudsmankou. Pre deti neurobila nič, dostáva za to 3300 eur mesačne

Takmer prázdna poslanecká sála nebola práve pozitívnym hodnotením jej práce. Až na kritikov zo strany opozície správa nezaujala ani jej bývalých smeráckych kolegov. Tí sa jej dokonca nezastali, keď sa na jej hlavu zniesla spŕška kritiky. „Komisárka háji inštitúcie na úkor najlepšieho záujmu detí. Kto nič nerobí, nič nepokazí. V jej prípade len dúfajme, že nebude robiť nič,“ myslí si opozičná poslankyňa Natália Blahová a dodáva: „Zo správy sa nedozvieme nič o číslach, počtoch, o problémoch a o smerovaní úradu.“

Politická nominantka

Od januára minulého roka, nasledujúcich šesť rokov, poberá 3 300 eur mesačne. Keď sme Tomanovú po štyroch mesiacoch vo funkcii upozornili, že za ňou nie sú žiadne výsledky, dostali sme takúto odpoveď - Komisárka dostala lehotu až šesť mesiacov na otvorenie kancelárie. Vyhovujúce priestory napokon našli na Odborárskom námestí a odborárom tak platia za prenájom priestorov mesačne slušných 1 600 eur. Zrejme aj administratívne zdržanie je dôvodom, že správu o jej ročnom pôsobení predložila až teraz v júni a nie v januári.

Exministerka Tomanová je rok detskou ombudsmankou. Pre deti neurobila nič, dostáva za to 3300 eur mesačne

„Úrad nevznikol pre to, aby chránil deti, ale aby zabezpečil miesta pre vyslúžilých politikov,“ nedáva si servítku pred ústa Natália Blahová. Cituje pritom výbor OSN - ten s poľutovaním prijal informáciu, že Smer nominovaním Tomanovej do funkcie porušil apolitickosť úradu. Ba dokonca riaditeľka úradu Daniela Lengyelová - podobne ako jej šéfka - nie je apolitická nominantka. Za stranu Smer sedí na stoličke miestneho poslanca Petržalky. Kritika z OSN: Súčasne výbor OSN upozornil, že sa porušujú práva detí v detskom domove PETO. Sídli na adrese totožnej s trvalým bydliskom Viery Tomanovej. O detskom domove, ktorý prevádzkuje jej dcéra Petronela, sme už neraz písali.

Upozornili sme na mnohé - na spôsob, akým získala od štátu značné nenávratné dotácie, na to, že porušuje zákon, ak má v ňom umiestnené deti do šesť rokov, pri ktorých nemá zamestnané profesionálne matky. Ale aj na skutočnosť, že o domovácke deti sa podľa bývalej ombudsmanky Jany Dubovcovej staral dokonca šofér či domáca.

Biznis na deťoch

Petronela Tomanová je riaditeľka neziskovej organizácie PETO, ktorá od štátu poberá na deti príspevky. Čím viac ich má, tým vyšší príspevok od štátu dostáva. Len za jeden rok dostala takmer 70-tisíc eur. Keď PLUS 7 DNÍ ako prvé poukázalo na fakt, že jej dcéra Petronela má v súkromnom detskom domove PETO umiestnených šesť detí do šesť rokov namiesto toho, aby ich umiestnila do profesionálnych rodín, ako káže zákon, vstúpila do prípadu jej mama Viera.

Exministerka Tomanová je rok detskou ombudsmankou. Pre deti neurobila nič, dostáva za to 3300 eur mesačne

Hoci ako komisárka pre deti je v prípade v konflikte záujmov, zažalovala médiá i opozičných politikov. Detský domov napokon po medializácii prípadu preverovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. To napokon vyhlásilo, ako inak, že k pochybeniu nedošlo. Deti sú vraj v profesionálnych rodinách a nie u Tomanovej dcéry. Kontrolu v domove vykonala aj bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Trápilo ju, že so súhlasom štátnych orgánov vraj v súkromnom detskom domove PETO drží deti, ktoré by mali byť v profesionálnych rodinách. Kontrola však poukázala na to, že deti počas kontroly boli len v prítomnosti Petronely, upratovačky a šoféra. Aby toho nebolo málo, najnovšie na porušenia upozornil fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ. Ten zachytil Petronelu s chovancami v známom bratislavskom nákupnom centre.

Sedem detí a jedno bábo na Petroneliných rukách sprevádzala opatrovateľka. Po nákupoch sa vybrali k zaparkovanému autu. Na záberoch fotografa jasne vidieť, ako do auta postupne nastupuje všetkých sedem detí. Spolu s dvomi dospelými a bábätkom na rukách tak sedelo vnútri desať osôb. Napriek svedectvu fotografa sa exministerkina dcéra obhajovala, že „deti prevážali na dvakrát“. Zaujímalo nás, ako sa k tomu postaví jej matka a detská komisárka. Tomanová na najnovšie otázky o detskom domove svojej dcéry nechce odpovedať. „Neviem, o akých bábätkách hovoríte,“ reagovala na otázky médií a dodala, že dala podnet, aby prípad preverilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Skutok sa nestal

„Na základe rozhodnutia súdu je v detskom domove umiestnených sedemnásť detí,“ informuje nás hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová. Podľa ich údajov je v detskom domove desať zamestnancov. „Ústredie nedostalo žiadny podnet na tento detský domov. Z médií vieme, že k textu a fotografiám uverejneným v tlači sa vyjadrovala dopravná polícia,“ dodala. Podľa jej slov ústredie prostredníctvom úradov práce preverilo starostlivosť o deti a úrady nezistili žiadne problémy. Kritika médií či bývalej ombudsmanky Dubovcovej tak, obrazne, skončila v koši. Viera Tomanová kritiku označila za babské táranie, klamanie a prikrášľovanie. „Keby som im na zlatom podnose predložila zlaté teľa, tak budú tvrdiť, že som im dala skapatého potkana,“ reagovala. Aj keď ju viacerí vyzvali, aby odstúpila, vo funkcii mieni zotrvať.