Tip na článok
Minister Peter Kažimír (Smer-SD) si vybral za nového hlavného ekonóma profesora Biswajta Banerjeeho.

Exotická posila na ministerstve financií: Druhým mužom slovenských financií sa stal Ind!

Minister Peter Kažimír (Smer-SD) si vybral za nového hlavného ekonóma profesora Biswajta Banerjeeho.

Galéria k článku (12 fotografií )
Snem politickej strany Smer-SD v Presovskom Divadle.
Tlacova konferencia pre novinarov po sneme.
 Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír sa na významnú funkciu neponáhľa.

Banerjee radil ministrovi Kažimírovi už v predchádzajúcom volebnom období. Tento renomovaný ekonóm pôsobil 26 rokov v Medzinárodnom menovom fonde. Vo svojej práci sa venoval trhom strednej a východnej Európy. V roku 2008 v tejto medzinárodnej inštitúcii skončil, aby sa venoval akademickej kariére. Päť rokov učil na Haverford College v Spojených štátoch amerických.

Slovinsko aj Slovensko

Naďalej ho však lákala viac reálna ekonomika, ako tá, o ktorej sa informuje spoza katedry. V roku 2014 sa vrátil do veľkého sveta financií a stal sa šéfekonómom Slovinskej centrálnej banky. Práve odtiaľ ho slovenský minister financií zlákal do Bratislavy. Banerjee má doktorát z prestížnej Oxforskej univerzity vo Veľkej Británii. Aká bude jeho úloha v rezorte finacií je nateraz záhadou. Ministerstvo totiž v stredu nechcelo žiadne informácie o novom hlavno ekonómovi komunikovať.

Predstavia ho veľkolepo

Ani sám Banerjee, ktorému už funguje aj oficiálny e-mail ministerstva financií, zatiaľ neodpovedal na otázky, aká je jeho hlavná úloha v našej krajine, v čom má ministrovi pomôcť a ako sa dal na nový post zlomiť. Podľa našich informácií by ho mal minister Kažimír predstaviť verejnosti na tlačovej konferencii vo štvrtok.

Nuž, bolo by na čase. Indický ekonóm je už v práci niekoľko dní. Aj na profesionálnej sociálnej sieti si už aktualizoval svoje pracovné zaradenie na Slovensku. Jeho príchod si tiež všimol aj Denník N.

Náhrada za Filka

Kažimírov hlavný ekonóm bol Martin Filko. Po nešťastí, pri ktorom Filko zahynul, hľadal minister človeka, ktorý by mohol tvorcu myšlienky Hodnota za peniaze, nahradiť.

Zdá sa, že náhrada sa hľadala skutočne ťažko. Trvalo až rok, kým si minister vybral. Hlavný ekonóm ministerstva financií by mal mať na starosti reformy a aj dohliadať na riadenie Inštitútu finančnej politiky. Pracuje priamo pod ministrom.

VIDEO Plus 7 Dní