Tip na článok
Dobrodruhovia z kopaníc: Pri pečených rebierkach a pive naplánovali aj svoju druhú expedíciu - tentoraz do Ojmjakonu.

Expedícia z kopaníc vyrazila do najchladnejšej dediny na svete. Musia prejsť aj po moste hrôzy na Sibíri!

Vyzbrojení lanami, plzenským pivom a samozrejme kopaničiarskou slivovicou dnes vyrazili na dobrodružnú cestu tri špeciálne upravené autá a šesť chlapov z okolia Myjavy a Starej Turej.

„Všetko máme pripravené: každé, pôvodne šesťmiestne vozidlo má dve sedadlá aj posteľ. Nechýba ani 60 metrov špeciálnych lán, keby sme sa museli brodiť cez rieku,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ šéf expedície Tibor Krúpa krátko pred štartom.

Jedlo a pitie sú základ: "Na cestu berieme sto litrov vody," hovorí šéf expedície. Foto: moni

Partia štyridsiatnikov má už jednu expedíciu za sebou - Vladivostok. „Milan Rastislav Štefánik v roku 1916 organizoval z vojenských zajatcov Československé légie v Rusku a po VOSR v rokoch 1918 a 1919 ich presun cez Ural, Sibír do Vladivostoku a ďalej loďou do Európy. Šli sme po ich stopách. Samozrejme, nie pešo a na koňoch ako oni,“ usmieva sa vedúci výpravy. Tentoraz si dobrodruhovia z kopaníc vybrali miesto, kde bola nameraná najmenšia teplota - Ojmjakon.

Generálka pred cestou: Treba skontrolovať vozidlá aj zásoby Foto: moni

V malej dedine v Jakutskej oblasti na severovýchode Ruska žije len okolo päťsto ľudí. V roku 1924 v Ojmjakone oficiálne namerali -71,2 °C. Je to najnižšia teplota, ktorú sa kedy podarilo zaznamenať severne od rovníka, ale v dedine býva aj chladnejšie. Našťastie - nie v lete. Teraz sa tam teploty pohybujú okolo 15 až 19 °C. Aj silní chlapi majú obavy. Aké?

Niekedy chlapi spia aj na benzínkach, počas jazdy si na lôžkach veľmi neoddýchnu. Foto: moni

„Najhoršie bude asi prejsť cez most nad riekou Vitim na Sibíri,“ zamýšľa sa Tibor. Tento provizórny, a už na pohľad labilný a polorozpadnutý most patrí medzi desať najhrozivejších na celom svete. Meria 570 metrov. Bohužiaľ, inú možnosť šestica chlapov asi nebude mať. Veríme, že váhu Slovákov ešte vydrží…

VIDEO Plus 7 Dní