Tip na článok
Expolicajtka sa na súde pravidelne maskuje.

Expolicajtku z kauzy mafiánskych zoznamov odsúdili. Vieme, za čo

Bývalú elitnú policajtku Janu Kriškovú, známu z kauzy takzvaných mafiánskych zoznamov, odsúdili v inej veci - za zneužitie krycích dokladov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Na pojednávaniach: Takto sa Jana Krišková maskovala pred objektívom fotografov (rok 2015).
Jana Krišková: Zamaskovaná kráčala aj po ulici.
Na pojednávaniach: Takto sa Jana Krišková maskovala pred objektívom fotografov (rok 2014).

Expolicajtka Jana Krišková sa dostala do povedomia verejnosti v októbri 2011 po vypuknutí kauzy s takzvanými mafiánskymi zoznamami. Citlivé dokumenty podľa vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica skopírovala na svoj USB kľúč a odovzdala tretej osobe.

Aj keď neskôr dozorujúci prokurátor Kriškovej obvinenie vo veci vynesenia takzvaných mafiánskych zoznamov z procesných dôvodov zrušil, čo ministerstvo vnútra označilo za prinajmenšom pochybný postup, na krku mala stíhanie pre iný skutok.

Bola obvinená z prečinu ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti v kauze zneužitia krycích dokladov a identity pri vybavovaní úveru. Po viac ako troch rokoch padol v prípade verdikt, ktorý z nej robí trestanú ženu.

Rozsudok

Bývalá policajtka Jana Krišková sa pred časom znova postavila pred súd. Do Justičného paláca v Bratislave prišla v sprievode muža, ktorý robil všetko pre to, aby nebolo možné nasnímať ju. Ona sama sa maskovala čiernou parochňou, slnečnými okuliarmi a šatkou cez tvár, ktoré zložila až v súdnej sieni.

Pripomeňme, že k podobným praktikám sa utiekala aj v minulosti, keď sa po budove súdu pohybovala so slnečnými okuliarmi na očiach a so šatkou na tvári či so sakom natiahnutým na hlave.

Nezvyčajné ustrojenie zvolila aj v deň, keď boli naplánované záverečné reči a vynesenie rozsudku. Ten napokon padol o pár dní neskôr, no Krišková sa už na pojednávaní nezúčastnila. Sudca ju uznal za vinnú z ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti a uložil jej finančný trest tristo eur. Ak nezaplatí, hrozí jej náhradný trest - dvojmesačné väzenie. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Čítajte viac:

Žena, ktorú vyhodili z polície, ďalej prichádzala do styku s tajnými informáciami

Elitná policajtka

Jana Krišková bola v auguste 2011 operatívnou pracovníčkou Úradu boja proti organizovanej kriminalite a ako elitná policajtka mala dve identity. Jednu vlastnú, druhú kryciu s menom Jana Vágnerová. Problém nastal, keď prišla do banky požiadať o úver a podľa verdiktu súdu vyzradila pracovníčke banky kryciu identitu.

Potrebné dokumenty totiž vypísala na krycie meno, no bankovej úradníčke predložila vlastný občiansky preukaz. Krišková od začiatku tvrdila, že je nevinná a nedopustila sa žiadneho trestného činu.

Pre týždenník PLUS 7 DNÍ vlani uviedla, že obvinenie z ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti „slúžilo ako poistka, pretože prvé obvinenie v kauze takzvaných mafiánskych zoznamov sa skončilo fiaskom. Ani prvého, ani druhého skutku som sa nedopustila. Čo sa týka mafiánskych zoznamov, ja som sa k tomu nepriznala, lebo som ho nespáchala."

"Žijem slušný život, mám určitý vek, určité pracovné skúsenosti a som samoživiteľka rodiny. Nikdy by som sa nedopustila niečoho, čo by v budúcnosti mohlo ohroziť moje deti“, vyhlásila vtedy Krišková.

Tvrdila, že určití pracovníci polície sa snažia držať ju nasilu a všetkými možnými spôsobmi mimo zboru. „Bola som veľmi výkonný elitný operatívny pracovník, ktorý plnil plán na stodvadsať percent. Bola som veľmi horlivá, iniciatívna a zrejme aj veľmi naivná. Už som sa však poučila…“ dodala Krišková.

Čítajte viac:

Policajtka, ktorá mala vyniesť mafiánske zoznamy: Bola to moja poprava

Mafiánske zoznamy

Zatiaľ čo kauza zneužitia krycích dokladov sa skončila verdiktom, hoci zatiaľ neprávoplatným, v prípade vynesenia takzvaných mafiánskych zoznamov nie je aktuálne nikto obvinený. Pôvodne bola zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v prípade poskytnutia takzvaných mafiánskych zoznamov nepovolaným osobám obvinená Jana Krišková.

V októbri 2011 však dozorujúci prokurátor obvinenie zrušil. Vo februári 2012 trestné stíhanie prerušili. V snahe zistiť aktuálny stav vyšetrovania kauzy, ktorá svojho času otriasla dôveryhodnosťou polície, sme sa obrátili na prokuratúru.

„Dôvody prerušenia trestného stíhania nepominuli, preto doposiaľ nebolo vydané uznesenie o pokračovaní v trestnom stíhaní, a teda ani nemohlo byť vznesené obvinenie určitej osoby,“ uviedol Oliver Janíček z bratislavskej prokuratúry.

Kauza mafiánskych zoznamov je tak stále na mŕtvom bode, hoci ešte v novembri 2011 prepustili Kriškovú z polície pre údajné poskytnutie zoznamov nepovolanej osobe. Do policajných radov sa však už zrejme nevráti. Ak bude verdikt v prípade vyzradenia utajovanej identity právoplatný, bude mať zápis v registri trestov a v takom prípade služba štátu nepripadá do úvahy.

Pripomeňme, že v zoznamoch, ktoré unikli z policajného počítača, bolo viac ako štyristo mien rozdelených do jednotlivých skupín operujúcich na území hlavného mesta a v okolí.

Ku každému menu bola priradená fotografia, miesto bydliska, typ a evidenčné číslo auta, ktorým sa dotyčný vozí, a zbraň, ktorú vlastní. Šokujúce bolo, že v zoznamoch sa nachádzali aj mená vplyvných advokátov a podnikateľov. Neskôr vysvitlo, že boli vypracované pre potreby polície a nikdy sa nemali dostať na verejnosť.

Chronológia prípadu

4. a 5. august 2011 - Operatívna pracovníčka ÚBOK Jana Krišková vraj pri vybavovaní úveru zneužila krycie doklady.

11. august 2011 - Vyšetrovateľ začína v tejto súvislosti konať. Otvára prípad a zbiera informácie, ktoré by dokazovali, že Jana Krišková spáchala prečin ohrozenia vyhradenej a dôvernej skutočnosti.

2. október 2011 - Na verejnosť prenikli podrobne vypracované zoznamy členov údajných mafiánskych skupín operujúcich na území Bratislavy a v jej okolí.

4. október 2011 - Vyšetrovateľ začal pre únik takzvaných mafiánskych zoznamov trestné stíhanie za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

10. október 2011 - Operatívna pracovníčka ÚBOK Jana Krišková bola obvinená zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v prípade poskytnutia mafiánskych zoznamov nepovolaným osobám.

12. október 2011 - Jana Krišková bola obvinená aj z prečinu ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti, a to v kauze údajného zneužitia krycích dokladov a identity pri vybavovaní úveru.

27. október 2011 - Dozorujúci prokurátor zrušil Kriškovej obvinenie vo veci vynesenia mafiánskych zoznamov pre procesné dôvody.

22. november 2011 - Janu Kriškovú za údajné poskytnutie mafiánskych zoznamov nepovolanej osobe prepustili z Policajného zboru.

7. december 2011 - Prokurátor zrušil obvinenie Jany Kriškovej zo zneužitia krycích dokladov a identity pri vybavovaní úveru. Uložil však vyšetrovateľovi, aby vo veci znova konal a rozhodol.

16. júl 2012 - Policajný vyšetrovateľ po vykonaní úkonov nariadených prokurátorom opäť obvinil Janu Kriškovú v prípade ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti, teda v kauze krycie doklady.

15. august 2012 - So záverom vyšetrovateľa sa stotožnil prokurátor.

26. február 2013 - Na Janu Kriškovú bola v tejto veci podaná obžaloba na Okresný súd Bratislava I.

27. február 2015 - Okresný súd Bratislava I uznal Janu Kriškovú za vinnú z ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Sudca jej uložil finančný trest tristo eur aj náhradný trest dva mesiace odňatia slobody v prípade, že by finančný trest úmyselne zmarila. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

VIDEO Plus 7 Dní