Priatelia a známi sa jej nevedia dovolať, mobilný telefón má už niekoľko týždňov vypnutý. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ je vysvetlenie prozaické, niekdajšia ministerka spravodlivosti, podpredsedníčka vlády a dokonca spoluautorka Ústavy Slovenskej republiky Katarína Tóthová (81) sa nachádza v Univerzitnej nemocnici v bratislavskom Starom Meste. Ako sme zistili, hospitalizovali ju na neurologickej jednotke intenzívnej starostlivosti. „Takmer nekomunikuje,“ bedáka jej blízka priateľka. Prognózy na úplné uzdravenie podľa nej nie sú vôbec priaznivé.

Covid zvládla

Hoci má Katarína Tóthová vysoký vek, ešte donedávna bola veľmi aktívnou dôchodkyňou. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského pôsobí ako emeritná profesorka. Prednáša aj skúša študentov a počas lockdownu zvládla aj online vyučovanie. Na spoločenských akciách, ktoré často navštevovala, pôsobila vždy ako temperamentná a veľmi elegantná dáma. Kedysi patrila k blízkym ľuďom bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, nikdy sa však netvárila dôležito a nedostupne. Bratislavčania ju mohli stretávať aj pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou. Jej niekdajší životný štýl pred rokom zastavil COVID-19, no dnes je jej zdravotný stav údajne podstatne horší.

Nevedela spomaliť

Život Kataríny Tóthovej podľa našich informácií nie je bezprostredne ohrozený, no jeho kvalita vraj už nemusí byť taká ako predtým. „V jeden deň všetko v poriadku a potom zmena. S jej spoločenskou povahou bude mať ťažké vyrovnávať sa s tým,“ uvažuje jej blízka priateľka, ktorá si neželala byť menovaná.

V nemocnici je Katarína pod dohľadom neurologickej kapacity primára Juraja Štofka. Prijali ju údajne po tom, čo zrazu prestala hýbať končatinami. Prominentná pacientka vraj ani nekomunikovala a keď sa zmohla na pár slov, mala výpadky pamäti. „Zaujímavé je, že na druhý deň po hospitalizácii bola úplne v poriadku. K večeru sa to zhoršilo. Teraz je to také vedomie, nevedomie. Stále vraj nie je isté, či sa jej ešte niekedy podarí postaviť na vlastné nohy. Keď v rádiu hrajú jubilantom a hovoria, že osemdesiatka je vzácny vek, už to raz tak bude. Treba sa vedieť šetriť. Katka bola vždy veľmi aktívna a zrejme sa jej nechcelo spomaliť. Nelámme však nad ňou dopredu palicu, azda nám ju predsa len dajú do poriadku,“ vyslovuje slová nádeje priateľka.

FOTO Kataríny Tóthovej na posledných akciách v GALÉRII >>>

Katarína Tóthová je už desať rokov vdovou. Jej manželom bol vážený profesor Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Ľudovít Tóth. Mala s ním jednu dcéru, ktorá matku v nemocnici podľa našich informácií často navštevuje.

Prečítajte si tiež: