Priletieť kvôli tomu musel dokonca zo svojej rodnej krajiny. Bývalého poradcu slovenského premiéra Quang Le Honga, ktorý sa vyšvihol až našu ambasádu v Hanoji, si rezort zahraničia predvolal na koberček.

Po boku premiéra

Dlhé roky sa tento Slovák vietnamského pôvodu pohyboval po boku naozaj významných ľudí, a to najmä vďaka tomu, že v roku 2015 sa dostal do tesnej blízkosti vtedajšieho pemiéra Roberta Fica ako jeho poradca pre oblasť zahraničnoobchodných vzťahov. Akým spôsobom sa Quang Le Hongovi podarilo túto pozíciu získať dnes nechce nikto prezradiť, v každom prípade mu zabezpečila, že už zakrátko bol napríklad súčasťou slovenskej delegácie, ktorá rokovala s ruským prezidentom Vladimíom Putinom.

Naozaj úspešný?

Samotný Quang Le Hong tvrdí, že Ficovým poradcom sa stal vďaka skúsenostiam ,,z podnikateľského sektora, ako aj z viacerých pozícií v slovenskom verejnom sektore, špecificky v oblasti obchodno-investičnej spolupráce.“ Čo to presne znamená ťažko povedať, pretože pri pohľade na jeho podnikateľskú minulosť sa, veru, niet až tak čím chváliť. Najúspešnejšia snáď bola firma zameraná na predaj zájazdov a leteniek, ktorú vlastnil spolu s manželkou. Aktuálne je z jej sídla chátrajúca budova vo Vajnoroch. Ide o rodinný dom, ktorého vlastníkom je práve Quang Le Hong. Úradovať by z tejto nehnuteľnosti mala aj významná Vietnamsko-slovenská komora, cez ktorú kedysi tuho rovzíjal vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami. Jej predsaviteľov by ste tam však hľadali márne.

Rodinný dom Quang Le Honga v bratislavských Vajnoroch je spustnutý napriek tomu, že by tam okrem iného mala sídliť aj Vietnamsko-slovenská komora.
Rodinný dom Quang Le Honga v bratislavských Vajnoroch je spustnutý napriek tomu, že by tam okrem iného mala sídliť aj Vietnamsko-slovenská komora.
Zdroj: foto David Duducz

Vedel o únose?

Meno Quang Le Honga, ktorý od jesene 2017 pôsobí na našom zastupiteľskom úrade v Hanoji ako ekonomický diplomat, vytiahli nemecké médiá krátko po prepuknutí škandálu okolo únosu vietnamkého občana z Berlína. Pri skutku bolo údajne nápomocné aj slovenské ministerstvo vnútra, ktoré v lete 2017 požičalo súdruhom z Vietnamu náš vládny špeciál. Práve týmto strojom mal byť zo schengenského priestoru nedobrovoľne vyvezený bývalý vysokopostavený vietnamský politik a šéf štátnej spoločnosti Trinh Xuan Thanh odsúdený v jeho rodnej krajine na doživotie. Quang Le Honga v tejto súvislosti slovenské ministerstvo zahraničia stiahlo z Vietnamu a žiada od neho vysvetlenie, či o prípade niečo vie. Ako jeho predvolanie na koberček dopadlo, zatiaľ nevedno. Situáciu budeme sledovať.

Prečítajte si tiež: