Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico prišiel vo štvrtok doobeda do budovy Prezídia Policajného zboru. „Vám to treba opakovať 100-krát alebo 400-krát, do toho vás absolútne nič nie je,“ reagoval na novinárske otázky, čoho sa výsluch týkal.

„Ak sa z NAKA stala taká tlačová agentúra, že dopredu máte informácie, kto príde, ako príde, tak vidíte, že táto inštitúcia je deravá ako ementál pokiaľ ide o únik informácií. Toto je tragédia tejto krajiny,“ posťažoval sa expremiér s tým, že „nie je normálne, aby vo vestibule NAKA stálo stádo novinárov“. Tí však boli na NAKA z iného dôvodu. Od rána tam totiž vypovedal exriaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý je svedkom policajných káuz Očistec a Judáš.

„Radšej mi pomôžte nájsť auto,“ dodal Fico. Vodič po chvíli prišiel a Fico bez ďalšieho vysvetľovania ufujazdil pred zvedavými novinárskymi otázkami preč. Na Facebooku ešte predseda Smeru dodal, že „bol k novinárom slušný a neohrozil som vyšetrovanie lacnými politickými vyhláseniami. V danom okamihu som však prítomných novinárov považoval za užitočných akurát tak na to, aby mi v preplnenej uličke pomohli nájsť auto s vodičom.“

FOTO Roberta Fica, ako odchádza z NAKA v GALÉRII

„K prebiehajúcim ani plánovaným úkonom informácie nie je možné poskytovať,“ viedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. 

Vo veci Petra Žigu

Advokát bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu (Hlas-SD) Sergej Romža potvrdil, že Fico vypovedal vo veci Žigu. „Vypovedal spontánne, odpovedal na všetky otázky detailne a komplexne,“ uviedol Romža. Žiga podľa jeho slov kategoricky poprel, že skutok sa stal tak, ako ho opisuje Monika Jankovská. O motívoch jej výpovede nechce špekulovať. Zdôrazňuje, že absentuje Žigov motív.

Vo štvrtok na polícii vypovedal vo veci Žigu aj exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Pre TASR to potvrdil Sólymos. „Bol som vypovedať ako svedok v prípade Petra Žigu. Odpovedal som na otázky vyšetrovateľa. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, keďže ide o živý prípad,“ uviedol Sólymos.

NAKA na začiatku februára zasahovala v bratislavskom hoteli Aston, kde sídli spoločnosť Taper, ktorá má byť rodinným podnikom bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia Petra Žigu.