Bývalý prezident Andrej Kiska má svojim voličom, členom strany, ale aj hŕbe podporovateľov, ktorí mu vyjadrili počas kampane dôveru, čo vysvetľovať. Unavená a chorá bývalá hlava štátu sa utiahla do Popradu a z východu bude pozorovať ako sa jeho "zverencom" darí "opraviť" Slovensko.

Komentátori si všimli, že Kiska nie je jediný líder strany, ktorý sa po menšom úspechu, aký očakával, vzdali funkcie. V roku 1998 z poslaneckej lavice odišiel Vladimír Mečiar, aby svoje miesto prenechal kolegovi Ivanovi Lexovi. No a Radoslav Procházka mandát v roku 2016 položil po tom, ako zistil, že nemá dôveru vlastných na straníckom sneme.

Keď neposlúcha srdce

Samozrejme, oficiálnym a hlavným dôvodom, prečo sa Andrej Kiska z politiky stiahne, je jeho zdravotný stav. "Poslednú kontrolu absolvoval v prvých dňoch po voľbách. To, či bude mať ďalšiu operáciu, je na rozhodnutí lekárov, ktorí priebžne vyhodnocujú jeho zdravotný stav. Aktuálne sa čaká, či domáca liečba, zmiernenie pracovného vyťaženia a stresu bude mať pozitívny vplyv. Druhá operácia nie je vylúčená a pri tejto diagnóze to nie je výnimočné,"opísali Kiskovi ľudia, ako sa má ich predseda.

Poslednú operáciu absolvoval v októbri. Jeho zdravie sa však počas kampane nespomínalo ako téma a už vôbec sa neočakávalo, že by mohlo srdce tohto politika odstaviť od výkonu funkcií.

Ak by Kiska nemal miesto vo vláde, poslanecký mandát neprináša až toľko stresu ako post v exekutíve. Nájdeme množstvo poslancov, ktorí občas rokovania vynechajú. Nie sú ani povinní byť v pléne celý čas, hlasovať alebo chodiť na výbory.

Poslanecká práca má pomerne liberálny charakter a poslanec Kiska pri nej mohol oddychovať, koľko by si jeho srdce žiadalo. Navyše jednotka kandidátky Obyčajných ľudí Mária Šofranko maródi kvôli chrbtici už dobré tri mesiace a o vzdaní sa mandátu či skorom návrate k povinnostiam nie je reč. To najzaťažkávajúce pre tlak, a teda rokovania koaličnej rady, by však ako predseda, ktorým Kiska stále zostáva, mal absolvovať.

Štiplavý komentár od súpera

Nuž, parlamentná politika je náročná. Politológovia opakujú, že parlamentné voľby sú iné ako prezidentské. Overiť si to mohla aj zostava PS-Spolu, Radoslav Procházka a tiež Kiskovo zoskupenie. Pred vstupom do ringu parlamentnej politiky vystríhal exprezidenta aj jeho úhlavný politický nepriateľ Rober Fico. Kiskovo rozhodnutie, neprísť v piatok ani na ustanovujúcu schôdzu, šéf Smeru patrične okomentoval.

"Andrej Kiska definitívne znevážil funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Po prvé, je obvinený zo závažných daňových podvodov. Po druhé, hoci sa pasoval za premiéra, so svojou stranou Za ľudí sa len tesným prekročením 5 % hranice dostal do Národnej rady Slovenskej republiky. Pri takomto množstve hanby sa ani nečudujem, že sa skryl doma v Poprade," povedal PLUS7DNÍ predseda Smeru Robert Fico.

Fico a neFico

Fico si teda môže mädliť ruky: opäť sa potvrdilo, že len byť proti Smeru, na úspech nestačí. "Do prezidentského paláca sa Andrej Kiska dostal ako Ficova antitéza. Ešte si pamätáme tie voľby v roku 2014, kedy sa ľudia rozhodovali medzi Ficom a neFicom. Toto poukazuje na to, že len stavanie sa do pozície protikladu Smeru nestačí na to, aby bol niekto v politike dlhodobo úspešný. Je to teda v tomto smere istý odkaz iným politikom. Treba mať aj program a nepostaviť svoju politiku len na vymedzení sa k Smeru. To je málo či už pre stranu alebo pre konkrétneho politika. Lebo takto to teraz vyzerá, že Andrej Kiska nekončí len pre slabú podporu jeho strane vo voľbách, ale aj kvôli nenaplneným osobným ambíciám," komentoval zvláštny koniec exprezidenta v parlamentnej politike analytik Tomáš Koziak.

FOTO Andreja Kisku v politike v GALÉRII