Navyše, keď tak konala s tichým požehnaním vtedajších politických špičiek a dodnes sú nepotrestané. Zatiaľ čo exprezident Kováč musel celé tie roky chodiť po súdoch, lebo hlavný aktér jeho útrap drzo žiadal ospravedlnenie a finančnú náhradu, ľudia zodpovední za čiernu históriu samostatného Slovenska sú vysmiati a spokojní. Jedným z nich bol aj Michal Hrbáček.

Michal Hrbáček. Ako žije dnes? Foto: Matej Kalina

Brutálny únos

Päťdesiatdvaročný Hrbáček bol údajne hlavou päťčlenného komanda, ktoré priamo na pokyn šéfa SIS Ivana Lexu 31. augusta 1995 unieslo Michala Kováča mladšieho, expre počas jeho cesty zo Svätého Jura do Bratislavy. Zablokovali jeho auto, s namierenou pištoľou ho vyzvali, aby vystúpil, a keď nereagoval, násilne ho vytiahli, nasadili na hlavu modré vrece, na ruky putá a naložili do vozidla patriaceho tajnej službe.

Keďže sa pokúsil o útek, uštedrili mu zopár úderov päsťou do tváre a zrejme z rozkoše aj zopár elektrošokov na pohlavný úd. Následne ho násilím prinútili vypiť dve fľaše whisky. Hrbáček o celom priebehu akcie vraj podrobne informoval nadriadeného.

Oslobodila ho amnestia

Po prevalení kauzy sa aj on dostal na niekoľko mesiacov do vyšetrovacej väzby, za skutok však pre amnestiu nikdy nebol potrestaný. Meno Michala Hrbáčka sa neskôr spomínalo aj v súvislosti s kauzou takzvaného policajného gangu, ktorý má na svedomí brutálnu vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka, ale tiež v prípade pozemkovej mafie. Ten ešte nie je právoplatne uzavretý.

Verejnosť ho mohla zaregistrovať aj v spojení s menom bratislavského mafiána Juraja Ondrejčáka, alias Piťa, ktorý si údajne objednal Hrbáčkovu vraždu.