Bolo medzi nimi aj pätnásťročné dievča. Práve v tomto otrasnom prípade figuruje meno Daniela H. z Komárna, expriateľa Adriany F. z Nových Zámkov, ktorú neznáma osoba poliala kyselinou. Žiaľ, mladá žena zraneniam spôsobenými žieravinou podľahla.

Spory s expriateľom

Na políciu v Nitre sa v sprievode svojho advokáta v tejto súvislosti v pondelok dostavil aj Daniel H. z Komárna, v ktorého firme Adriana pracovala. Kedysi tvorili aj pár, no ich spoločné cesty sa rozišli. Muž má, podľa našich informácií, na čas, keď k útoku kyselinou došlo, alibi. No mnohí, ktorí ich oboch poznali, tvrdia, že mali medzi sebou vážne nezhody.

Mafiánska poprava

Keď v júni 1999 v Dubnici nad Váhom zastrelili obávaného miestneho mafiánskeho bosa Jozefa Kucmerku, nikto neveril, že sa nájde jeho vrah a objednávatelia tohto brutálneho masakru. Vrah si na Kucmerku počkal vyzbrojený samopalom s tlmičom. Mafiána zasiahlo deväť striel a na mieste bol mŕtvy. Jeho ochrankár utrpel ťažké zranenia a postrelený bol aj náhodný chodec. Okrem toho odrazený projektil ľahko zranil vtedy iba 15-ročné dievča, ktoré sedelo pred vchodom do domu. Vrah odhodil zbraň do kontajnera a utiekol. Vražda Kucmerku bola vyústením nezhôd dvoch skupín v dubnickom podsvetí. Najprv v júli 1998 utrpel strelné poranenia Ladislav Chromiak, ktorý bol údajne na čele konkurenčnej skupiny. Do okna bytu mu páchateľ hodil kameň a keď podišiel k oknu, vystrelil naňho z guľovnice. Chromiak streľbu opätoval. So zraneniami ho museli hospitalizovať. Za pokusom o vraždu boli vraj Kucmerkovi ľudia. Kucmerka prišiel o život o rok neskôr. Rok po ňom zomrel aj Chromiak, údajne na následky strelných poranení z júla 1998 a nedodržiavanie liečebného režimu.

V júni 1999 v Dubnici nad Váhom zastrelili obávaného miestneho mafiánskeho bosa Jozefa Kucmerku.
Zdroj: Archív

Pripravovali vraždu

Vraždu Kucmerku, ako sa ukázalo, vykonal napokon istý Čech, ktorého zatkli v Zlíne a napokon ho v Českej republike za vraždu aj odsúdili. Do prípravy tejto vraždy bol však zapletený aj spomínaný Daniel H. z Komárna. Obžalobe sa ho podarilo spolu s Milanom M. z Dubnice a Jurajom P. zo Žiliny usvedčiť, že sa podieľali na príprave likvidácie Kucmerku. Najprv si najali občana Maďarskej republiky, ktorý však po niekoľkodňovom pobyte v Dubnici nad Váhom odmietol vraždiť. Milan M. a Daniel H. odmietli pred súdom vypovedať. Počas vyšetrovania prípadu nesúhlasili ani s výpoveďou na detektore lži. Tretí obžalovaný Juraj P. bol zaradený do programu na ochranu svedkov. Niekoľko dní pred pojednávaním program ochrany opustil a zmenil výpoveď.

Zháňali zbrane

Spomínaná trojica na základe objednávky začala ešte v máji 1999 pripravovať vraždu dubnického mafiánskeho bosa. Cez sprostredkovateľa zháňali osobu, ktorá by nájomnú vraždu vykonala. Daniel H. mal podľa rozsudku na jej vykonanie zabezpečiť v Dunajskej Strede pištoľ a samopal zn. Škorpión. Mal to byť práve on, kto sa skontaktoval s potencionálnym zabijakom a doviezol ho z Maďarska na Slovensko. Najatý vrah však nebol so zbraňami spokojný. Daniel H. teda zohnal samopal Uzi, no človek, s ktorým sa na vražde pôvodne dohodli, od vykonania vraždy z vlastného rozhodnutia upustil. Všetci traja boli napokon usvedčení z prípravy vraždy a nedovoleného ozbrojovania. Daniel H. si napokon odsedel šesť a pol roka za mrežami.

Smrť tridsaťdeväťročnej Adriany, ktorú minulý týždeň v Nových Zámkoch oblial neznámy páchateľ pravdepodobne kyselinou, polícia vyšetruje ako zabitie. Môže sa však stať, že skutok vyšetrovateľ prekvalifikuje na vraždu. V takom prípade by už páchateľ mohol dostať v prípade odsúdenia aj doživotie.