Tip na článok
Roman Mikulec: Doplatil na to, že neodovzdal spis o údajnom rozkrádaní ministrovi vnútra. Bol presvedčený o tom, že by porušil zákon.

Exriaditeľ vojenskej rozviedky prehovoril: Radičovú zavádzali

Ministerstvo obrany čelí škandálu s tunelovaním majetku vojenských tajných služieb v rokoch 2006 až 2010, teda počas prvej vlády Roberta Fica.

Po dvojročnej pauze sa do vedenia vojenských agentov vrátili ľudia, ktorí sa podľa uniknutého tajného spisu mali spolupodieľať na tunelovaní alebo o ňom minimálne tušili. Riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS), teda vojenskej rozviedky, v rokoch 2010 až 2012 ROMAN MIKULEC (40) zistil po svojom nástupe nezrovnalosti v účtoch a začal vyšetrovanie.

Po návrate starých tvárí ho však po dvadsiatich rokoch pôsobenia v armáde vyhodili a navyše čelí trestnému oznámeniu. Mikulec je presvedčený, že vtedajšiu premiérku Ivetu Radičovú zavádzali, aby sa ho čo najskôr zbavili. Zhováral sa s ním LUKÁŠ MILAN.

Ako sa to všetko začalo? Ako ste prišli na machinácie s majetkom? Hneď po nástupe do funkcie v auguste 2010 som zistil, že Vojenskej spravodajskej službe chýbajú financie na riadne fungovanie. Ďaleko pred koncom roka bol už rozpočet vyčerpaný. Nemali sme peniaze ani na benzín. Ministra Ľubomíra Galka som požiadal o zvýšenie rozpočtu a on sa ma logicky opýtal, kde sa tie peniaze stratili. Nariadil ekonomický a personálny audit a tam sa to všetko začalo. Na základe auditu sme zistili nehospodárne nakladanie s majetkom štátu alebo, ľudovo povedané, tunelovanie.

Čo sa tam dialo? Veľmi rád by som to povedal, ale zatiaľ som nebol zbavený mlčanlivosti, takže k obsahu spisov sa nemôžem vyjadriť. Podotýkam, že som ochotný vypovedať, aby sa odhalila pravda.

Tu niečo nesedí. Vy chcete nájsť pravdu aj minister obrany Glváč chce nájsť pravdu, ale zatiaľ vás nezbavil mlčanlivosti a ešte na vás podáva trestné oznámenie.

Je to spôsob zastrašovania. Zo strany ministra obrany a vedenia vojenskej tajnej služby už bolo povedané toľko, že nemôžem mlčať. Mám morálnu povinnosť aj kvôli tým čestným ľuďom, ktorí v službe ostali a na tom prípade pracovali. Chcem ich podporiť. Viem, že budú pokračovať útoky na mňa, zastrašovanie, vyhrážky mojim blízkym či ďalšie trestné oznámenia... Inak neviem, ako minister prišiel na to, že práve ja alebo môj zástupca Vladimír Suchodolinský sme vyniesli tajné informácie. Veď k tomu prípadu malo prístup oveľa viac ľudí.

Trochu ma zaráža, že doteraz nikto nerieši, či materiály, ktoré sa objavili na verejnosti, sú, alebo nie sú autentické. Logické by asi bolo, aby sa na to opýtali spracovateľa a mňa, ale zatiaľ nám nedali šancu. Ak dnes Glváč tvrdí, že je to kačica, tak neviem, o čom hovorí, lebo ja som spis, ktorý prišiel do médií, nevidel. Ale čo je podstatné - tú akože kačicu mal potvrdiť človek, ktorý tam je údajne spomínaný?

To, čo ste vyšetrili vy, teda nehospodárne nakladanie s majetkom, bolo naozaj také závažné?Keby to nebolo závažné, nešli by sme s tým za ministrom a premiérkou. Z nášho pohľadu to bolo závažné, lebo chýbali peniaze a bol v podstate ohrozený chod VSS. Počet ľudí bol veľmi poddimenzovaný, čím sa v podstate strácal zmysel celého spravodajstva. Rozviedka je o ľuďoch a navyše chýbali nehnuteľnosti alebo autá.

Prečo to nezačala vyšetrovať polícia a prokuratúra?Zbieranie dôkazov určitý čas trvalo. Aj minister Galko povedal jasne, že máme dokončiť vyšetrovanie a ak to bude potrebné, spis máme odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní. To sme však nestihli, lebo ja som bol na podnet vtedajšieho nového šéfa Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Roberta Tibenského obvinený z ohovárania a následne odvolaný. Išlo podľa mňa o vymyslené podozrenie z ohovárania. (Tibenského vymenovala Iveta Radičová po odvolaní Ľubomíra Galka za odpočúvanie novinárov a prebratí rezortu pod seba na jeseň 2011. Vtedy odvolala aj vtedajšieho šéfa VOS, teda vojenskej kontrarozviedky, Pavla Brychtu. - pozn. red.)

Koho ste mali ohovárať? Jedného pracovníka služby sme prichytili, ako sa pokúša vyniesť pracovné dokumenty z chráneného objektu, čo je, samozrejme, zakázané. Následne som ako riaditeľ služby o tomto bezpečnostnom incidente listom informoval Národný bezpečnostný úrad, ako mi ukladal zákon. Inak list nebol verejný, takže nerozumiem, kde je ohováranie. Navyše, podnet na vyšetrenie incidentu nedal ani ten dotyčný, ktorý sa pokúšal vyniesť tajné dokumenty, ale vtedajší nový riaditeľ VOS Tibenský, a prokurátor ma obratom obvinil z trestného činu, čím som bol postavený mimo služby. Od februára 2012 sa s tým však nepohlo.

Nevyšetroval to náhodou prokurátor Jaroslav Kozolka, ktorému najnovšie odobrali spisy po zverejnení informácií, že bol v minulosti spolupracovníkom ŠtB, a teda nemal dostať bezpečnostnú previerku? Možno sa to niekomu môže zdať ako náhoda, ale ja to vidím inak. Áno, mal to na starosti prokurátor, ktorému vraj odobrali spisy. Po vašom postavení mimo služby sa stal Tibenský vaším nástupcom.

Prečo nepokračoval vo vyšetrovaní tunelovania? To je otázka aj pre pani Radičovú. Ona chcela, aby som spis odovzdal ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, ale neviem o tom, že by niečo podobné chcela aj od Tibenského. Navyše sa teraz ukazuje, že môj nástupca poslal na prokuratúru iba spis týkajúci sa môjho údajného ohovárania, hoci expremiérka, podľa jej vyjadrení, bola v presvedčení, že sa vyšetruje tunelovanie. Pani Radičová ma obratom postavila mimo služby, pokúšal som sa jej to vysvetliť, ale nedostal som žiadnu šancu, aby som jej opísal pozadie. Nevypočula ma. Preto si myslím, že premiérku mylne informovali alebo dokonca účelovo zavádzali.Prečo si myslíte, že ju zavádzali? Niekomu prekážalo, že sa tam niečo vyšetrovalo. Ona chcela, aby sa to vyšetrovalo, ale nakoniec sa po mojom odvolaní nič také neudialo. Vieme, kto je vo vedení spravodajstva, a bolo jednoduchšie ma vykresliť ako zlého. Podľa medializovaných informácií sa súčasné vedenie tajnej služby nachádza v spomínaných spisoch ako podozrivé osoby. Nepoznám človeka, ktorý je v niečom zapletený, aby mal záujem na serióznom vyšetrení. Navyše Tibenský v čase, keď sa malo nehospodárne nakladať s majetkom služby, bol súčasťou VSS.

Ale vy ste neodovzdali spis Danielovi Lipšicovi, ale dali ste ho skartovať. Áno, ale to nebol spis, iba skrátená súhrnná informácia pre ministra. Nebudeme predsa premiérke predkladať dvestostranový materiál. Na to by nemala čas. Problém bol, že tento krátky súhrn informácií podľa našich právnikov nesmel opustiť ministerstvo obrany. Preto som ministra Lipšica o obsahu rámcovo informoval a dohodli sme sa, že nájdeme legálnu cestu, ako mu dôkazy odovzdať. Pointa je, že som nechcel zmariť viac ako ročnú prácu.

Tým, že ste dali skartovať časť spisu? Skartoval som to cez komisiu, lebo v budúcnosti by niekto nezákonné vynesenie dokumentu z ministerstva obrany mohol použiť ako zámienku a vyhlásiť všetky dôkazy v spise za nezákonne získané a nemohli by sa použiť pri vyšetrovaní a pred súdom. Dôležité však je, že všetky dôkazy vtedy zostali vo VSS a pán Tibenský mohol na základe toho napísať hoci aj identickú informáciu, ak by na tom premiérka trvala.

Vy ste však odmietli splniť premiérkin rozkaz. Od pani Radičovej som dostal pokyn odovzdať to, ale ja som sa jej snažil vysvetliť, prečo to v tejto forme nemôžem urobiť, lebo by som porušil zákon.

Zákon hovorí, že ak nadriadený trvá na svojom rozkaze, o ktorom je podriadený presvedčený, že by jeho splnením porušil zákon, musí rozkaz dať písomne. Dala vám premiérka písomný rozkaz? Nie. Všetko bolo iba v ústnej rovine.

Je možné, aby minister Glváč nevedel o machináciách s majetkom vo vojenskom spravodajstve?Neviem si to dobre predstaviť, lebo sám Tibenský, ktorý spoluriadi tajnú službu, povedal, že moje akože ohováranie, ktoré sa začalo už vo februári 2012, bolo spojené s kauzou tunelovania. Navyše minister mi vyhovel pri mojom odvolaní proti disciplinárnemu pokarhaniu ohľadom neodovzdania spisu a tam boli tie informácie. To, prečo ma tak rýchlo odvolali a prečo moji blízki sú perzekvovaní, súvisí s kauzou tunelovania. Museli o tom vedieť. Hneď v prvý deň po menovaní ministra Glváča som mu poslal list so žiadosťou o prijatie, aby som mu všetko vysvetlil a upozornil ho na určité súvislosti, ale nikdy som nedostal odpoveď.

Boli na vás okrem trestného oznámenia vyvíjané tlaky? Áno. Určite viem, že ma sledovali, o odpočúvanom telefóne ani nehovorím. Stalo sa mi napríklad, že som sa zamestnal v inom rezorte a po dvoch dňoch za mnou prišiel nadriadený a oznámil mi, že mal telefonát zvrchu a musí ma prepustiť. Chceli mi tým asi povedať, že si ani neškrtnem. Na pohode to nepridá. Predstavte si, že si dvadsať rokov budujete kariéru, prejdete od najnižších funkcií od operatívneho pracovníka, misie v zahraničí až na vrchol služby a zo dňa na deň vás niekto účelovo obviní a vy sa bez šance brániť ocitnete za plotom a vaša kariéra sa z ničoho nič skončila. Prídete takmer o všetkých dlhoročných známych a kamarátov, lebo keby som sa s nimi spojil, mohli by to brať ako ovplyvňovanie. Celý život sa vám prekrúti.

Máte naozaj čisté svedomie? Absolútne.

A súčasné vedenie Vojenského spravodajstva? To sa musíte opýtať jeho.

Prečo sa vás snažili zbaviť? Všetko svedčí o tom, že som bol nepohodlný. Viem, že aj ľudí z môjho tímu šikanovali a zastrašovali. Osobne o možnom porušovaní zákona informovali ministra Glváča, náčelníka generálneho štábu aj niektorých poslancov Národnej rady, ale všetci pred tým zavreli oči. Údajne sa mal Glváč vyjadriť v tom zmysle, že síce vie o situácii, ale nemá takú pozíciu, aby s tým niečo vedel spraviť.

Minister si nevie urobiť poriadok vo vlastnej tajnej službe?Aj mne sa to zdá nepochopiteľné.

Ale veď to znie ako z nejakého zlého filmu. To sa ani generáli nezávislí od politiky nezastali vlastných ľudí, ak je to teda pravda? Pozrite sa, Vojenské spravodajstvo má na starosti bezpečnostné previerky, ktoré potrebujú všetci generáli a musia si ich pravidelne obnovovať. Ak ich stratia, skončili. Takže tam je odpoveď.

Je vôbec šanca nejako vyšetriť tunelovanie tajnej služby, ktoré ste preverovali? Chcem veriť, že šanca tu stále je. Otázka je, či budeme zbavení mlčanlivosti a budeme môcť dokázať pravdu. Je to len otázka vôle, ktorá zatiaľ nie je. Na druhej strane, veľa vecí sa dá zmeniť, nedá sa však zničiť všetko. Sú účtovné doklady firiem, výpisy z katastra, kde sú priložené zmluvy, a nepredpokladám, že sa dá vymazať celý kataster nehnuteľností.

VIDEO Plus 7 Dní