Po roku vo väzbe sa bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská dostala na slobodu. Dopomohol jej k tomu jej exmanžel, trenčiansky gynekológ Tibor Jankovský.

Meno Tibora Jankovského v médiách zarezonovalo len raz, a to v súvislosti s návštevou letného sídla „miliónového“ advokáta Radomíra Bžána v Chorvátsku. Jankovská vtedy tvrdila, že u Bžána nebola. Komunikácia z Threemy aj samotný Bžán ju usvedčili z klamstva.

Užila 50 tabliet

Exsudkyňa sa s manželom rozviedla pred dvomi rokmi a vyzeralo to, že ich cesty sa nadobro rozišli. Jankovská putovala minulý rok v marci do väzby v rámci najväčšieho odhaľovania
korupcie v slovenskej justícii pod názvom Búrka. Koncom roka jej pribudli obvinenia aj po záťahu Víchrica.

Pri snahe dostať sa z väzenia za ňu najskôr ponúkal 60-tisícovú zábezpeku trenčiansky podnikateľ. To súdom nestačilo. Jankovská vtedy ešte skalopevne popierala akúkoľvek nekalú činnosť. Medzičasom začala, aspoň čiastočne, spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Väzbu znášala veľmi zle, pokúsila sa aj o samovraždu, keď poprehĺtala približne päťdesiat tabliet liekov proti úzkosti. Napokon ju minulý týždeň najskôr Špecializovaný trestný súd a neskôr aj Najvyšší súd prepustil na slobodu. Kauciu pritom stanovil na stotisíc eur.

Veľký risk

Ukázalo sa, že smeráčka s otcom svojich dvoch synov až taký zlý vzťah nemá. Tibor Jankovský zložil peniaze riskujúc pritom, že keby podmienky prepustenia porušila, nemalá suma prepadne štátu. Otázne je aj to, či okrúhla čiastka išla z jeho kapsy alebo bol len sprostredkovateľom.

Súd exsudkyni nariadil nosiť elektronický náramok, ktorý má monitorovať jej pohyb, byť pod dohľadom mediačného a probačného úradníka a dodržiavať prísne obmedzenia.

V blízkosti mafie

Minulosť však Moniku Jankovskú dobehla po metri na slobode. Pri východe z trenčianskej väzenskej nemocnice ju už čakali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry a zadržali ju pre kauzu trenčianskeho baru Fatima. Ten vraj pomohla dostať do rúk mafiánskeho gangu Petra Čongrádyho. Neskôr údajne prišlo aj k ovplyvňovaniu svedkov.

Podľa majiteľa Fatimy Ondreja Janíčka za rozhodnutie, na základe ktorého čongrádyovci nehnuteľnosť ukoristili, ako sudkyňa zobrala stotisícový úplatok. Jankovská to popiera. V prípade obvinili aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, exšéfa NAKA Petra Hraška a exriaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera. Trojica už sedí vo väzbe po akcii Očistec, keďže údajne bola súčasťou policajného gangu pod patronátom Norberta Bödöra.

FOTO Moniky Jankovskej v GALÉRII

Jankovská po svojom opätovnom zadržaní skolabovala a skončila na psychiatrii. Prokurátor pre ňu žiadal väzbu. Jej domovský Okresný súd v Trenčíne ju následne prepustil na slobodu. Krajský súd v Trnave však v pondelok jeho rozhodnutie zmenil a Jankovskú, ktorá je v kauze Fatima obvinená z vydierania, poslal pre obavu z ovplyvňovania svedkov naspäť do väzby.

Mohlo by vás zaujímať: