Tip na článok
Nové sídlo: Administratívny komplex Twin City ponúkne po dokončení luxusné kancelárske priestory v širšom centre Bratislavy.

Fajnšmekri: Potrebujú začínajúce firmy prepych dotovaný štátom?

V luxusných priestoroch štátneho Národného podnikateľského centra za milióny bude sídliť 15 firiem a 140 štátnych zamestnancov.

Po konferencii Tech-Match za viac ako milión eur musí štátna agentúra Slovak Business Agency (SBA) vysvetľovať prenájom obrovských luxusných priestorov v najnovšom bratislavskom bizniscentre za viac ako päť miliónov eur na sedem rokov.

Priestory vraj majú slúžiť pre potreby začínajúcich firiem a startuperov, teda mladých a inovatívnych podnikateľov so skvelými nápadmi. Tí však nevedia o nikom, kto by sa do nových priestorov štedro dotovaných štátom chystal, a miliónový projekt vnímajú skôr ako neférovú konkurenciu.

Medzinárodná blamáž

„Je to obrovské nedorozumenie, a nesmierne zahanbujúce čítanie na sociálnych sieťach,“ reaguje dnes riaditeľ SBA na kritiku a výzvy na bojkot veľkolepej medzinárodnej konferencie TechMatch v Bratislave.

S rámcovým rozpočtom 1,4 milióna eur ponúkla účastníkom najväčšie svetové hviezdy inovatívneho biznisu z amerického Silicon Valley, ktorým len na honorároch SBA vyplatila viac ako 600-tisíc eur a ďalších takmer 250-tisíc eur išlo na ubytovanie, rozvoz a pohostenie účastníkov.

V zmluve možno nájsť rozpočtové perličky ako prenájom limuzíny takmer za 500 eur na hodinu, výmena jedného obrusu na stole za 30 eur alebo pollitrová minerálka za 1,30 eura, keď aj na benzínovej pumpe v noci sa dá kúpiť rovnaká fľaša o polovicu lacnejšie.

Riaditeľ SBA Branislav Šafárik však tvrdí, že „konferencia TechMatch nie je a nemôže byť predražená“, pričom prisľúbil rozsiahly audit všetkých jej výdavkov, na ktorom sa môže zúčastniť ktokoľvek z kritikov.

Zmysluplnosť konferencie obhajuje najmä tým, že ide o vôbec prvé biznisové podujatie na takej svetovej úrovni v regióne strednej Európy a mladí startuperi dostali jedinečnú šancu získať skúsenosti od najlepších mentorov na svete.

Škoda len, že drvivá väčšina zúčastnených startupov bola zahraničná. Tých slovenských sme narátali len zopár. Hovorkyňa SBA Dominika Biziková to vysvetľuje tým, že Slovensko chceli predstaviť ako miesto, ktoré patrí na startupovú mapu sveta, a to je možné jedine cez medzinárodnú účasť.

Čítajte viac:

Predražená konferencia zívala prázdnotou: Hostí menej než personálu!

Koalícia OĽaNO a NOVA volá po odvolaní šéfa SBA Branislava Šafárika. On predraženú konferenciu i luxusné priestory obhajuje. Foto: TASR

Luxus namiesto garáží

Startuperi sú tak trochu ako mladé rockové kapely - vášniví, zanietení, plní nápadov a často bez peňazí. Preto sa ich začiatky neraz spájajú s garážami, kde sa stretávajú, aby tvorili.

To je v ostrom kontraste s rozmýšľaním štátnej SBA, ktorá koncom septembra podpísala nájomnú zmluvu na prenájom priestorov pre Národné podnikateľské centrum v bratislavskom komplexe Twin City za viac ako päť miliónov eur na sedem rokov. Projekt sa má financovať z eurofondov.

Samotná budova v širšom centre hlavného mesta sa ešte len stavia, ale už dnes sa na internete ponúka na prenájom ako „výborná poloha s najvyšším A štandardom“, pričom cena za štvorcový meter je 12 eur. Preto je prekvapivé, že hoci si SBA berie obrovskú plochu takmer 3 500 štvorcových metrov na sedem rokov, nedostala žiadnu zľavu, práve naopak.

Jej priemerná cena je 15,7 eura za štvorcový meter, čo znamená, že aj s DPH a poplatkami za služby bude mesačne platiť viac ako 70-tisíc eur, čo predstavuje takmer 900-tisíc eur ročne len na nájomnom.

Daniel Lipšic z hnutia NOVA tvrdí, že ide o dvojnásobnú cenu a spolu s Igorom Matovičom z OĽaNO hneď ukázali tri ponuky na prenájom podobne veľkých priestorov v tej istej lokalite za 6 až 8 eur za štvorcový meter. Preto žiadajú, aby minister hospodárstva okamžite odvolal šéfa SBA Šafárika.

„Sú to fajnšmekri na kvalitu - pri konferenciách aj pri budovách,“ komentuje podpredseda strany NOVA Marcel Klimek. Aj bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov zo strany SKOK! si myslí, že startuperi nepotrebujú luxusné priestory a prirodzene by mali sedieť skôr pri univerzitách.

Predstavitelia SBA sa bránia, že cena je výsledkom verejnej súťaže a elektronickej aukcie, pričom prieskum trhu im robila renomovaná spoločnosť CBRE a v celej Bratislave nenašla vhodnejšie a lacnejšie priestory. Štátna agentúra však už do súťažných podmienok zadala požiadavku „priestory kategórie A“, teda najlepšie z najlepšieho, a presne to aj dostala.

Startuperi mimo

Z nových luxusných priestorov bude väčšinu, teda až 2 250 štvorcových metrov, zaberať samotná štátna SBA. Bude jej patriť 68 kancelárií, pričom dnes má iba 76 zamestnancov. Podľa hovorkyne Bizikovej sa však v novom roku rozrastú až na 140 pracovníkov, keďže im pribudnú štyri národné projekty.

Bezmála tisíc štvorcových metrov na prízemí je vyhradených pre takzvaný front office, teda obrovský otvorený priestor, kde budú mať svoje zastúpenia aj ďalšie štátne organizácie ako SARIO alebo pošta, aby tam podnikatelia našli všetky služby a pomoc, ktorú môžu potrebovať.

A 15 vybraných podnikateľských tímov tu dokonca získa možnosť zadarmo sídliť v takzvanom inkubátore, kde si môžu vymieňať a rozvíjať svoje nápady. Kto to bude a ako ich budú vyberať, SBA ešte nevie.

Podobných priestorov pre startuperov je už v Bratislave niekoľko a úspešne fungujú aj mimo štátnych schém. Jedným z nich je The Spot. Jeho spoluzakladateľ Ivan Debnár na jednej strane víta podporu pri vytváraní inovačného prostredia, na druhej strane však dodáva, že takéto nové centrum sa stáva zvýhodneným netrhovým konkurentom.

„Ako pri iných projektoch od SBA ani o tomto nikto oficiálne nevie, ako bude vyzerať, aké budú podmienky… Nepoznám nikoho, kto by sa tam chystal,“ dodáva Debnár.

Rastislav Kulich z Aliancie pre internetovú ekonomiku (SAPIE) ho ešte dopĺňa, že startuperi a mladí podnikatelia potrebujú od štátu predovšetkým menej byrokracie, flexibilitu zamestnávania a lepšie podnikateľské prostredie.

VIDEO Plus 7 Dní