Tip na článok
Lovci lebiek: Erik Kubica, ktorý je obvinený takmer z osemdesiatich trestných činov, skončil v rukách polície. Jeho zadržanie nebolo jednoduché, lovci lebiek ho dostali až po mesiacoch pátrania.

Fantóm dôchodcov zatknutý! Týždenník PLUS 7 DNÍ bol pri tom

Erik Kubica, ktorý podľa polície okradol desiatky starých ľudí, je za mrežami. Týždenník PLUS 7 DNÍ bol pri tom, keď ho zadržali lovci lebiek.

Galéria k článku (7 fotografií )
Menil podobu: Erik Kubica si dával záležať na tom, aby ho nespoznali. Takto vyzeral krátko po zadržaní.
Menil podobu: Erik Kubica si dával záležať na tom, aby ho nespoznali. Na snímke v roku 2012.
Dôchodca Jozef: Postrach dôchodcov ho okradol o 3 700 eur.

Desiatky starých ľudí pripravil o celoživotné úspory. Nosil pri sebe kartičku s nápisom Polícia a predstieral, že je strážcom zákona. Postrach dôchodcov Erik Kubica, neslávne známy aj ako fantóm klenotníctiev, napokon skončil s putami na rukách. Kriminálnika, pred ktorého praktikami sme nedávno varovali, zadržali lovci lebiek.

Postrach dôchodcov

Erik Kubica sa dostal do povedomia verejnosti po tom, čo ho v klenotníctve zachytila bezpečnostná kamera pri krádeži prsteňa v hodnote tri a pol tisíca eur.

Keď sa vďaka amnestii dnes už bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča dostal na slobodu, zmenil taktiku a zvolil si ľahší cieľ - starých ľudí, ktorí sú po deťoch najzraniteľnejšou časťou populácie a ich obydlia zvyčajne nestrážia bezpečnostné kamery. A vyslúžil si nové označenie - postrach dôchodcov.

Nápad, ako sa bez väčšej námahy dostať k peniazom, zrejme skrsol Kubicovi v hlave už počas pobytu za mrežami. Voľba padla na starých ľudí, ktorí sú dôverčiví a celoživotné úspory často držia doma.

Po tom, čo sa vďaka amnestii dostal na slobodu, prípady okradnutých dôchodcov začali pribúdať ako huby po daždi. Všetky mali spoločného menovateľa - muža s briadkou (neskôr si ju oholil), ktorý sa vydával za policajta.

Čítajte viac:

Pozor na tohto muža! Z fantóma klenotníctiev je postrach dôchodcov

Utrápila sa na smrť

Jeden z najsmutnejších prípadov sa odohral v Bratislave. Muž zodpovedajúci uvedenému opisu si vyhliadol osemdesiatštyriročnú pani Oľgu v potravinách. Predstavil sa jej ako policajt a povedal, že si pri pokladnici všimol, že platila falošnými bankovkami. Zaskočenú ženu vyzval, aby mu zvyšné peniaze vydala, keďže ide o falzifikáty.

To však nebolo všetko. Presvedčil ju, že ak má falošné peniaze v peňaženke, môže ich mať aj doma. Dôverčivá žena pozvala podvodného strážcu zákona domov. Ten v snahe zvýšiť dôveryhodnosť absolvoval niekoľko fiktívnych telefonátov neexistujúcim kolegom z polície. Vyľakanej dôchodkyni potom prikázal, aby mu odovzdala všetky peniaze, pretože ich musí poslať na expertízu.

V minulosti sme sa pokúšali s podvedenou ženou skontaktovať, no dozvedeli sme sa smutnú správu. „Pani Oľga už nežije. Pred pár týždňami zomrela. Viete, po tom, ako ju okradli, to už nebola ona. Utrápila sa na smrť,“ netajil smútok jeden zo susedov.

Obete po celom Slovensku

Ďalšou obeťou falošného policajta je pán Jozef z Nitry, ktorý Kubicu okamžite spoznal na fotografii z pátrania. Porozprával nám, ako ho oslovil na ceste z potravín. Scenár bol podobný, zmenil sa iba dôvod „policajnej“ návštevy. Páchateľ sa osemdesiatdvaročnému Jozefovi predstavil ako príslušník Policajného zboru a oznámil mu, že mu počas neprítomnosti vykradli byt.

Doma ho požiadal, aby skontroloval, či mu náhodou nezmizli peniaze. Keď ich pán Jozef vytiahol, Kubica podľa jeho slov rozbalil vreckovku a vyzval ho, aby ich tam okamžite položil, lebo môžu na nich byť odtlačky prstov.

Falošný strážca zákona pripravil pána Jozefa o 3 700 eur. O pár týždňov sa odohral podobný prípad v Žiline. Muž, ktorý sa vydával za policajta, obral dôchodkyňu o 2 350 eur.

Čítajte viac:

Kam zmizla žena fantóma klenotníctiev? Nevideli ju 13 rokov

Desiatky obvinení

Z Erika Kubicu sa už po niekoľkých mesiacoch od prepustenia na slobodu stal jeden z najhľadanejších zločincov na Slovensku. Policajti na neho vydali sedem zatýkacích rozkazov, z toho jeden na dodanie do výkonu trestu. Od roku 2009 má totiž na krku takmer šesťdesiat obvinení z rôznych trestných činov. Od začiatku tohto roka k nim pribudlo ďalších dvadsať.

Z uvedeného je zrejmé, že Kubicove aktivity naberali na obrátkach a závažnosť jeho skutkov stúpala z mesiaca na mesiac. Za obete si stále vyberal starých ľudí a vstupoval do ich obydlí. Prípad preto prevzal špecializovaný tím cieľového pátrania policajného prezídia, prezývaný lovci lebiek.

Kubica si však dával pozor - nezdržiaval sa na jednom mieste, telefón používal len počas presunov, hlavu si maskoval kapucňou alebo šiltovkou. Keď videl svoju tvár v médiách, briadku si oholil. Mesiace policajnej práce však priniesli úspech - Kubica skončil s putami na rukách.

Zadržaný

Bola streda, krátko pred ôsmou hodinou večer, keď sa postrach dôchodcov zjavil na železničnej stanici v Galante, odkiaľ pochádza. Keď chcel nastúpiť na vlak, obkľúčili ho muži zákona a skončil v policajných putách. Za mrežami si má odpykať takmer tri roky za predchádzajúcu majetkovú trestnú činnosť. Tým sa však výpočet nekončí.

Počet Kubicových oficiálnych obetí sa vyšplhal takmer na osemdesiat a ďalšie sa hlásia. Za jednotlivé krádeže mu hrozia tri roky väzenia, no ak by sa prípady zlúčili, mohol by dostať desať rokov. Pokyn na zlúčenie prípadov však musí dať prokurátor. V prípade, že nezasiahne, dostane sa postrach dôchodcov o pár rokov na slobodu.

Exmanželka je stále nezvestná

Obávaného Kubicu policajti v minulosti vypočúvali aj v súvislosti so zmiznutím bývalej manželky Ľuboslavy, ktorá je nezvestná od augusta 2001. Policajti sú presvedčení, že je mŕtva. A nielen to - ženu podľa nich niekto zavraždil a o jej zmiznutí by vraj mohol vedieť viac práve bývalý manžel.

Policajti tak usudzujú na základe udalostí, ktoré sa odohrali v čase jej zmiznutia. Zo ženinho bytu zmizla posteľná bielizeň. Exmanžel Kubica prišiel v osudnú noc k svojim rodičom a priniesol Ľuboslavine kľúče so slovami, že ich stratila a že mu ich dali v pohostinstve. Bol celý zaprášený, zrejme od cementu, a mal poškriabanú tvár.

Policajtom tvrdil, že škrabance na tvári má od mačky, neskôr od psa. Po čase sa priznal, že ho prsteňom poškriabala práve nezvestná Ľuboslava. Policajti mali podozrenie, že Ľuboslava je niekde zabetónovaná a urobili niekoľko prieskumných vrtov. Telo však nenašli.

Kubica bol v tejto súvislosti na detektore lži. Z výsledkov údajne vyplynulo, že pri otázkach o zabití manželky klamal. Kubica sa potom od roku 2001 do roku 2009 ukrýval. Spojitosť so zmiznutím exmanželky sa mu však zatiaľ nepodarilo preukázať.

VIDEO Plus 7 Dní