Tip na článok
Obľúbený: Robert Fico a jeho bilbord pri vjazde do obce Hrušovany.

Farizej Fico? Pátrali sme, aká hlboká bola premiérova viera v socializme

Podľa jedného z kňazov si dnes mladí nevedia predstaviť, ako sa za socializmu žilo. Ako sa s rovnako veriacimi spolužiakmi museli obávať, či ich nevyhodia zo Socialistického zväzu mládeže, kde mal Robert Fico silné slovo, lebo to by pre nich automaticky znamenalo koniec gymnázia.

Galéria k článku (5 fotografií )
S cirkvami zadobre: Robert Fico na stretnutí so zástupcami cirkví.
Farár: Duchovný, ktorý má na starosti aj Hrušovany, kde prežil Robert Fico prvé roky života.
Kostol: Svätostánok v obci Hrušovany, kde mohol byť Robert Fico pokrstený.

Ani neviem, či sa vôbec dá na to niečo povedať, či sa dá na to adekvátne zareagovať. Keby som ho stretol, ako prvé by som sa ho opýtal - Robert, kedy si si robil z viery žarty? Vtedy alebo teraz? - prehovorí po dlhšom váhaní farár v jednej z obcí v okrese Bánovce nad Bebravou.

Meno uvádzať nechce. Niežeby mal strach, hoci pripúšťa, že aktuálna situácia na Slovensku opäť núti ľudí byť opatrnými, čo sa týka slobodného vyjadrovania. Jeho zaväzujú prísne cirkevné pravidlá. Prehovoriť aspoň anonymne ho však donútilo najnovšie „predvolebné“ vyznanie premiéra Roberta Fica o tom, aký je on katolík, ba dokonca lepší ako ktorýkoľvek poslanec za KDH.

O minulých časoch, keď skutočná viera v Boha znamenala priam existenčné problémy, sa rozhovoril vo videu zverejnenom na portáli strany Smer. Jeho slová boli silná káva pre voľakedajšieho študenta topoľčianskeho gymnázia, ktorého krátko po maturite navštívil príslušník komunistickej tajnej polície ŠtB a dve hodiny ho vypočúval len preto, že si podal prihlášku na teologickú fakultu.

Nuž, a zatiaľ čo niektorí sa na prahu dospelosti podrobovali výsluchu štátnej moci, ich správne zaradení rovesníci pracovali na svojom ideálnom kádrovom profile. Dláždili si cestu na vstup do komunistickej strany.

Rozrečnený kandidát

Niekoľko mesiacov odmietal premiér Fico hovoriť o prezidentskej kampani. Otázky týkajúce sa prípadnej kandidatúry odbíjal slovami, že ho to absolútne nezaujíma. Keď však pred koncom minulého roka napokon ohlásil svoju účasť v boji o post hlavy štátu, dokázal z toho urobiť udalosť roka.

Zneužil na to reprezentačné priestory historickej budovy Národnej rady, kde pozval všetkých svojich partajníkov. Hoci oficiálnym prezidentským kandidátom je Fico iba niekoľko týždňov, skutočnosť, že konečne si môže pustiť ústa na špacír, keďže v pozícii premiéra musí slová predsa len vážiť, si nesmierne užíva.

Ak doteraz občania márne čakali na jednoznačné vyjadrenia predsedu vlády k situácii v súdnictve, z úst muža uchádzajúceho sa o priazeň voličov v blížiacich sa prezidentských voľbách si mohli vypočuť, že vláda stráca trpezlivosť so stavom slovenskej justície.

„Dávam dohromady špeciálny tím, ktorý sa bude situáciou zaoberať a v krátkom čase prídeme s rôznymi návrhmi dovnútra justície. Niektoré budú radikálne,“ chlapil sa Fico.

No nielen súdnictvo trápi prezidentského kandidáta. Dozvedeli sme sa, že jasný názor má aj na rómsku problematiku. Šokovaní zostali zrejme mnohí, keď sa pred pár dňami bez okolkov pochválil, že bol niekoľko rokov predsedom väzenskej komisie a pozná všetky väznice na Slovensku. „Dobre viete, že sa neeviduje, kto je Róm, kto nie je Róm, to sa nerobí. Ja vám garantujem, že každý druhý vo výkone trestu odňatia slobody je Róm,“ vyhlásil rezolútne.

A dodal, že ak Rómovia tvoria desať percent populácie Slovenska, o niečom to vraj vypovedá. Človeku pri ostrých slovách napadne nehanebná myšlienka, či si predseda vlády náhodou nenajal rovnakých poradcov ako nedávno zvolený banskobystrický župan Marian Kotleba. Zdá sa, že so vstupom do prezidentskej kampane chytil náš najpopulárnejší politik druhý dych.

Suchú nitku nenechal ani na predstaviteľoch katolíckej cirkvi, s ktorými mal doteraz napriek svojej komunistickej minulosti dobré vzťahy. Ešte stále zrejme nerozdýchal ich drzosť, keď počas minuloročnej prvej adventnej nedele dali v kostoloch po celom Slovensku prečítať pastierky list. Biskupi v ňom okrem iného vyzvali veriacich, aby svoj hlas pri akýchkoľvek voľbách dávali len takému kandidátovi, ktorý odmieta kultúru smrti.

Aktuálne Fico vyhlásil, že cirkvi síce hrajú v slovenskej spoločnosti významnú úlohu a je normálne, keď sa vyjadrujú k hodnotovým otázkam, prípadne kritizujú vládu, ak nesúhlasia s jej krokmi, no ak by sa snažili priamo vstupovať do politiky a radiť voličom, koho voliť, bolo by to nesprávne. Prezidentský kandidát si tiež myslí, že v niektorých veciach môže mať katolícka cirkev pravdu a v iných nie.

„Ja napríklad považujem za správny zákon o umelom prerušení tehotenstva, ktorý máme na Slovensku. Keby sme tento zákon menili, naše ženy by chodili kvôli potratom do zahraničia alebo by sa nám tu vytvoril čierny trh, kde sa budú tieto zákroky robiť v podstatne horších podmienkach. Veď žena sa môže rozhodnúť, či áno, alebo nie,“ dôvodil Fico.

„Úprimná“ spoveď

Nateraz neprekonaným bonbónikom Ficovej predvolebnej kampane je spomínané video. Po jeho zhliadnutí nie je celkom jasné, či ide o paródiu na reláciu Pod lampou, ktorú v Slovenskej televízii moderuje šéfredaktor pravicového týždenníka Štefan Hríb, alebo primitívny pokus zahrať na citlivú strunu obyčajných ľudí. Alebo že by, nedajbože, išlo o totálny cynizmus vrcholových špičiek strany Smer?

Hlavnými aktérmi videa sú minister kultúry Marek Maďarič, ktorý v úlohe moderátora spovedá prezidentského kandidáta a straníckeho šéfa Fica. V uvoľnenej atmosfére vedú debatu o skutočne podstatných veciach, ako napríklad, že šťastné, veselé a búrlivé detstvo prežil Fico na dedine bez mobilného telefónu, internetu a televízie.

„A myslím to úplne vážne, aj keď sa niekedy bavím s mojím synom, mi nerozumie, pretože som vyrastal na dedine ako chalan, ktorý mal kopu kamarátov. Boli to iné kamarátstva, ako sú teraz. Boli to kamarátstva, kedy boli pripravení skočiť za mňa aj do tej rieky, keby som sa topil, alebo urobiť niečo iné pre mňa...“ vyznal sa premiér.

Akosi však zabudol spomenúť, či bol pre kamarátov ochotný urobiť to isté. Prezradil tiež, že pochádza zo silne katolícky orientovanej rodiny. Vraj v nej boli kňazi, ktorí pôsobili v zahraničí ako misionári, i rádové sestry. „Vyrastal som v prostredí ľudí, ktorí sa živili vlastnými rukami, chodili do roboty na šiestu hodinu... V prostredí, kde sa dosť prísne dodržiavali nejaké pravidlá, nejaká hierarchia a určite to bolo aj prostredie, kde bol vplyv katolíckej cirkvi pomerne silný."

"Neviem, či opäť mi to poškodí, alebo mi to pomôže, ale ja som prešiel svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca aj birmovkou, takže keby som si dnes mal urobiť nejaký profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, tak by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec KDH...“ rozhovoril sa v straníckom videu Fico.

Krstený Robino

Mnohých premiérova spoveď prekvapila. O svojom katolíckom pôvode totiž Fico doteraz otvorene neprehovoril. Známy bol skôr jeho komunistický profil. Overiť, či v časoch ťažkého socializmu skutočne absolvoval spomenuté sviatosti, je však nemožné. Cirkevné dokumenty nie sú pre verejnosť prístupné.

Farár, ktorý v súčasnosti zastrešuje aj obec Hrušovany, kde Fico prežil prvých šesť rokov života, sa s nami odmietol rozprávať. Dôvodil, že nemá povolenie vrchnosti. „Keď to však pán premiér povedal, azda o tom netreba pochybovať,“ reagoval s veľavravným úsmevom na otázku, či môže potvrdiť, že Fico za mladi absolvoval krst, prvé sväté prijímanie i birmovku.

Domáci, ktorí nedajú na významného rodáka dopustiť, sa dušujú, že je prinajmenšom pokrstený. „Ale či má Robino aj birmovku... No neviem, neviem, starí rodičia z otcovej strany neboli veľmi pobožní,“ dumá starší pán. Na malého Robka si dobre pamätá, ukazuje dom, kde vyrastal, aj ten, kde býva jeho údajne najlepší kamarát z detstva.

„A či by bol dobrý prezident? To neviem, no nech radšej zostane premiérom. Budeme mať v dedine viac peňazí,“ šepne sprisahanecky. Ďalšou našou zastávkou boli Topoľčany, kde Fico navštevoval základnú aj strednú školu. Ani na tunajšej farnosti sa k jeho prvému svätému prijímaniu ani k birmovke vyjadriť nechceli.

Na video, kde sa prezentuje ako katolík, však majú svoj názor. „Je to obyčajný farizej. Chce osloviť jednoduchých veriacich ľudí, ale robí to primitívnym spôsobom. Asi sa domnieva, že všetci sú hlupáci. Skúste nájsť jeho spolužiakov z gymnázia, ktorí boli aj vtedy skutočne veriacimi. Možno vám porozprávajú, aký majú na pána Fica názor,“ odporučil nám mladý muž z topoľčianskej farnosti.

Ťažké časy

„Úprimne poviem, neviem, či som vôbec niekedy videl, aby Robert Fico v časoch stredoškolských, ale i ponovembrových, navštívil kostol. A to, že teraz hovorí o svojom katolíckom pôvode, čo k tomu dodať? Čo vlastne povedať o politikovi, ktorý bez zábran vyhlásil, že si ani nevšimol 17. november 1989?“ začína debatu sympatický farár, ktorý navštevoval topoľčianske gymnázium v rovnakom čase ako Robert Fico.

Momentálne pôsobí ako duchovný v obci pri Bánovciach nad Bebravou. Aj keď by sa s nami nemal rozprávať, keďže nepožiadal o povolenie svojich nadriadených, nedá mu to. Nad Ficovým počínaním iba krúti hlavou.

„Už na gymnáziu bolo zrejmé, že je kádrovou rezervou komunistickej strany. Mal dobrý ťah na bránu, vedel sa postaviť do správneho radu,“ približuje časy spred vyše tridsiatich rokov. Spomína tiež na to, ako sa on osobne napriek vynikajúcim známkam takmer nedostal na gymnázium, lebo chodil do kostola a bol miništrant.

„V mojom dotazníku bolo uvedené, že som nábožensky zaťažený. To bol problém. Našťastie som hrával basketbal a po zásahu technického riaditeľa basketbalového klubu ma nakoniec prijali,“ opisuje život v diktatúre farár.

Podľa neho si dnes mladí nevedia predstaviť, ako sa za socializmu žilo. Ako sa s rovnako veriacimi spolužiakmi museli obávať, či ich nevyhodia zo Socialistického zväzu mládeže, kde mal Robert Fico silné slovo, lebo to by pre nich automaticky znamenalo koniec gymnázia. Ako ho po maturite, keď si podal prihlášku na teologickú fakultu, dve hodiny vypočúval príslušník ŠtB.

„Čo sa týka Roberta Fica, skutočne si nepamätám, že by bol praktizujúci veriaci a už vôbec nie v dospelosti, keď sa mohol sám rozhodnúť. Veď keby bol, nemohol by z neho byť už na vysokej škole kandidát KSS (Komunistickej strany Slovenska). Preto ho vo víre aktuálnych udalostí vnímam ako pokrsteného človeka v katolíckej cirkvi, používajúceho situačnú morálku,“ uzavrel muž, ktorý svoj život skutočne zasvätil Bohu.

VIDEO Plus 7 Dní