Odkedy smerácky poslanec Ľuboš Blaha objavil čaro facebookového algoritmu, ktorý mu najmä vďaka negatívnym a čoraz viac konzervatívnejším postom priniesol tisíce fanúšikov, jeho názory sa drasticky menia. Dnes napríklad podporil takzvaný „orbánovský“ zákon z dielne Miroslava Urbana z Uhríkovej Republiky. 

Vraj ochrana detí

Urban tým chcel dosiahnuť, aby „na školách, v škôlkach či v zariadeniach sociálnej starostlivosti nemohla byť neplnoletým osobám prezentovaná LGBT ideológia, či iné ideológie nabádajúce k zmene pohlavia“ či aby „médiá a iní poskytovatelia audiovizuálneho obsahu nemohli reklamovať a ani vysielať obsah dostupný neplnoletým osobám, ktorý by mohol narúšať ich duševný a morálny vývoj – napríklad pornografiu, zmeny pohlavia, homosexualitu či prehnané násilie.“ 

Zákon, ktorý sa tváril ako ochrana detí, je však pre iné deti veľmi nebezpečný. "Už dnes v školách na Slovensku neexistuje vo vzdelávacom procese priestor na vzdelávanie o sexuálnej orientácii či rodovej identite. Schválenie takéhoto zákona by malo devastačné dôsledky obzvlášť pre mladých LGBTI ľudí, na ich prijatie v rodine, komunite a spoločnosti, čo by mohlo vážne poškodiť ich duševné zdravie a takisto viesť k zvýšenému počtu a zhoršeniu verbálnych i fyzických útokov ich okolia. Obávame sa preto o bezpečnosť a životy LGBTI mládeže," reagovali vo svojej výzve poslancom viaceré organizácie venujúce sa ľudským právam aj bežní ľudia. 

Bol aj za manželstvá gejov a lesieb

Blaha zákon, ktorý je v úplnom rozpore s tým, čo ešte pred pár rokmi hlásal,  bez váhania podporil. On sám sa pritom kedysi chodil pretŕčať na Dúhový Pride v Bratislave. To však bolo vtedy, keď si asi myslel, že mu to prinesie hlasy LGBT voličov. „Rovnosť, sloboda a láska, to sú základné sociálno-demokratické hodnoty,“ povedal v roku 2014 pre denník Sme. „Myslím, že spoločnosť je už nastavená tak, že by tu mohli byť nejaké ústupky voči gejom a lesbičkám, ale na manželstvá sme ešte nedorástli. Ja osobne by som s nimi nemal problém,“ dodal s tým, že v ďalšom volebnom období by podľa neho mohla prísť na reč aj registrované partnerstvá.

Vzal aj dieťa

Tá však neprišla, hoci aj v oveľa konzervatívnejších krajinách ako je Slovensko sú partnerstvá či manželstvá gejov a lesieb už saozrejmosťou. A Blaha urobil poriadny hodnotový obrat. Ten je ešte šokujúcejší, lebo v spomínanom roku 2014 prišiel medzi LGBT ľudí aj s vlastným dieťaťom. Vtedy mu totiž prezentovanie „LGBT ideológie“ neplnoletej osobe absolútne neprekážalo. Nuž, lajky na facebooku a boj o 5-tisícový parlamentný plat očividne vedia, ako zapôsobiť.

"Odkedy som sa stal otcom dvoch detí, moje priority sa zmenili a ďaleko viac preciťujem význam rodiny, bezpečnosti a výchovy. Ako mladý intelektuál bez zodpovednosti máte niekedy tendenciu riešiť libertinske kaviarenské témy, ale keď si založíte rodinu a okúsite reálny život, pochopíte, že Slovensko má úplne iné problémy ako sú gejovia," vysvetľuje svoj šokujúci obrat Blaha. Už v čase keď bol na Pride, však bol zjavne otcom, keďže mal syna v nosiči. Dodáva, že účasť na Pride bola mladícka chyba a dnes by už tam nešiel. V roku 2014 mal pritom už 35 rokov. 

Teraz mu už fašisti nevadia?

Smerácky poslanec bol v minulosti známy aj silným antifašistickým postojom. Ešte v roku 2016 tvrdil toto: "Ja som veľmi vyhranený antifašista a mohli ste si všimnúť, že som jeden z najväčších odporcov neonacistov v slovenskom parlamente. Je mi z toho úprimne zle, že tu sedia. Je mi úprimne zle z toho, že fašizmus rastie aj v iných európskych krajinách a je to obrovská hrozba." A teraz zrazu zahlasoval za zákon, ktorý vypracoval poslanec Urban. Ten sa pritom do parlamentu dostal po chrbte Mariana Kotlebu a dnes v ňom sedí za stranu Republika, ktorej podpredsedom je odsúdený rasista Milan Mazurek  či Ondrej Ďurica - spevák, pri ktorom aj súd odobril, že ho môžeme nazývať neonacistom. "Vždy budem bojovať proti fašizmu a neonacizmu a aj preto mi je odporná liberálna netolerancia voči iným názorom, rasistická nenávisť voči Rusom a segregácia nezaočkovaných ľudí. Tieto fašistické tendencie sú dnes ďaleko nebezpečnejšie než malé krajne-pravicové strany - našim hlavným nepriateľom je neoliberálna vláda a logicky nie opozícia," zaujímavo vysvetľuje svoj postoj Blaha.