Reklama

Fiasko. Dostane sa mafián Lališ na slobodu? Vláda v Štrasburgu pohorela

Reklama
Lenka Dale

Lenka Dale

redaktorka politiky

Štrasburg dal definitívne za pravdu inému slovenskému väzňovi, pričom ide o analogické prípady. Aj člen sýkorovcov tak môže uspieť so svojou sťažnosťou...

Mikuláš Černák sa naňho nechytal, Lališ bol podľa mnohých horší a obávanejší zločinec. „Bol by zle dopadol, ak by šiel niekto na políciu, Kýbel by ho zakopal,“ znie pamätné vyjadrenie bývalého člena zločineckej skupiny sýkorovci. Róbert Lališ, pre nízky vzrast s prezývkou Kýbel, im šéfoval po smrti predošlého bosa Miroslava Sýkoru. Podľa súdu vraždili konkurentov, vlastných a ľudí „odstraňovali“ aj na objednávku.

Lališ je v tejto chvíli vo výkone trestu a už nikdy by odtiaľ nemal vyjsť. Špecializovaný trestný súd proti nemu vedie dve konania, už v prvom bol však odsúdený na doživotie. Išlo o kauzy starých mafiánskych vrážd: Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku a Miloša Piliara. Celkovo je na súde 11 vrážd, ktoré s Lališom súvisia. Odsúdený je aj za vraždu mafiána Roberta Holuba.

Roky na úteku

Dostať Lališa za mreže bola fuška. Už keď ho obvinili v roku 2012, bol na úteku. Aj proces na súde sa začal s ostatnými v jeho neprítomnosti. Krytie mu mali totiž dlhé roky zabezpečovať ľudia z najvyšších miest. Ako prvá o tom informovala na blogu novinárka Júlia Mikolášiková alias Piraňa.
Podľa svedeckých výpovedí dostával Lališ z policajných kruhov informácie o sledovaní či odpočúvaní a vo vrecku mal „po ruke“ aj falošné doklady či preukazy príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Opatrný bol už aj pred útekom. S vyvolenými komunikoval cez osobitne utajený mobil. Príkazy vydával zásadne medzi štyrmi očami. Na stretnutia chodil s blízkymi, ktorí najprv skontrolovali priestor, či je to bezpečné.

Dolapenie Lališa bola udalosť - podarilo sa to vďaka náhode policajtom v Nemecku v októbri 2015. Mal pri sebe falošné doklady, takže jeho identitu porovnávali pomocou odtlačkov prstov. Dnes je však reálne, že sa tento človek dostane na slobodu. A nielen on.

Zdroj: @NORBERT GROSZ

Takto Lališa eskortovali na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Zaujatí sudcovia

Dôvod? Súdy ignorovali Lališove námietky o zaujatosti sudcov. „Na neprávosti ste založili právo,“ odkazoval Lališ senátu. Teraz, zdá sa, to môže využiť. Vyzerá totiž, že Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) mu dáva za pravdu. S obdobnou sťažnosťou tam totiž uspel slovenský väzeň Pavol Mucha.

Už v minulosti sme v týždenníku PLUS 7 DNÍ upozorňovali, že niečo podobné hrozí pre rozhodnutie ESĽP v kauze Mucha verzus Slovenská republika. To bolo vlani v novembri. Súdy sa však tvárili, že všetko je v poriadku, a vláda využila právo odvolať sa proti rozsudku na Veľkú komoru. Vláda neuspela.

Nedávno, 4. apríla 2022, nadobudol účinnosť rozsudok v kauze Mucha verzus Slovenská republika. Išlo o analogické námietky väzňa z Leopoldova Pavla Muchu. Namietal, rovnako ako Lališ, proti zaujatosti súdu. O jeho vine totiž rozhodovali tí istí sudcovia, ktorí predtým pouzatvárali dohody o vine a treste so spoluobvinenými a jeho odsúdili na základe týchto výpovedí presne tí istí sudcovia, ktorí ich s ostatnými obžalovanými uzavreli. Podľa ESĽP je to neprípustné. Sudcovia v Štrasburgu o tom rozhodli jednomyseľne. Proti tomu istému namietal Lališ.

Obnova procesu

Čo to znamená? Proces s Muchom bude obnovený a súd sa začne úplne nanovo! A práve tento rozsudok môže mať vplyv aj na množstvo ďalších právoplatných trestných stíhaní aj na trestné konania, kde boli podané rovnaké námietky - PLUS 7 DNÍ to potvrdili viacerí oslovení advokáti z oblasti trestného práva. 

„Uvedené musí mať nevyhnutne za následok prepustenie Róberta Lališa na slobodu. Osobne sme námietky podávali aj s advokátmi Parom a Mandzákom,“ reaguje na aktuálnu situáciu obhajca Roberta Lališa Martin Pohovej.

A prečo hrozí, že Lališ sa dostane na slobodu? V prípade úspešného dovolania pôjde proces od začiatku, ale pod iným senátom. Jeho konania by mal Špecializovaný trestný súd začať pojednávať od úplného začiatku, nemusí sa obracať ani na Štrasburg. Iste, súd môže schváliť pre Lališa vyšetrovaciu väzbu. Lenže do nej sa mu započíta čas, ktorý v nej už strávil, a vyšetrovacia väzba nie je nekonečná. Po jej skončení bude musieť byť prepustený. „Z pohľadu Dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd nie je ani prípustné, aby sa väzba nariadila len preto, lebo súdy nerešpektovali inak jasnú judikatúru ESĽP a dopustili sa procesných chýb,“ konštatuje Pohovej.

Zdroj: Martin Baumann

Rozsudok v kauze Mucha musí mať nevyhnutne za následok aj prepustenie Róberta Lališa na slobodu - upozorňuje Lališov advokát Martin Pohovej.

Zmena na súdoch?

Ak by sme čakali, že v justícii už prebiehajú zmeny, ktoré zabránia opakovaniu podobného scenára, sme trošku na omyle.

Zaujímavá bola reakcia Špecializovaného trestného súdu. V senáte, ktorý zrejme bol zaujatý, rozhodoval aj súčasný predseda súdu Ján Hrubala. Má z toho ťažkú hlavu, že sa im poobnovujú procesy? Nie. „Vec Mucha na ESĽP zatiaľ nebola potvrdená Veľkou komorou ESĽP,“ uviedol v stanovisku. Očividne teda o najnovšom rozhodnutí netuší. Uviedol však, že „súd nemá z vlastnej iniciatívy dôvod konať“

A čo ministerstvo spravodlivosti? O výsledku informované je, ale odmietli sa vyjadriť k analógii medzi prípadmi Mucha a Lališ. „Európsky súd pre ľudské práva nám neoznámil žiadny prípad Lališ,“ skonštatovali vo svojej reakcii a ďalej vec nekomentovali.

Aktívny prístup zaujal iba Najvyšší súd.  “Bude potrebné, aby Najvyšší súd Slovenskej republiky – aj v súlade s rozhodovacou praxou Európskeho súdu pre ľudské práva – doplnil svoju doterajšiu judikatúru,” uviedol predseda Trestnoprávneho kolégia súdu František Mozner. Doplnil, že v záujme jednotnej aplikácie zákonov usmernia ďalšiu rozhodovaciu činnosť aj na súdoch nižších stupňov. 

Čo si o prípade a o tom, čo bude nasledovať myslí Marica Pirošíková, bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva? Jej reakciu prinesieme na webe Plus 7 dní už zajtra.