„Ak by Smer vyhral voľby, boli by ste ochotný si sadnúť do vlády, v ktorej by bol premiérom opäť Robert Fico?“ Položil predsedovi mimoparlamentnému Hlasu otázku moderátor nedeľnej markizáckej diskusnej relácie Na telo Michal Kovačič. Peter Pellegrini za otázku poďakoval a zdalo sa, že sa odpovede na ňu už aj vyhne, keď sa k nej predsa len vrátil a povedal: „Ťažko si viem predstaviť, že by som sa vrátil do vlády na čele s Robertom Ficom.“

„Peter, veď vyhraj voľby“

V čase, keď Pellegrini slovami národniara Andreja Danka „tliachal“ v televízii v dueli s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (klub SaS), jeho niekdajší stranícky šéf Robert Fico burcoval obyvateľov Rimavskej Soboty, kde Smer zorganizoval „čapicový“ protivládny protest.

Ficovi nedalo nekomentovať udalosti, ktoré sa medzičasom stali v hlavnom meste. A tak reagoval ešte šoférujúc spať do Bratislavy z podľa jeho slov „fantastickej akcie“.

„Peter, veď vyhraj voľby a tento problém nebudeš mať,“ odkázal Pellegrinimu Fico vo videu z auta. Podľa predsedu Smeru sú takéto vyjadrenia prejavom politického amaterizmu. „Peter Pellegrini by bez Smeru a bez mojej osoby nebol v politike ničím. Všetky politické úspechy dosiahol len a len vďaka alma mater Smeru a mojej osoby,“ povedal Fico. Pellegrini podľa Fica akoby „dával najavo, že uprednostňuje spoluprácu so stranami vládnej koalície, so Sulíkom, Matovičom a Kollárom“ a hovoril ľuďom, že predčasné voľby, za ktorých referendum Hlas pomáhal zbierať podpisy, nie sú riešením.

Prirodzený partner

Čo sme si, to sme si v politike, Fico by predsa len zobral Pellegriniho „na milosť“. Lebo ich spoluprácu vidí ako prirodzenú. „Napriek všetkému, týmto osobným vyjadreniam Petra Pellegriniho si myslím, že pre Slovensko je najvhodnejšia alternatíva spojenie predvolebnej koalície Smeru a Hlasu a takáto alternatíva by bola schopná získať taký volebný výsledok, ktorý by mohol byť základom novej vlády možno aj bez tretieho partnera,“ dodal Fico s tým, že o toto sa budú v Smere usilovať.

Ficove slová o silnom mandáte Smeru a Hlasu potvrdzujú i výsledky prieskumu agentúry AKO pre TV Joj na vzorke 1000 respondentov. Ak by sa voľby konali v októbri, najväčšiu podporu by získala strana Hlas-SD so ziskom 18,2 %. Druhá by bola SaS s 14,5 % a tretí Smer-SD s 13,8 % hlasov. Hnutie OĽANO by podporilo 9,2 % opýtaných. Progresívne Slovensko by získalo 8,6 % hlasov a hnutie Sme rodina 7,4 %. Nasleduje KDH s 5,9 % hlasov a Republika s 5 %.

Pellegrini opustil Smer kvôli Ficovi, ktorý „dobrovoľne nasilu“ abdikoval v marci 2018 po vládnej kríze po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V premiérskom kresle ho nahradil korunný princ Smeru, toho času vicepremiér pre investície Pellegrini, no stoličky predsedu Smeru sa Fico vzdával ťažko. Po vnútrostraníckom pnutí, Pellegrini v júni 2020 definitívne opustil stranu Smeru a avizoval vznik vlastnej. Strana Hlas bola oficiálne zaregistrovaná v septembri 2020.

Donútili ich

Podľa Fica sú predčasné voľby jediným riešením. Smer zvolal v nedeľu protivládny protest v Rimavskej Sobote, na ktorom sa podľa strany zúčastnilo okolo 3-tisíc ľudí. Väčšina bez rúšok, napriek tomu, že okres svieti v COVID automate na červeno, čo znamená povinné rúška v exteriéri na hromadných podujatiach. Prosbu z pódia, aby si prekryli horné dýchacie cesty, protestujúci vypískali. Ani Smeráci im nešli príkladom. Z pódia sa im prihovárali tiež bez rúšok.

Na protest si doslova prišli prihriať guľáš kotlebovci. Do potenciálne novej vlády sa k Smeru súka i dnes mimoparlamentná SNS, ktorú súčasná vláda „donútila“ sa vrátiť späť do politiky. „Spolu dokážeme Sulíka, Matoviča a Kollára poslať tam, kam patria, a to je smetisko dejín,“ hosťoval predseda národniar Danko na smeráckom pódiu. Ešte pred protestom poslal odkaz i Pellegrinimi a to, že „Rimavská Sobota je viac ako tliachanie v TV“. SNS má podľa uvedeného prieskumu AKO podporu 3,6 % voličov.

„Premorovač“

Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) podnecujú Ficove protesty nenávisť. „Ľudí musia zvážať autobusmi, aby prišli. Naženú mnohých starších ľudí na hromadnú akciu, väčšinou bez rúšok, čo pri delta variante je veľkým rizikom. Aj s Pellegrinim robia všetko preto, aby tretia vlna dopadla zle, čo bude mať dopad najmä na ich priaznivcov.“ Podľa Remišovej slov „nikde vo svete tak dvaja bývalí premiéri neškodia svojej vlastnej krajine ako práve Fico a Pellegrini“.

Protest v Rimavskej Sobote ostro skritizoval aj poslanec vládneho OĽANO Andrej Stančík. Fica označil za „doktora smrť“ a „premorovača“. „Dnes veselo premoruje Rimavskú sobotu, potom čo torpédoval očkovanie, svojich voličov doslova vháňa do náručia smrti. Všetko v mene politických bodov.“

Viac FOTO z protestu v Rimavskej Sobote v GALÉRII

„Človek, ktorý 12 rokov so svojimi súdruhmi rozkrádal krajinu a nosí hodinky, ktoré si bežný účastník protestu nedokáže dovoliť ani za ročný plat, ktorý býval u Bašternáka a ktorý dovolenkuje v Karibiku, je dnes “lídrom” protestu proti chudobe. Ako keby vlkovi ovce tlieskali za to, že ich jednu po druhej zožerie,“ dodal Stančík.

Prečítajte si tiež: