Tip na článok
V hľadáčiku mal Kaliňáka: Prokurátor Špirko už v kauze vypočúval niekoľko opozičných politikov. Kvôli kauze Bašternák.

Fica sa nebojí: Čižnár zrušil stíhanie prokurátora Špirka

Mal pravdu! Sudcovi Petrovi Šamkovi, ktorý spochybnil stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka z kauzy Bonaparte na portáli pravnelisty.sk, dala nakoniec za pravdu aj generálna prokuratúra.

Tá dnes uznesenie o vznesení obvinenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa voči Špirkovi zrušila. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára nebolo uznesenie dostatočne odôvodnené a teda aj preskúmateľné a bolo vydané predčasne.

Trestné stíhanie síce ďalej trvá, ale nie voči konkrétnej osobe a tak môže Špirko ďalej vykonávať funkciu prokurátora. Stíhanie voči nemu sa týkalo jeho postupu pri výsluchu Ľuboša V., ktorý bol odsúdený za daňové podvody, a vypovedal o podozreniach voči iným osobám. Následne podal trestné oznámenie z dôvodu, že pri tom nebol prítomný jeho advokát. Podľa Čižnára sa dokazovanie v prípade má ešte doplniť. Nevylúčil však, že obvinenie voči Špirkovi môže byť znovu vznesené.

Zrušili obvinenie Špirka: Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vysvetlil prečo. foto: Matej Kalina

Bez právnych úvah

Čižnár zároveň kritizoval "hystériu", ktorá sa okolo prípadu spustila. "Vyjadroval sa každý bez toho, aby videl spis," povedal zjavne na margo sudcu Petra Šamka, ktorý vznesenie obvinenia spochybnil na svojom portáli pravnelisty.sk. Priamo na ňom však sudca vysvetlil, že spis nebolo potrebné celý vidieť. „Len pre úplnosť by som chcel uviesť, že na záver o tom, že skutok tak, ako bol formulovaný v uznesení o vznesení obvinenia nevykazuje znaky skutkovej podstaty stíhaného trestného činu nie je potrebná znalosť spisu, nakoľko z odôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia je zrejmé, že bolo vydané len na podklade trestného oznámenia obvineného a jeho obhajcu,“ napísal v stanovisku k stíhaniu.

Zvolajú výbor

Skutok, za ktorý Špirka stíhali, podľa sudcu nie je trestným činom. Tiež upozorňuje na to, že v "odôvodnení uznesenia o vznesení obvinenia sa nenachádza nič, čo by sa dalo považovať za právne úvahy vyšetrovateľa. Už len z tohto dôvodu si unesenie o vznesení obvinenia zaslúži kritiku.“

Chýbajúce právne úvahy vyšetrovateľa nakoniec priznal aj námestník generálneho prokurátora pre trestné veci Peter Šufliarsky. Stíhanie Špirka vzbudilo pozornosť najmä preto, lebo dozoruje vyšetrovanie ministra vnútra Robreta Kaliňáka v súvislosti s Ladislavom Bašternákom.

U Špirka už vypovedali aj Daniel Lipšic, Igor Matovič, Richard Sulík a Jozef Rajtár. Opozičná SaS chce kvôli Špirkovi iniciovať rokovanie brannobezpečnostného výboru v parlamente.

VIDEO Plus 7 Dní