Píše sa rok 1986, presnejšie, 14. apríl a mladý študent práva Robert Fico práve vstupuje do Komunistickej strany Československa, v ktorej zotrvá až do Nežnej revolúcie. Jeho budúci stranícky kolega a súčasný premiér Peter Pellegrini má v tom čase problémy jedenásťročného adolescenta. Detail, ktorý má možno výrazný vplyv na ich neskoršie videnie politiky.

Prvý klesá, druhý rastie

Cesty rodákov z Topoľčian a Banskej Bystrice sa napokon stretnú v hlavnom meste. V roku 2002 Pellegrini nastupuje za asistenta poslanca Ľubomíra Vážneho, aby o štyri roky už dral poslaneckú lavicu za stranu Smer. Od tohto momentu jeho kariéra prudko rastie. Od štátneho tajomníka ministerstva financií, ministra školstva, predsedu parlamentu, podpredsedu Smeru až po kreslo predsedu vlády. Nič si nenahovárajme, nebola v tom len Pellegriniho šikovnosť, ale aj priazeň osudu. Pomohol mu nútený odchod Roberta Fica z kresla premiéra, pretože po vražde novinára Jána Kuciaka a následných protestoch sa mu rozbehnutá kariéra pomaly, ale iste rúca ako domček z karát. Trojnásobný premiér Robert Fico odstúpil z funkcie v polovici marca, tri týždne po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice.

Tragédia odkryla možné prepojenia talianskej mafie na slovenský Úrad vlády cez Ficovu asistentku Máriu Troškovú a poslanca Viliama Jasaňa. Po verejnom tlaku odstúpil z funkcie minister vnútra Robert Kaliňák, o pár dní podal demisiu aj premiér Fico a novým premiérom sa stal Peter Pellegrini. Politický bard Robert Fico začal byť nervózny - pokles osobných i straníckych preferencií, menší mediálny priestor, nejasná budúcnosť, to všetko sa podpísalo pod   expremiérovo zúfalé správanie. Navyše, už dlhšie badať úpadok Smeru, hoci vyše dvadsaťpercentné preferencie mu stále zaručujú status najsilnejšej politickej strany. Polovičný prepad hlasov však naznačuje, že sociálnych demokratov predsa len dobieha osud Mečiarovho HZDS.

Naozaj tandem?

„Spoločne, v tandeme Fico - Pellegrini, Pellegrini - Fico, chceme vyhrať parlamentné voľby,“ tak odpovedal expremiér Robert Fico na otázku, či má záujem o post ústavného sudcu. Po prvé, k sudcovským ambíciám sa stále nevyjadril, po druhé, avizoval to, čo si všetci myslia - Fico svoje súčasné alter ego, teda Pellegriniho, potrebuje.  No vyzerá to tak, že voliči začínajú pred starým politickým bardom uprednostňovať mladého premiéra Pellegriniho.

Líder Smeru, ktorý si ledva vylízal rany po prezidentskom debakli s Andrejom Kiskom, bude čeliť zrejme najväčšej kariérnej prehre. Hoci Pellegrini je podľa politológov skôr hovorca koaličnej rady ako nezávislý predseda vlády, treba povedať, že v porovnaní s Robertom Ficom je to skôr politik diskusie a kompromisov ako arogantného správania. To, že Ficovi v rámci strany rastie konkurencia, dokazujú prieskumy. 

Ako dvaja kohúti: Fico hovorí o tandeme, opozícia si myslí, že ho smeráci chcú odpratať.
Ako dvaja kohúti: Fico hovorí o tandeme, opozícia si myslí, že ho smeráci chcú odpratať.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Zachráni Fico Smer?

Ponúka sa otázka, či môže Pellegrini vymeniť Fica aj na poste lídra Smeru. „Môže, ale úspešnosť strany Smer bez Roberta Fica je otázna,“ myslí si politologička Aneta Világi. Aktuálne prieskumy jej dávajú za pravdu. Fico by bol pre voličov Smeru lepší premiér. Naopak, viac než polovica obyvateľov Slovenska vidí v premiérskom kresle radšej Pellegriniho než predsedu Smeru Fica. Ak by si teda voliči mali vybrať - smeráckym politikom vyslali pomerne jednoznačnú odpoveď. Súčasného premiéra si v prieskume Focusu vybralo 52,3 percenta respondentov. Pre predsedu Smeru sa, naopak, vyslovilo len 21,4 percenta opýtaných.

Poslanec za Smer Erik Tomáš v debate Na telo povedal, že prieskum nepovažuje za profesionálny a vidí za ním snahu vniesť konflikt medzi obe tváre Smeru. „Sme dostatočne rozumní na to, aby sme nenechali rozdeliť tento tandem, ktorý funguje,“ povedal. Iné si myslí opozičný politik a líder OĽaNO Igor Matovič. „Všetko sa k tomu vnútri Smeru chystá, len Fico o tom asi zatiaľ veľa nevie. Chcú ho odpratať čím skôr,“ nedáva si servítku pred ústa. „Ja nebudem špekulovať o vnútorných pomeroch v Smere, ale môžeme konštatovať len jedno, a to je prieskum, že občania a nevoliči Smeru si prajú Pellegriniho, ale voliči Smeru si želajú Fica. Vieme z toho určiť, aký bude vývoj,“reagoval líder Sme rodina Boris Kollár. 

Prieskumy
Prieskumy
Zdroj: Plus 7 dní

Pellegriniho krídlo?

Pellegrini má nielen silnú podporu ľudu, ale v strane je politické krídlo naklonené skôr  jeho osobe ako bývalému premiérovi. Démonizovaná „V4“, ktorú okrem premiéra tvorí Martin Glváč, Peter Žiga a Peter Kažimír, pôsobí ako samostatná bunka Smeru. „Vzniklo to len na základe toho, že si ako priatelia radi posedíme pri pohári vína. Nekujeme tam žiadne plány ani prevraty či puče. Asi je normálne, že nie v každej práci si nájdete priateľov. Ale s týmito som si naozaj ľudsky sadol, rád s nimi trávim čas a vôbec sa nerozprávame o politike,“priznal pred časom Pellegrini v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ. Fakt je, že sú to práve najsilnejší muži Smeru, ktorých si Pellegrini postupne získal na svoju stranu. Odchod Kažimíra do Národnej banky a nástup Imreczeho na jeho miesto by však jeho stranícke ambície zrejme oslabilo.

Ťahá za kratší koniec

Fico sa ľahko nevzdáva, osobný pokles preferencií zjavne vníma, a tak sa opäť utieka k svojim obľúbeným témam. Kritizuje médiá, vyťahuje Sorosovu kartu a robí zo seba obeť.  Najnovšie si na politiku poťažkal, mladým sa vraj nechce ísť do politiky a radšej podnikajú. „Kto chce, aby mu ráno kričali pod oknom v rodinnom dome? Kto chce byť falošne obviňovaný, za vraha? Za toto výrazne zodpovedajú médiá,“ útočí expremiér. Ľutuje sa, umelo vyvoláva dojem, že mu niekto ubližuje?

„Vyzerá to tak, že expremiér sa správa tak, ako mu radia jeho PR radcovia, teda hrať tú istú pesničku, ako ho novinári z každej strany neustále napádajú, až ho začneme ľutovať. Niečo ako štokholmský syndróm, ale netancujeme tak, ako on spieva,“ upozorňuje psychológ František
Skokan.

Vyhorený Fico

Pozrime sa na obe tváre Smeru očami politológa. „Rozdielov medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim je niekoľko. Robert Fico pôsobil v politike od začiatku ako človek svojprávny a politicky mimoriadne nadaný, ktorý ide za svojím jasne definovaným cieľom a nie je závislý od vôle svojich straníckych kolegov, respektíve straníckej špičky. Tvrdo na sebe pracoval a napriek súčasnej vyhorenosti ešte stále existuje dosť voličov, ktorých je schopný osloviť,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík. Fico je podľa neho mimoriadne inteligentný a racionálny politik, ktorý politiku vníma bez zbytočných emócií.

„Preto nedokázal pochopiť, ako môže Richard Sulík či Igor Matovič hlasovať proti pri vyslovovaní dôvery svojej premiérke a potopiť tak vlastnú vládu,“ myslí si politológ a dodáva: „Pre jeho racionálne vnímanie politiky si tak dobre rozumie s cirkevnými hodnostármi. Oni si myslia, že obhajuje ich záujmy, a pritom on myslí len na voličský potenciál katolíckych veriacich,“ analyzuje aktivity lídra Smeru. „Jeho vnímanie politiky je mimoriadne trefné, viem si ho predstaviť ako pedagóga na katedre politológie - aj keď z učiteľského platu by zrejme neutiahol splátky za nájomné v Bonaparte a pán Bašternák by ho musel z bytu deložovať,“zavtipkoval si Štefančík.

Dieťa Pellegrini

„Politická kariéra Petra Pellegriniho pôsobí ako rola protekčného dieťaťa, ktoré rodičia posadia na nejaké miesto a prikážu mu - tu seď a buď ticho,“nešetrí nového predsedu vlády. „Či už to bola rola asistenta poslanca, poslanca, štátneho tajomníka, ministra, podpredsedu vlády, predsedu parlamentu, Peter Pellegrini vždy zodpovedne poslúchal svojich politických rodičov. Sedel na konkrétnom poste a bol ticho,“ dodáva Štefančík. Podľa jeho slov Pellegrini vždy hovoril len to, čo hovoriť mal, a prakticky vôbec sa neprejavoval ako osoba s vlastným mentálnym svetom.

„A keďže ako vzorné dieťa poslúchal vždy príkladne, dostalo sa mu odmeny v podobe premiérskej funkcie,“ myslí si politológ. „Podobne ako každé dieťa aj Peter Pellegrini sa dostal do obdobia puberty, keď už rodičov nechce poslúchať, ale ešte stále je od nich závislé. Premiérska funkcia mu na to dáva vhodnú príležitosť, hoci vzhľadom na mocenské páky aktuálneho predsedu Smeru, na ktorého vôli spočíva existencia Pellegriniho vlády, sa ešte stále nemôže utrhnúť z reťaze tak, ako by možno sám chcel,“ dopĺňa. Politická kariéra Petra Pellegriniho mu pripomína kariéru protekčného dieťaťa, jeho politické schopnosti vraj ďaleko zaostávajú za schopnosťami a politickým nadaním predsedu Smeru Roberta Fica.  

Obľúbený: Práve sa vraj náhodne stretol s bývalou učiteľkou.
Obľúbený: Práve sa vraj náhodne stretol s bývalou učiteľkou.
Zdroj: Archív

Populisti

„V prvom rade nemá také komunikačné schopnosti. Ak pri argumentácii použije očividný nezmysel, nie je taký uveriteľný ako jeho stranícky šéf, ktorý je, naopak, veľmajstrom populizmu,“ argumentuje politológ. Netreba pritom zabudnúť na Ficovu povestnú vetu: „A vy dobre viete, že sme majstri v populizme, keď teda chceme byť,“ vyhlásil pred piatimi rokmi. Robert Fico sedel v poslaneckom výbore Národnej rady oproti premiérke Radičovej, po jeho pravej ruke stranícky kolega Ján Počiatek.

Rozčuľoval sa a kritizoval vtedajšiu premiérku, až napokon z jeho úst vyšla táto vtipná veta. U prítomných politikov vzbudila zaslúžený smiech. V skutočnosti sa Fico priznal k niečomu, čo vlastne robili aj jeho predchodcovia. Mečiarove slová o slovenskom Švajčiarsku či o dvestotisíc pracovných miestach, prípadne Dzurindov sľub dvojnásobných platov sú pomerne známe - za populizmus ich označí každý. Fico sa k nemu jednoznačne hlási. Nuž, populizmus je stále úspešný artikel.

Bez lídra?

Smer pod vedením Pellegriniho by podľa viacerých analytikov nebol taký dominantný ako svojho času. „Na tomto mieste však treba poznamenať, že vláda jednej strany nebola ani tak dôsledkom geniálnych schopností Roberta Fica ako zdecimovanej pravice a negatívnej reakcie spoločnosti na aféru Gorila,“ dodal politológ Štefančík.

„Na druhej strane, Peter Pellegrini pôsobí modernejšie, nevyužíva populizmus ako hlavný pracovný nástroj v komunikácii s verejnosťou. Na čele Smeru môže byť úspešný, dokonca sa mu môže podariť pretvoriť Smer z eseročky na produkciu zisku hlavných investorov na modernú verziu sociálnodemokratickej strany, dodal politológ. Dokonca si vie predstaviť, že Smer pod jeho vedením by bol prijateľnejší ako koaličný partner aj pre niektoré pravicové strany. Už dávnejšie sa viacerí z nich vyjadrili, že spoluprácu so Smerom si vedia predstaviť práve bez Fica. Robert Fico si je toho zjavne vedomý, po komunálnych voľbách vyslal jasný signál rastúcim preferenciám KDH. „Jedinou reálnou opozíciou je KDH,“reagoval na výsledok volieb Fico. Nuž, nechajme sa prekvapiť.

Ficove začiatky a sľuby

Robert Fico začínal v panelákovom byte na bratislavských Dlhých dieloch. Skromné bývanie neskôr vystriedal luxusný byt v Bonaparte. Podľa majetkového priznania aj podľa slov premiéra mu byt v bratislavskom komplexe Bonaparte s rozlohou 377 štvorcových metrov nepatrí. Tvrdí, že si ho iba prenajíma - za 2 850 eur mesačne - od podnikateľa Ladislava Bašternáka odsúdeného z daňových podvodov. Samozrejme, kritika ho neminula. Aj to bol dôvod, prečo premiér vyhlásil, že ak Bašternáka obvinia, on sa presťahuje.

Hoci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného a sudca ho dokonca odsúdil na päť rokov, Fico sa nepresťahoval. Vraj sa odsťahuje z komplexu Bonaparte vtedy, keď si nájde dom, v ktorom bude bývať do smrti. „Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny,“ povedal pred troma rokmi.

Apropo, na jeho sľuby sme si už vlastne zvykli, mnohé z nich pomaly zľudoveli. Trebárs tento - Bol júl 2007, prvá vláda Roberta Fica mala za sebou rok fungovania. Dokončenie diaľnice z Bratislavy do Košíc bolo predvolebným hitom. Ambiciózny plán dostavby na rok 2013 Fico šmahom ruky zhodil zo stola. Rozhodol sa pre radikálny krok - ešte viac urýchliť výstavbu a dokončiť ju do roku 2010. Termín spochybňovali nielen médiá, ale aj odborníci. No nebol by to Fico, aby sa proti všetkým kritikom nepostavil a svoj plán neobhajoval slovami: „Ak toto nenaplníme, tak treba vyvodzovať politickú zodpovednosť.“ 

Nuž, nedokončila sa diaľnica a nevyvodila sa ani politická zodpovednosť. O štyri roky minister dopravy Ján Počiatek v diskusii v rozhlase hovoril o dostavbe v roku 2019. Po voľbách sa stal Robert Fico opäť premiérom a do programového vyhlásenia súčasnej vlády sa dostali tieto vety: „Cieľom vlády je umožniť motoristickej verejnosti už od roku 2020 využívať všetky diaľničné úseky.“Dnes sa termín opäť posunul - hovorí sa o roku 2025 a nikto to už nekomentuje. Na záver ešte jeden z jeho obľúbených: „Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem.“ Premiér o svojom odchode z politiky hovoril dávnejšie. Podľa neho nie je dobré, ak je niekto premiérom aj predsedom strany zároveň.

Prečítajte si tiež: