Sľubujú vraj len to, čo môžu splniť. Med pre rodiny s deťmi a dôchodcov, bič na zlých študentov medicíny, ktorí odchádzajú robiť mimo Slovenska. Najsilnejšia strana predstavila svoj program do volieb 2020. Ako v minulosti, aj tentokrát si zakladá na sociálnej politike.

Požiadavky na Denisu a Jana

Nosnými témami má byť akýsi 13-ty rodinný príspevok na dieťa, ktorý by rodinám na účet prišiel v auguste, aby pokryl aj výdavky spojené so školou. O jeho výške sa vraj ešte treba zhovárať, ale podľa Roberta Fica nepôjde o zanedbateľné zvýšenie pár eur. Smer sľubuje, že ak bude v ďalšej vláde, "doručí" aj trinásty dôchodok. Pôjde vlastne o vianočný bonus, ale nie vo výške pár eur, ale v sume priemerného dôchodku na Slovensku. No a študentom medicíny strana rezervuje bič. Proti odchodu absolventov-lekárov chce bojovať tak, že ich bude pokutovať zaplatením školného vo výške 50-tisíc eur, ak po štátniciach odídu pracovať za hranicu. Ak platiť nechcú, vo vlasti by mali zostať liečiť ľudí minimálne 10 rokov.

Fico kolegov oslovoval krstnými menami: Erik, Peter, Janko, Deniska, až ste mohli mať pocit, že ste v piesni Michala Davida. Na "Denisku", ktorú, mimochodom, na pódiu v Banskej Bystrici vymenila ministerka kultúry a Bystričanka Ľubica Laššáková, mal predseda tiež požiadavky.

Keď odznela z jeho úst chvála na Roberta Kaliňáka za výbornú prácu pri budovaní protipovodňovej ochrany, Fico požiadal ministerku vnútra, nech v nej pokračuje. Od rezortu by tiež rád videl zvýšiť opatrenia na ochranu osobných údajov a tiež ochranu hraníc. "Nechcem tu ucelenú moslimskú komunitu," zopakoval Fico to, čo hústil do ľudí aj v kampani 2016.

Béla je nevýrazný

Predseda strany vystupoval vyše hodiny v pomerne intímnej atmosfére banskobystrickej univerzitnej auly. Na pracovný programový snem prišlo len zopár desiatok kandidátov, hovorca odhadol, že okolo 200 ľudí. Počas svojho príhovoru sa expremiér rozohnil a kopol si ako zvyčajne do médií, ale ostro sa pustil aj do svojich súčasných koaličných partnerov. "Oni pokojne povedia, že nás v podstate trpia vo vláde. V živote maďarská národnostná menšina nedostiahla toľko, čo s nami vo vláde. Namiesto toho, aby povedali köszönöm szépen, či ako to je po maďarsky, motajú sa ako Maďari v kukurici a nevedia, čo majú vyviesť. Čo to je za logiku, každý má pociť, že musí útočiť na Smer," povedal.

"Veď mali najexponovanejšie ministerstvá - dopravu, životné prostredie, justíciu. Po štyroch rokoch nám koaličný partner odkáže, že on to robil len preto, aby sme my neboli ja neviem s kým a on je obeťou systému," vyčítal Mostu. "Za štyri a pol percenta v prieskumoch si Béla môže sám. Sám. Lebo je bezvýrazný. Nič nerobí. Nič. Stokrát som ľuďom hovoril, Béla, poď si sadnúť do vlády ako minister. Ľahko je sedieť 30 rokov na stoličke podpredsedu národnej rady," natrel to Bugárovi. 

POZRITE si fotky rozohneného Fica a pritakávajúceho Pellegriniho, rovnako ako atmosféru banskobystrického snemu Smeru TU.