Trojnásobný expremiér tvrdí, že väčšina Slovákov, ani väčšina parlamentu nechce, aby naše MiGy skončili na Ukrajine. „A nechce to ako prvá urobiť ani žiadna z krajín sveta,“ podčiarkol Fico. Smer-SD ústami svojho predsedu vyhlasuje, že politici okolo dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera si „ďalej fanaticky plnia úlohy zadané z poza hraníc.“

Fico v stredu (15.3.) nazval persóny reprezentujúce novú stranu Demokrati bláznami. „Všetci sa držíme za hlavy kam nás títo blázni ťahajú, lebo to, čo sa dnes deje na najvyšších poschodiach štátu, nešlo okolo zdravého rozumu ani náhodou,“ domnieva sa.

Fico: Ten šrot vzlietne!

Líder parlamentnej opozície upozornil, že „Slovensko ide opäť do pretekov“. „A chce byť prvým štátom, ktorý otvorene, bez akéhokoľvek zaváhania poskytne bojové stíhačky Ukrajine, nečlenskému štátu NATO. A tieto stíhačky sú určené na bojové operácie proti inej krajine,“ zdôraznil.

Podľa jeho slov dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď a ďalší jemu blízki politici klamú, ak tvrdia, že slovenské MiGy sú „nejaký vyradený majetok.“ „Nie je to žiadny šrot! Vám garantujem, že ten šrot zľahka vzlietne. Ten šrot zľahka naberie rakety, muníciu a bude plniť všetko, čo sa od tohto kvázi šrotu očakáva,“ vyhlásil.

Prečo je Čaputová zrazu ticho

Fico označil darovanie slovenských stíhačiek Kyjevu za jednoznačné riziko pre Slovenskú republiku. „Títo blázni nás ťahajú do vojny. Do normálnej vojny. A namaľovali nám na chrbát terče. Len preto, aby sa zapáčili Američanom a Európskej únii,“ ostro odsúdil kroky politikov okolo Hegera a Naďa. Šéf Smeru je toho názoru, že vláda SR „úmyselne, hrubo, očividne, ostentatívne porušuje Ústavu SR“ bez toho, aby myslela na dôsledky pre našu krajinu.

Podľa Fica aj prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila, že vláda o darovaní MiGov nemá legitimitu rozhodnúť. „Tak sa teda pýtame pani prezidentky, aby vystúpila. My ju stále vyzývame, aby verejnosti vysvetľovala svoje saltá mortále. Prečo je zrazu ticho?“ - pýta sa expremiér, aktuálne opozičný poslanec NR SR.

O trasorítkach

Fico je presvedčený, že „vláda sa zahráva s ohňom“ a politikov padlej koalície, predovšetkým tých, ktorí sa po novom prihlásili k Hegerovej strane Demokrati, nazval gaunermi. „Ja nebudem politická trasorítka ako Pellegrini! Ani Smer nebude ako politická trasorítka. Máme na to jasný názor. A vieme, čo sa momentálne musí urobiť pre slovenské národné záujmy!“ emotívne odkázal Fico.

Naď: Z hľadiska právneho máme úplne jasno

O odovzdaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine dočasne poverená vláda zatiaľ nerozhodla. V stredu 15, marca o téme iba neformálne diskutovala.

"Bod darovanie migov dnes (15. 3. - pozn. red.) nebol vôbec zaradený na vládu, vôbec sa o tom oficiálne nerokovalo," informoval dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. "Ešte čakáme nejaké ďalšie vstupy od zahraničných partnerov," dodal s tým, že naďalej prebiehajú medzinárodné rokovania.

Ako podľa TASR Naď načrtol, kabinet oboznámil s ponukou, ktorú dostalo Slovensko a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko hovoril o technických aspektoch. Všetci zúčastnení ministri sa podľa šéfa rezortu zhodli, akým spôsobom rozhodnúť o odovzdaní stíhačiek. "Z hľadiska právneho máme úplne jasno, ako to ideme urobiť," uviedol.

Poľsko pošle Ukrajine štyri funkčné stíhačky MiG-29

Naď tiež potvrdil, že niektoré MiGy budú v prípade ich poslania na Ukrajinu slúžiť vzhľadom na ich technický stav len na náhradné diely. Potvrdil aj zámer odovzdať stíhačky spoločne s Poľskom, naďalej sa o tom vraj rokuje.

Poľský prezident Andrzej Duda hovorí s novinármi po jeho bilaterálnom stretnutí s britským premiérom Rishim Sunakom na Downing Street 10 v Londýne 16. februára 2023.
Zdroj: TASR/AP/Frank Augstein

"Môžeme povedať, že skutočne teraz posielame migy na Ukrajinu," potvrdil podľa TASR vo štvrtok (16.3.) poľský prezident Andrzej Duda po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom. Dodal, že aktuálne ich má Poľsko k dispozícii desať.

"V najbližších dňoch, ak si dobre pamätám, dáme Ukrajine štyri lietadlá. Budú plne funkčné, ostatné sú v servise a budú sa postupne odovzdávať," spresnil postup Duda. Zdôraznil, že bojové lietadlá doteraz aktívne pôsobili v poľskej vzdušnej obrane. "Sú to tie migy, ktoré sme na začiatku 90. rokov prevzali po armáde Nemeckej demokratickej republiky. A tieto migy sú stále funkčné," dodal s tým, že to však budú zrejme posledné roky ich fungovania vzhľadom na technické možnosti.

Mikulec je za darovanie stíhačiek v súlade s ústavou

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec zopakoval, že je za darovanie stíhačiek Ukrajine legitímnym spôsobom v súlade s ústavou. Upozornil, že ešte prebiehajú rokovania o celej záležitosti. Právnu analýzu, ktorá autorizuje možnosť dočasne poverenej vlády rozhodnúť o darovaní stíhačiek, ešte nemal k dispozícii.

Dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas schôdze vlády SR v Bratislave 15. februára 2023.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si myslí, že poskytnúť MiGy za podmienok, o ktorých hovorí Naď, je pre Slovensko výhodné. "Momentálne sme ešte nedostali takú právnu analýzu, podľa ktorej by bolo možné darovať MiGy v súlade s ústavou," povedala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Na ďalšom zasadnutí vlády by mali rokovať o spôsobe, ktorý bude ústavne súladný. Zopakovala, že stíhačky Slovensku už neposlúžia a mali by sa darovať Ukrajine.

Heger: Je konsenzus celej vlády MiGy na Ukrajinu poslať

O odovzdaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu rozhodne vláda po dokončení medzinárodných rokovaní, potvrdil v stredu dočasne poverený premiér Eduard Heger. "Je konsenzus celej vlády MiGy na Ukrajinu poslať. Teraz čakáme na medzinárodné rokovania, ktoré musia dobehnúť," uviedol. Deklaroval, že spôsob poskytnutia techniky bude v súlade s Ústavou SR a verejnosť sa ho dozvie po dokončení medzinárodných rokovaní.

Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.