Tip na článok
Tvár zoznamky: Nórsky podnikateľ si vybral premiéra na reklamnú kampaň pre jeho imidž alfa samca a jeho odhalenú aférku. S jeho zoznamkou by sa mu to vraj nestalo.

Fico je tvárou diskrétnej zoznamky pre zadaných. Koho to bol nápad?

Potrebovali vraj reprezentatívneho alfa samca, poslúžil im Robert Fico. Ako reagoval slovenský premiér na svoju novú rolu?

Galéria k článku (3 fotografie )
2006: Pred Jankou mal aj plnšie obdobie.
Forma: Začiatkom roka spravil Fico tisíc kľukov a výsledok je viditeľný.
Prichytený: V auguste 2013 sa premiér po spoločnom výlete lúčil so svojou tajomníčkou Janou Halászovou niekoľkosekundovým bozkom.

S nami je jednoduché udržať aféru v tajnosti - hlási plagát s fotografiou Roberta Fica a neznámej dievčiny.

Pôvodne nórska spoločnosť Digisec Media otvorila slovenskú pobočku zoznamky pre zadaných a zadané na Slovensku, ktorí si chcú diskrétne užiť milostný románik, a na jej propagáciu si vybrala premiéra. Prečo práve jeho?

„Robert Fico je známy ako alfa samec s tendenciou mať aféry,“ tvrdí riaditeľ firmy Sigurd Vedal. Jeho zoznamka Victoria Milan má pomôcť zadaným ľuďom užiť si aféru bez rizika odhalenia. „Chceli sme odkázať, že s našou spoločnosťou nehrozí odhalenie každej aféry, ako sa to stáva pánovi premiérovi,“ dodal nórsky podnikateľ Vedal.

Koncom augusta týždenník PLUS 7 DNÍ zverejnil fotografie premiéra, ako sa vo svojom aute po spoločnom výlete bozkáva s podriadenou Janou Halászovou. Žeby toto priateľské gesto vyvolalo v šéfovi nórskej agentúry dojem, že ide o nejaký románik?

V auguste 2013 sa premiér po spoločnom výlete lúčil so svojou tajomníčkou Janou Halászovou niekoľkosekundovým bozkom. Foto: Emil Vaško

Nemravné?

Nórsky podnikateľ je pritom ženatý a možno to ho inšpirovalo zarábať na hriešnych chúťkach mužov a žien, ktorým sa zunoval manželský alebo partnerský stereotyp. Podľa Vedala „bokovky“ boli, sú a vždy budú. Najlepšia je teda podľa neho diskrétnosť.

„Keď sa prevalí aféra, tak to so sebou prináša mnoho bolesti pre celú rodinu a môže zničiť alebo ťažko pošramotiť povesť a kariéru dotyčného. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko. Pozrite na bývalého českého premiéra Petra Nečasa a Janu Nagyovú. Obaja prišli o svoju kariéru a dôstojnosť, lebo sa prevalil ich milenecký vzťah,“ vysvetľuje Vedal.

Nezákonné?

Využiť niečiu tvár na reklamné účely bez jeho súhlasu nie je dovolené. Otázne však je, čo je a čo nie je reklama. Úrad vlády na pojazdný bilbord s tvárou svojho šéfa reagoval mierne rozpačito. „Na hlúposti reagovať nebudeme. Ak však súkromná spoločnosť naozaj zneužila tvár premiéra na vlastnú propagáciu, bude čeliť žalobe,“ uviedol šéf komunikačného odboru Úradu vlády Erik Tomáš.

Na dodatočnú otázku, či sa im zneužitie premiéra na bilborde diskrétnej zoznamky zdá hlúposť, Tomáš vysvetlil, že nie. „Celú túto záležitosť považujeme za hlúposť. No v súvislosti s prípadnými právnymi krokmi najprv musíme zistiť, či ide o reálnu firmu, alebo len o provokáciu,“ dodal Tomáš.

Spoločnosť je registrovaná na Malte a eviduje ju aj tamojšie ministerstvo financií vo svojom registri firiem. Zakladateľa spoločnosti sme sa opýtali, či sa nebojí súdnych ťahaníc pre zneužitie tváre premiéra. „Právne otázky komentovať nebudeme. V každej krajine používame humor a satiru. Verejne činné osoby by mali byť pripravené zniesť, že si z nich ľudia budú robiť žarty,“ dodal Sigurd Vedal.

Jeho spoločnosť si robila žarty z politikov vo viacerých krajinách. V Poľsku sa museli nakoniec ospravedlniť, že v reklame použili omylom zosnulú dvojičku Lecha Kaczynského namiesto premiéra Jaroslawa, ktorý je dlhodobo single a žije v podstate iba so svojou mačkou Fionou. V kampani sa pýtali, či vám nechýba vo vzťahu „miau“.

Vedal si reakcie ľudí na Slovensku pochvaľuje a nebojí sa odporu. „Reakcie na náš bilbord boli veľmi živé. V niektorých krajinách sa nám vyhrážali, ale vždy sme to vyriešili mimosúdne. Naším cieľom nie je nikoho uraziť ani ublížiť mu,“ dodal Vedal s tým, že ďalšie bilbordy zatiaľ neplánujú. Preferujú inzerciu na internete.

„Slovensko je zaujímavý trh. Ľudia sú tu na jednej strane pomerne nábožensky založení, ale správajú sa veľmi moderne, čo dáva priestor na rast. Podobne sa to stalo v Poľsku. Naším cieľom je mať koncom roka 2014 zhruba dvestotisíc registrovaných užívateľov. A boli by ste prekvapení, koľko ich už máme. Presné údaje zatiaľ nechcem hovoriť, ale je to päťciferné číslo,“ uzatvára nórsky podnikateľ Vedal, ktorý sa inak chváli šťastným manželstvom, troma synmi a tým, že na rozbeh firmy mu požičala peniaze aj manželka.

Ako zo žurnálu

Premiér Fico sa v poslednom čase skutočne prezentuje trochu inak ako v minulosti. Výrazne schudol, zvýšil svalovú hmotu, z času na čas sa objaví na verejnosti ležérne neoholený, čo sa pred rokom 2012 stávalo výnimočne. Pravidelne cvičí a beháva, v médiách sa objavili fotografie s jeho vyšportovanou postavou. Začiatkom roka zvládol naraz tisíc kľukov, pričom vojaci z 5. pluku špeciálneho určenia odpadávali z pretekov, kým premiér sa ešte ani poriadne nezahrial.

Čítajte viac:

Vášnivý premiér: Fico sa v aute bozkával so sekretárkou

Kto je Ficova sekretárka: Pozrite si ďalšie exkluzívne foto zo spoločného večera

Aférka

V auguste tohto roku ho týždenník PLUS 7 DNÍ prichytil v intímnom objatí a pri nočnom bozkávaní v aute s jeho tajomníčkou Janou Halászovou, mladšou o viac ako dvadsať rokov. Fico doteraz nevysvetlil tento svoj vzťah.

Úrad vlády odmietol uviesť presné pracovné zaradenie slečny aj jej mzdu. Jana Halászová až do prevalenia aféry absolvovala väčšinu Ficových zahraničných ciest ako tajomníčka. Z 23 zahraničných ciest od mája 2012 do júna 2013 bola s premiérom devätnásťkrát v zahraničí.

Hoci je slečna Halászová mladá, nie je chudobná. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností je majiteľkou dvojizbového bytu v bratislavskej novostavbe s rozlohou takmer sedemdesiat štvorcových metrov s veľkou lodžiou a balkónom s ďalšími štrnástimi štvorcovými metrami.

Podobné byty sa v súčasnosti predávajú za 130-tisíc eur plus 10-tisíc eur za parkovacie miesto. Nehnuteľnosť pritom nie je zaťažená hypotékou. Halászová vlastní aj luxusné Audi A4 v hodnote asi 30-tisíc eur. Ak by si chcela na tento majetok našetriť, musela by začať od svojich dvadsiatich rokov a mesačne bokom odkladať 2 140 eur, a to aj počas štúdia.

VIDEO Plus 7 Dní