Robert Fico minulé leto oženil syna Michala. Kurióznym je, že jeho svokrom je vysokopostavený manažér v ružomberských papierňach.

Juniorov svokor

Michal Fico sa nepriženil do hocijakej rodiny. Jeho nežnejšia polovička Nataša je totiž dcérou Miloslava Čurillu, jedného z najmocnejších mužov ružomberských papierní Mondi SCP. So štruktúrami tejto firmy je svokor mladého Fica zrastený už celé roky. V súčasnosti stojí na čele  predstavenstva a je pravou rukou papierenského magnáta Milana Fiľa, ktorý fabrike šéfuje a je považovaný za tichého donora strany Smer, ktorej, ako je všeobecne známe, predsedá Robert Fico.

Práve pohlavári ružomberskej megafabriky si už roky mädlia ruky nad štedrou ústretovosťou štátu. Celulózka má totiž „šťastie“ na finančné stimuly, takzvané daňové prázdniny. Prvýkrát sa jej pošťastilo v roku 2012, keď Ficova vláda firme odklepla daňový stimul v sume 25 miliónov eur. Výmenou za finančný bonus dokonca papierne ani nemuseli sľúbiť zvýšenie počtu pracovných miest. Dotácia len mala zabrániť prepúšťaniu starých zamestnancov.

Vedenie podniku mohlo sekt otvárať aj o niekoľko rokov. Presnejšie, v roku 2016, keď sa Mondi mohla tešiť ďalšej úľave na dani, tentoraz vo výške takmer 49 miliónov eur. Stimul mal podporiť investičný zámer podniku v hodnote 310 miliónov eur. V praxi by to vyzeralo tak, že zo zisku firmy, ktorý vytvorí, by sa z dane odrátala daná suma. Podľa rezortu hospodárstva obidva štedré stimuly spĺňali vtedajšiu platnú legislatívu. „Vzhľadom na to, že druhý stimul spĺňal podmienky investičného zámeru vo výške viac ako 200 miliónov eur a zároveň podmienku investičnej pomoci vo forme daňovej úľavy, podľa vtedy platnej legislatívy bolo rozhodnutie v kompetencii Ministerstva hospodárstva SR, a nie vlády,“ prízvukuje rezort hospodárstva.

Kritizovaný

Práve tento stimul, ktorému dal zelenú vtedajší šéf ministerstva hospodárstva, nominant strany Smer Vazil Hudák, vzbudzoval na viacerých frontoch nedôveru a otváral mnoho otázok. „Chcem len zdôrazniť, že celý schvaľovací proces, ktorý trval vyše roka, sa neriadil politickým kalendárom,“ obraňuje dnes svoje vtedajšie rozhodnutie Vazil Hudák, ktorý v súčasnosti pracuje pre Globsec. Napriek jeho tvrdeniam sú okolnosti odobrenia stimulu nanajvýš zaujímavé. O priklepnutí úľavy sa totiž rozhodlo naozaj v povšimnutiahodnom termíne. Bolo to päť dní po parlamentných voľbách v roku 2016, teda v momente, keď sa ešte nestihla kreovať nová vláda. „Problém s prázdninami bol ten, že sa schvaľoval v netradičnom termíne, dokonca bez verejného pripomienkovania a bez podmienky udržania zamestnanosti,“ pripomína Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko.

Martin Vlachynský z Inessu upozornil v tejto súvislosti na fakt, že niektorí súkromníci žijú aj 10 až 15 rokov v alternatívnom prostredí nižších daní. „Ak treba niečo stimulovať, aby to prežilo, potom to asi nie je dobrý investičný zámer vzhľadom na slovenské podnikateľské prostredie. Ak to prežije aj bez stimulov, prečo ich potom udeľovať? Tak či tak, stimuly sú barličkou, ktorou sa zakrýva neschopnosť pripraviť kvalitné podnikateľské prostredie pre všetkých,“ vysvetľuje Vlachynský. Rezort hospodárstva, ale aj vtedajší minister tvrdia, že posledné slovo pri stimuloch má Brusel. Práve Európska komisia na záver preskúmala, či sa ich udelením neporušili kritériá hospodárskej súťaže. Zistila, že bolo všetko v poriadku. „Komisia“ však neskúmala vzťahy medzi štátom a firmou, ktoré mohli byť v tomto prípade kľúčové.

Konflikt záujmov?

Práve pre dvojicu Michal Fico a Nataša Čurillová sú tieto vzťahy vhodné povšimnutia. Otvára sa totiž otázka, či vtedajší premiér Robert Fico neuprednostnil rodinné záujmy pred záujmami štátu. Podobný názor zastáva Gabriel Šípoš. „Konflikt záujmov tam iste prítomný je - starosť vtedajšieho predsedu vlády o blaho štátu sa kríži so záujmom o blaho jeho syna. Či bol tento faktor dôležitý pri rozhodovaní o daňových prázdninách, je však otázne. Kľúčový akcionár Mondi Milan Fiľo mal dlho blízke vzťahy s Robertom Ficom, viacerí ho vnímali dokonca ako utajeného sponzora Smeru,“ pripomína Šípoš. Aj Vazila Hudáka sme sa pýtali, či zelenú pre stimul konzultoval s Ficom a či vedel o vzťahu expremiérovho syna a dcéry mocného manažéra. Hudák na tieto otázky odmietol odpovedať, pretože ich označil za hypotetické. Strana Smer na otázku o možnom konflikte záujmov nereagovala. Jej hovorca Ján Mažgút len odpísal, že „súkromie syna predsedu strany Smer-sociálna demokracia Roberta Fica nijako nesúvisí s témami a otázkami, ktoré sa pýtate.“

Otázky ohľadom možného konfliktu záujmov sme poslali aj firme Eco-Investment, ktorá je podielnikom v ružomberských papierňach. „Mrzí nás, že projekt ECO+ spájate s akýmsi konfliktom záujmov. Realita je totiž celkom iná. Príprava takéhoto strategického projektu je komplexný a časovo veľmi náročný proces, ktorý sa začal už v roku 2012. Bez tisícov hodín poctivej práce ľudí v Mondi SCP na projekte, ktorého podpora bola schválená Európskou komisiou, by dnes prebiehajúca výstavba moderného výrobného komplexu nebola realitou,“ odpísali.