Tip na článok

Fico má srdcové ťažkosti v génoch: Otec zomrel pri kopaní záhrady!

Premiér Fico skolaboval, má upchaté cievy. Spôsobuje to priveľa stresu.

Galéria k článku (8 fotografií )

Už skoro týždeň leží v nemocnici a čaká na rozhodnutie lekárov. Premiér Robert Fico by mal podľa našich informácií zmeniť životosprávu a mať pokojný režim. Skončí preto so svojou stresujúcou prácou?

Kolaps na hrádzi

Fico skončil v nemocnici po tom, čo mu pri behu ráno na hrádzi došlo zle. Ako sa nám podarilo zistiť, bol v tom čase sám len s labradorom Lerrym a našťastie sa mu podarilo dostať k autu, odkiaľ si zavolal pomoc. Od minulého štvrtka je v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb na oddelení akútnej kardiológie.

Podľa hovorkyne ústavu Dobroslavy Krajačičovej leží na otvorenom oddelení, kde je naraz viac pacientov vedľa seba. Nemá samostatnú izbu. V nemocnici ostane do konca týždňa, na ten čas mu zrušili pracovný program. Aj pri prednese programového vyhlásenia vlády v parlamente ho zastúpil podpredseda vlády Peter Pellegrini.

V nemocnici ho však navštevuje nielen manželka Svetlana so synom Michalom, ale aj kolegovia. My sme v nemocnici stretli napríklad Roberta Kaliňáka. Zaujímavé v tejto súvislosti je to, že spočiatku mohla podľa manželky Svetlany každá návšteva zhoršiť premiérov stav o 30 percent.

Podľa našich informácií z lekárskych zdrojov má premiér upchaté tri cievy smerujúce do srdca, jednu na viac ako 50 percent. Lekári údajne čakajú a rozhodujú sa, či ho budú operovať, alebo nie.

Stres, stres, stres

Byť premiérom krajiny je aj podľa politológov veľmi náročná práca. „Ja si myslím, že premiér je stále v strese, zvlášť v tejto situácii. Je premiérom pravo- ľavej vlády, teda veľmi komplikovanej. Určite museli výrazne zapôsobiť aj jeho prehry z posledného obdobia. Boj o prezidentské kreslo. Boj o vládu a postavenie jeho strany.

Bol to debakel pre Smer. Muselo sa to odraziť na zdraví. Už mal problémy s chrbticou, achilovkou, ale aj so srdcom. A teraz to vyzerá, že je to vážne,“ vraví politológ Miroslav Kusý.

„Z nášho uhla pohľadu sa to možno nezdá, ale niesť zodpovednosť za štát a každý deň riešiť nejaké problémy je asi jedna zo psychicky najnáročnejších prác,“ myslí si aj sociológ Ján Baránek.

Šport nepomohol

A práve stres je jedným z rizikových faktorov, ktoré spôsobujú problémy, aké má predseda vlády. „Stres je potvora. V jeho prípade to bude určite rizikový faktor číslo jeden,“ myslí si kardiochirurg Viliam Fischer. „Športom odbúrate problém, ale ak je stresu veľa, nedá sa to,“ dodáva na margo toho, že premiér pravidelne športuje.

Vysvetľuje, že akútny koronárny problém je postihnutie srdcových tepien. „Keď máte zúženú tepnu, tak prietok do svalovej časti za zúžením je znížený. Subjektívne príznaky súvisia so stupňom zúženia.

Keď máte zúženie do 50 percent, príznaky sú menej alarmujúce. Ak je to nad, tak človek môže mať bolesti aj pri menšej námahe. Robíme preto bicyklový záťažový test, kde zhodnotíme, ako pacient zareaguje pri záťaži, a podľa toho hodnotíme závažnosť postihnutia,“ hovorí.

Ako otec

Podobný kolaps ako premiér mal kedysi Ficov otec. „Jeho otec nebýval takmer vôbec chorý. Raz však prišiel z práce autom domov, šiel kopať do záhrady, kde padol a zomrel. Nikdy predtým sa na nič nesťažoval. Keď je vám to súdené, nezmôžete nič,“ povedala Novému Času Ficova mama Emília.

Tej sa nepáči, v akom pracovnom tempe žije jej syn. Chcela by, aby sa radšej vrátil k advokácii. Podľa profesora Fischera sa však o genetike nedá hovoriť, keď napríklad na problémy so srdcom zomrie jeden člen rodiny.

Nástupca neznámy

Keďže lekári podľa našich informácií odporučili Ficovi, aby sa vyhýbal stresu, vo vedení Smeru sa začína nahlas hovoriť o tom, akým spôsobom odbremenia svojho šéfa. V hre je údajne aj to, že by sa vzdal funkcie predsedu strany.

Fico už v minulosti hovoril o tom, že byť predsedom vlády aj predsedom strany je náročné a uvažoval, že jednej z funkcií sa vzdá. Najstresujúcejšie je však premiérske kreslo. Mohol by preto skončiť v politike tak, ako by si priala jeho mama?

„Závisí to od toho, aký vážny je jeho stav. Problém so srdcom je vážny problém. Patrí ku kritickým problémom, ktoré sú na takýto politický post háklivé,“ myslí si profesor Kusý.

Vylúčiť sa to nedá ani podľa Jána Baránka. „Nevieme zatiaľ, čo mu vlastne je. Ak prekonal infarkt, pôjde o to, aký je závažný. Možno mu lekári odporučia, aby s tým skončil. Už mal problémy s tlakom a zrejme je to len vyvrcholenie nejakého dlhšieho procesu,“ uvažuje Baránek.

Aj keď ide len o špekulácie, nahradiť by ho vraj mohol, podľa Baránka, niekto z trojice Peter Pellegrini, Miroslav Lajčák či Robert Kaliňák. Otázne je, čo by to spravilo so stranou. „Nikto iný zatiaľ nemal šancu prejaviť sa, doteraz je to strana jedného muža. To by sa ukázalo, až keby Fico odišiel,“ myslí si Kusý. Ako dodáva, Smer by určite hneď neskončil, ale bola by to pre stranu ťažká rana.

Mali by informovať

Premiérova rodina hneď od začiatku požiadala lekárov, aby o jeho zdravotnom stave neinformovali verejnosť. „Rodina premiéra si neželá, aby Národný ústav srdcových a cievnych chorôb poskytoval akékoľvek informácie o jeho zdravotnom stave, čo plne rešpektujeme,“ uviedla hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová.

„Je to veľmi zvláštne, voľakedy to možno záviselo od dobrej vôle, ale už to tak dlho nie je. Premiér je verejná záležitosť a verejnosť má právo poznať, nakoľko je schopný vykonávať svoju funkciu,“ vysvetľuje Kusý.

„Po takomto dlhom čase by mala nemocnica vydať správu o zdravotnom stave premiéra. To už by sa žiadalo a navyše, keď je predpoklad, že tam ostane do konca týždňa,“ dopĺňa Baránek.

Už mal problémy

Premiér sa už dávnejšie boril so zdravotnými ťažkosťami, dlhodobo ho napríklad trápi vysoký krvný tlak. V roku 2006 priznal zdravotné problémy, ale odmietol ich špecifikovať. Až teraz sa verejnosť dozvedá, že išlo o koronárne problémy, a údajne podstúpil takzvané balónikovanie ciev.

O dva roky si pri futbale zlomil malíček na ruke. Vtedy preto neprerušil pracovný program. V roku 2009 mal problém s krčnou chrbticou a skončil na infúziách. Rovnaký problém mal aj o päť rokov. Ešte predtým si však roztrhol Achillovu šľachu pri futbale.

„Bola to príšerná bolesť. Nevedel som, čo s tým,“ povedal vtedy Fico. Pre ortézu začal jazdiť na dodávke, najskôr na výjazdy mimo Bratislavy. Neskôr si auto veľmi obľúbil a dodnes ho využíva radšej ako limuzínu.

VIDEO Plus 7 Dní