Tip na článok
Robert Fico

Fico mlčí aj tretí deň po debakli. Zvolal si verných, sám neprišiel

Zvolal stretnutie vedenia Smeru a nechal ich samých rokovať vyše hodiny a pol! Robert Fico do centrály Smeru na rozhovory neprišiel.

Galéria k článku (22 fotografií )
spolocne zasadnutie strany SMER v Nitre
20170911 koalicna rada zvolenie noveho ministra skolstva p1 DD
20170217 Robert Fico, politika, SMER, urad vlady rozhovor o tom, kedy sa odstahuje z bonaparte, politika, fotene pre: M. Ruttkayova

Čo so Smerom po regionálnych voľbách, ktoré analytici hodnotia ako „debakel“ či „volebné fiasko“ tejto strany? Ministri a podpredsedovia strany sa zišli v utorok na obed, aby si vyjasnili postoje a našli riešenia ako zvrátiť klesajúcu podporu svojej sociálnej demokracie.

Moja vina?

Prvý prišiel minister vnútra Robert Kaliňák. Čo od stretnutia vedenia očakáva neprezradil, najskôr sa vraj porozpráva s kolegami. Svoju vinu na odlive voličov nevidí. „Každý výsledok volieb niečo načrtne,“ priznal však s tým, že jeho kauza okolo podnikateľa Bašternáka sa vysvetlila pred vyše rokom. Rozkol v strane odmietol.

„Z pohľadu regiónov vidno, že sú dramatické rozdiely. V niektorých krajoch sme skončili lepšie ako v minulých voľbách, v ostatných naopak. Mňa najviac osobne mrzia Košice. Je obdivuhodná práca Richarda Rašiho (Smer-SD) v meste a Košický kraj trochu zmeškal možnosť mať podobne silný rozvoj ako mesto," analyzoval Kaliňák.

Zmeny musia prísť

Šéf klubu Smeru v parlamente a bratislavský krajský predseda Martin Glváč médiám pred rozhovormi s kolegami veľa povedať nechcel. Rovnako sa nevyjadril ani minister práce a manažér Smeru Ján Richter, či porazený žilinský exžupan Juraj Blanár.

Vicepremiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini však personálne zmeny v strane pripustil. „Musíme hľadať spôsob, ako pokračovať ďalej tak, aby strana bola úspešná v komunálnych aj parlamentných voľbách. Ak neurobíme vôbec nič, pokles bude pokračovať," myslí si.

Podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga tvrdí, že ak bude musieť vyvodiť zodpovednosť za kauzu odmeny pre advokáta Radomíra Bžána, ktorá mohla strane poškodiť, urobí to. „Ja som si vždy vedel s kolegami zo strany vydiskutovať otvorené otázky a nemám problém to urobiť ani teraz," odkázal.

Stratený Robert

Na rokovanie úzkeho vedenia najmocnejšej strany prišiel aj nečlen, ale poslanec za Smer a mediálny poradca premiéra Erik Tomáš. Dostavil sa aj riaditeľ úradu vlády Igor Federič. Samotného premiéra Fica však novinári na stretnutie prichádzať nevideli.

K výsledkom sobotňajších krajských volieb, kde Smer stratil štyroch županov, sa Robert Fico zatiaľ oficiálne nevyjadril. Federič nepovedal, kedy Fico príde do centrály, kde jeho blízki zatiaľ rokujú bez neho. „Neviem vám povedať, nemáme spoločnú kanceláriu,“ odkázal. Nakoniec sa premiér nedostavilm vôbec, vraj svoju neprítomnosť kolegom počas rokovania ospravedlnil.

VIDEO Plus 7 Dní