V sále Divadla Andreja Bagara sa dal vyfotografovať a v médiách sa objavila tlačová správa o návšteve a fotografie, ako si premiér podáva ruku s hosťami. Firma sa pochválila, že ich tradičný novoročný večierok navštevuje Fico od roku 2011.

Dobré vzťahy

Esbéeska Bonul je spojená s vládnou stranou Smer už roky. Rástla aj na štátnych zákazkách, cez ktoré jej pritiekli milióny eur. Stráži celú škálu štátnych inštitúcií a podnikov od ministerstiev cez Slovenskú poštu, Sociálnu poisťovňu až po súdy a univerzity. Jediným majiteľom firmy je Miroslav Bödör, ktorý udržiava dlhoročné vzťahy s exministrom a súčasným predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomírom Jahnátkom. Napokon, Miroslav Bödör verejne priznal, že má dobré vzťahy nielen so spomínaným Ľubomírom Jahnátkom, ale aj s ministrom vnútra Kaliňákom a pozná mnohých ďalších.

„V regióne, v ktorom žijem a pracujem, všetkých. Ak sa pýtate na Glendu a Richtera, tak aj ich,“ povedal prednedávnom majiteľ Bonulu v rozhovore pre Hospodárske noviny. Dlho sa špekulovalo aj o blízkom príbuzenskom vzťahu s policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Syn Norbert Bödör žije, rovnako ako Jahnátek, v Nitrianskych Hrnčiarovciach.

Nitra, hotel Zlatý Kľúčik 17. 2. 2018, 15.40 h Na návšteve: Vládne vozidlo premiéra Fica, prvé sprava, stálo minulú sobotu pred 
Zlatým Kľúčikom.
Nitra, hotel Zlatý Kľúčik 17. 2. 2018, 15.40 h Na návšteve: Vládne vozidlo premiéra Fica, prvé sprava, stálo minulú sobotu pred Zlatým Kľúčikom.
Zdroj: Emil Vaško

Milióny pre Kľúčik

S menom Norberta Bödöra sa spája nitriansky hotel Zlatý Kľúčik. Vychýrené zariadenie na Zobore prešlo nedávno rekonštrukciou, ale aj škandálom s pridelenými miliónovými eurodotáciami okolo skupiny podnikateľov z obce Babindol. Tí vraj zinkasovali od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), spadajúcej pod ministerstvo pôdohospodárstva, dovedna 27 miliónov eur v čase, keď agrorezortu šéfoval Ľubomír Jahnátek. Peniaze mali ísť na rozvoj vidieka, no časť z nich získal aj nitriansky hotel. Podmienky na čerpanie dotácie pritom neumožňovali poskytnúť peniaze na projekty v krajských mestách.

Podľa medializovaných informácií boli výnimkou len prímestské časti do 5-tisíc obyvateľov. Nitrianska časť Zobor, v ktorej Zlatý kľúčik stojí, má však viac ako 7-tisíc obyvateľov. PPA teraz preveruje, či firmy okolo Kľúčika mali na dotácie nárok. Vlastníkom hotela je eseročka Horagro, ktorá z celého koláča dostala 2,4 milióna eur. Podľa výpisu z Obchodného registra je jej jediným spoločníkom a konateľom obecný poslanec za Smer z Babindola Mário Kúti. Vyše 2,6 milióna eur priklepla PPA firme Pivnica Radošina, v ktorej je Norbert Bödör polovičným majiteľom.

Blízke hotely

Ešte pred návštevou firemnej oslavy v Divadle Andreja Bagara viedli kroky premiéra do Zlatého Kľúčika. S kým sa v ňom stretol a či využil aj jeho wellnessové služby, to sme sa z Úradu vlády nedozvedeli. „Predseda vlády sa tak ako každý rok zúčastnil na spoločenskej akcii firmy Bonul, ktorá je najväčším zamestnávateľom v regióne. Na podujatí, ktoré bolo v Divadle Andreja Bagara v Nitre, ocenil ústretový prístup tejto spoločnosti k zvýšeniu príplatkov za prácu v noci, a to napriek tomu, že podstatná časť jej činnosti sa vykonáva práve v noci,“ znela odpoveď z tlačového odboru Úradu vlády.