Radostná vidina tisícdvesto pracovných miest v novej fabrike sa nad Banskou Bystricou vznášala sotva pár dní. Informačná smršť o pozadí zahraničného investora zaradila Ficovu dobrú zvesť do kategórie predvolebných prešľapov.

Ukázalo sa, že bývalý šéf Interpolu nie je ani tak zárukou prichádzajúcej investície, ako skôr jej zásterkou, aj keď snaha Ukrajincov reštartovať svoju povesť cez slovenskú fabriku sa zdá reálna.

Otázne teraz je, či v našich bezútešných končinách zoberieme prácu hoci aj od čerta, hlavne nech nám za ňu platia, alebo budeme trieť biedu ďalej.

Zázračná investícia

Krajské mesto Banská Bystrica sa už niekoľko desaťročí nevie prebrať z hospodárskej kómy. Na poriadny, veľký výrobný závod, fabriku, ktorá by držala nad vodou celý región, čakajú Banskobystričania ako na spasenie.

A zrazu, dva týždne pred voľbami, oznámil predseda vlády Robert Fico, že do priemyselného parku v Šalkovej pri Banskej Bystrici mieri zahraničný investor.

Firma RKN Global zo Spojených arabských emirátov u nás vybuduje závod na výrobu bezpečnostnej tlače a zamestná 1 200 prevažne vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Úplná bomba je, že plat v tejto fabrike bude o niekoľko stoviek eur vyšší, ako je slovenská priemerná mzda.

Investíciu 89 miliónov eur podporí aj vláda štátnou pomocou vo výške okolo 20 miliónov eur. O investorovi - dubajskej spoločnosti RKN Global - odznela jediná informácia - jej stopercentným akcionárom je bývalý šéf Interpolu Ronald Kenneth Noble.

Ako sa ukázalo, nič iné sa o tejto spoločnosti dozvedieť ani nedá. Vznikla iba pred rokom, na udanej adrese jej sídla v Dubaji sme podľa zoznamu na vrátnici bizniscentra našli len jednu presklenú a zrejme čerstvo zariadenú kanceláriu na treťom poschodí.

Narcistom z núdze

Skúsenosti s výrobou produktov, ktoré plánuje vyrábať na Slovensku, táto spoločnosť nemá. Nepriamo to našej redakcii potvrdila konateľka spoločnosti RKN Global Europe Marjam Lindsbroová.

Tá síce uvádza, že „priemyselní partneri RKN Global majú veľké skúsenosti“ a na šiestich riadkoch rozpisuje, koľko patentov, licencií, technológií, know-how títo partneri vlastnia, ale o samotnej RKN Global ani slovo.

Internetová stránka spoločnosti je nabitá tiež iba Noblovými fotografiami s významnými svetovými osobnosťami, pričom väčšina z nich, ak nie aj všetky, pochádzajú z čias, keď Noble šéfoval Interpolu. Teda pred vznikom RKN Global.

Hneď na prvej fotografii je Noble a pápež František, na ďalších ho vidíme s prezidentom USA Obamom, s prezidentom Ruska Putinom, s bývalým prezidentom USA Clintonom, s exprezidentom Francúzska Sarkozym, s monackým kniežaťom Albertom II. a ďalšími a ďalšími pohlavármi naprieč celou planétou.

Uprostred Noblovej galérie kontaktov s vplyvnými svetovými osobnosťami je, vzhľadom na očakávanú dotáciu od našej vlády, šikovne zaradená aj Noblova fotografia s Robertom Kaliňákom a Tiborom Gašparom z brífingu v roku 2013, keď Noble prišiel do Bratislavy rokovať s ministrom vnútra a vedením polície o zapojení Slovenska do pátracej akcie Interpolu s názvom Infra-America.

Prezentácia firmy s päťdesiatimi piatimi fotografiami jej majiteľa pôsobí narcisticky, ale v skutočnosti ide len o východisko z núdze. Začínajúca neznáma spoločnosť RKN Global sa zatiaľ nemá čím pochváliť.

Zlá povesť

Nový závod, ktorý by mal pri Banskej Bystrici vzniknúť, bude stáť na priemyselných partneroch spoločnosti RKN Global a s nimi padať, aj keď vôbec nie je jasné, čo slovné spojenie „priemyselní partneri“ znamená. Nedá sa ani len vytušiť, v akom vzťahu sú „partnerské“ firmy s investorom podporovaným slovenskou vládou.

Ešte horšie je, že traja zo štyroch spomínaných partnerov RKN Global boli súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS, spájaného s korupciou.

Ako na svojom blogu uviedla Veronika Remišová, dvoch čelných predstaviteľov konzorcia v USA vyšetrovali pre podozrenia z podplácania úradníkov Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. Proces sa skončil v prospech Ukrajincov nie preto, že by im vinu nedokázali, ale z procesných dôvodov. K spáchaniu podozrivých činov došlo mimo americkej pôdy.

Čo na to vraví konateľka RKN Global Europe? „V skutočnosti spoločnosť EDAPS už neexistuje. Alexander Vasiliev, o ktorom sa píše v článku v súvislosti s EDAPS, nikdy nemal žiadnu spojitosť s RKN Global a odkedy táto spoločnosť vznikla, ani s našimi priemyselnými partnermi...

Čo sa týka Jurija Sidorenka, je to vynikajúci, tvrdo pracujúci, čestný a vizionársky riaditeľ, jeden z najlepších riaditeľov na svete... Je pravda, že jeho meno bolo napadnuté preto, že je Ukrajinec, a ešte úspešný, a konkuruje mnohým európskym spoločnostiam. Pán Noble vie, že je, bohužiaľ, príliš jednoduché pošpiniť človeka a jeho meno bez dôkazov.“

Aj keby mala Marjam Lindsbroová pravdu a Sidorenko by bol geniálny riaditeľ, ba aj keby už ani on, ani Vasiliev v spomínaných ukrajinských firmách nefigurovali, ani tak by sa tieto firmy nezbavili zlej povesti, ktorá minimalizuje ich šance uspieť v akomkoľvek tendri na výrobu bezpečnostných dokladov kdekoľvek v civilizovanom svete.

Na expandovanie teda potrebujú trójskeho koňa. A my Slováci máme šťastie, že práve u nás chcú toho koňa postaviť.

Ohrozený anekdotami

Stopy k dôvodu, prečo investícia mieri na Slovensko, vedú cez konateľa RKN Global Europe Alana Buriša. Ide o 29-ročného Banskobystričana, ktorý vyštudoval na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

S Burišom sme sa skontaktovali telefonicky a pýtali sme sa, ako sa mu podarilo zoznámiť so šéfom Interpolu. Buriš tvrdil, že také informácie nie je vhodné riešiť cez telefón a radšej by to nechal na osobné stretnutie.

Lenže osobné stretnutie neskôr odmietol, do esemesky nám napísal: „Ja nie som taký zaujímavý ako samotný projekt a fakt, že tu chceme niečo vytvoriť. Riskujeme tu len my a nechceme to ohrozovať anekdotami z osobného života jedného zamestnanca. Ľudia budú vidieť len tú telenovelu, ktorú chcú, aj keď zápletka je prostá. Mám na Ukrajine rodinu a mal som tým smerom aj pracovné aktivity. Tak som sa dostal k projektu.“

Rodinou na Ukrajine myslel Buriš zrejme príbuzných svojej matky, ktorá - aspoň podľa prízvuku - pochádza z týchto končín, a pod pracovnými aktivitami zase jeho pôsobenie vo firmách s vplyvnými a politicky sa angažujúcimi Ukrajincami.

Lindsbroová v tejto súvislosti upozorňuje, že podľa zmluvy s RKN Global musí Buriš prerušiť všetky vzťahy s inými spoločnosťami, kde figuruje ako riaditeľ či na inej platenej pozícii. To by pre mladého Buriša nemal byť problém.

Za osobu, na ktorej stoja ukrajinské kontakty, veci znalí Banskobybstričania nepovažujú Alana Buriša, ale jeho otca Jozefa, niekdajšieho člena predsedníctva Strany demokratickej ľavice.

Pes pre Putina

Dlhoročný poslanec banskobystrického mestského zastupiteľstva Pavol Katreniak hovorí, že „starý Buriš Banskej Bystrici nič dobré nepriniesol“.

Pamätá sa na neho ako na pravú ruku primátora Jána Králika. Privatizér a prvý sponzor Mečiarovho HZDS Pavol Čupka zase starého Buriša pozná ako niekdajšieho ekonóma jeho firmy. O kontaktoch Jozefa Buriša na Ukrajine a v Rusku nikto nepochybuje, on sám neustále rozpráva o tom, ako tam podchvíľou cestuje, pričom vraj prespáva na veľvyslanectvách a stretáva sa s generálmi.

V Banskej Bystrici sa rozšírila fáma, že sa pozná s Putinom. Buriš si od rôznych ľudí požičiaval peniaze s vysvetlením, že chce kúpiť špeciálnu rasu psa ako darček Putinovi. Požičiavaním peňazí je Jozef Buriš v Banskej Bystrici známy.

Hovorili sme s podnikateľom, ktorý v roku 2014 Buriša pre dlhy zažaloval. „Starý Buriš mi ukázal oficiálnu bumážku z ruského ministerstva financií s pečiatkou, s podpisom, podľa ktorej mal najneskôr do konca roka 2010 dostať peniaze z deblokácií. Listina vyzerala veľmi dôveryhodne a naozaj išlo o veľmi vysokú sumu pohybujúcu sa v miliónoch.

Vysvetľoval, že kvôli vymoženiu týchto peňazí musí do Ruska cestovať, ale momentálne je finančne vyčerpaný. Požičal som mu desaťtisíc a na vrátenie som trpezlivo čakal niekoľko rokov, hoci lehota ich vrátenia uplynula v roku 2009. Prečo?

Lebo Buriš pôsobil dôveryhodne, je to veľký herec. Neskrýval sa predo mnou, vždy na mňa zďaleka mával a zvesela oznamoval, že sa netreba báť, že všetko je na dobrej ceste.

Potom som zistil, že nový rodinný dom prepísal na dcéru, a došla mi trpezlivosť. Zveril som prípad právnikom a súd vyhlásil na Jozefa Buriša osobný konkurz. V rukách som mal od neho bianco zmenku, mohol som ho zničiť, prepis vlastníctva domu sa dal ľahko spochybniť, ale ja som slušný človek, len som chcel, aby mi vrátil tých desaťtisíc.

Keď potom za mnou prišiel s peniazmi, konkurzné konanie sme zastavili. Príjmový doklad som podpísal na meno jeho syna Alana, pretože on mi oficiálne zaplatiť nemohol. O všetkých peniazoch starého Buriša už mohol rozhodovať iba exekútor,“ opísal skúsenosť s Jozefom Burišom podnikateľ, ktorý si neželá byť menovaný.

A dodal: „Nechcem škodiť Alanovi, možno je to šikovný chlapec, ale keď sa zjaví meno Buriš, som v strehu a z plánovanej investície v Banskej Bystrici nemám dobrý pocit. Rodina Burišovcov má silné napojenie na ruské kruhy, hovorí sa aj o bývalých tajných službách.“ S Jozefom Burišom nemajú dobré skúsenosti ani štátne inštitúcie.

Podľa internetovej stránky foaf.sk má jedna z rodinných firiem Burišovcov dlhy vo výške takmer 58-tisíc eur, z toho väčšinu tvoria nedoplatky Sociálnej poisťovni. Práve to mohol byť dôvod, prečo v rámci aktivít okolo zahraničnej investície v Banskej Bystrici oficiálne nefiguruje Jozef Buriš, ale jeho syn Alan.

Vysoká hra

Továreň na výrobu platobných kariet, pasov či iných dokladov s ochrannými prvkami v Šalkovej by mala výrobu spustiť už na budúci rok a avizovaných 1 200 ľudí prijímať do zamestnania postupne počas nasledujúcich troch rokov.

Problém môže nastať s hľadaním patrične vzdelaných ľudí, pretože tunajšia univerzita je orientovaná na humanitné odbory. Otázne tiež je, kto môže mať záujem nakupovať také obrovské množstvo dokladov, ktoré vyprodukuje až 1 200 zamestnancov, inými slovami - pre aký trh je výroba zo slovenskej továrne určená.

Vedenie RKN Global v tom má jasno. „Plánujeme prihlásiť sa do tendrov o zmluvy na celom svete,“ sebavedome odpovedá riaditeľka spoločnosti.

Lenže veľkí hráči biznisu s bezpečnostnými dokladmi, ktorý po páde amerických Dvojičiek rozkvitá jedna radosť, medzi seba len tak hocikoho nepustia.

O tom, že sa im vonkoncom nepozdávajú ani aktivity Ronalda Kennetha Nobla, svedčí neuveriteľná rýchlosť, s akou zo Spojených štátov amerických dorazila k nám na Slovensko informácia o vyšetrovaní korupcie Ukrajincov.