Fico je v opozícii mimoriadne aktívny. Pozrite si fotografie v GALÉRII

Keď krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) koordinovali svoje postoje, dokázali veľké veci v rámci Európskej únie. Oslabovanie spolupráce Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Rakúska nie je v záujme týchto krajín. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Fico poukázal na koordináciu postojov V4

"Chcem pripomenúť každému, že bola to V4, ktorá zabránila príchodu migrantov na územie Slovenska a Českej republiky. Bola to V4, keď koordinovala svoje postoje, tak v EÚ dokázala veľké veci," vyhlásil Fico počas pondelkového zhromaždenia k Medzinárodnému dňu žien v Trnave. Šéf Smeru-SD to uviedol v reakcii na slová českého prezidenta Petra Pavla.

Pavel tvrdí, že V4 je skôr konzultačné fórum. Bez ambície

Pavel na pondelkovej tlačovej konferencii počas návštevy Slovenska povedal, že V4 vníma v súčasnosti skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky. Môže podľa neho poskytnúť priestor na spoluprácu a konzultáciu napríklad v ekonomickej, obchodnej či kultúrnej oblasti.

Čaputová aj o tom, čo V4 oslabuje

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že v zahraničnej politike zastáva Slovensko a Česko rovnaké pozície, pokiaľ ide o dôležitosť ochrany princípov právneho štátu, ale aj dodržiavania medzinárodného práva. "Práve medzinárodné právo, ako je územná celistvosť a suverenita štátov, je veľmi razantne porušované a pošliapavané práve ruskou agresiou na Ukrajine. Toto sú témy, ktoré aj formát V4 oslabujú, pretože je jasné, že v takýchto dôležitých veciach nemáme zhodu a rovnaký názor," uviedla na spoločnej tlačovej konferencii.